Anasayfa » Yaşam » Mortgage İçin Ayda 2000 Dolardan Fazla Ödeyen Amerikalıların Oranı 2 Yılda Üç Katına Çıktı!

Mortgage İçin Ayda 2000 Dolardan Fazla Ödeyen Amerikalıların Oranı 2 Yılda Üç Katına Çıktı!

Amerikalıların Kariyer ve İklim Değişikliği Nedeniyle Ayrılıyor

Mortgage İçin Ayda 2000 Dolardan Fazla Ödeyen Amerikalıların Oranı 2 Yılda Üç Katına Çıktı!

Mortgage İçin Ayda 2000 Dolardan Fazla Ödeyen Amerikalıların Oranı 2 Yılda Üç Katına Çıktı!

  • Ev ipoteği için ayda 2.000 dolar ödeyen Amerikalıların yüzdesi son iki yılda hızla arttı.
  • 2021’de bu rakam %18 seviyesindeydi. Black Knight verilerine göre bu Temmuz ayında %51’e ulaştı.
  • Temmuz ayında ev satın alan dört kişiden neredeyse biri 3.000 doların üzerinde ödeme yaptı.

Konut piyasası pek çok Amerikalı için hala karşılanamaz durumda ve özellikle yüksek ipotek oranları pahalı bir olumsuzluk yaratıyor.

Mortgage verileri ve analiz firmaları Black Knight’ın Çarşamba günü yayınladığı veriler, ABD’li ev alıcılarının çoğu için konut kredisinin ne kadar pahalı hale geldiğini gösteriyor.

Ev satın alanların kabaca %51’i, yalnızca iki yıl önce %18’den bu yana 2.000 $ veya daha fazla aylık ipotek ödemesiyle karşı karşıya kalıyor. Sadece bu da değil, ev satın alanların neredeyse dörtte birinin ödemesi 3.000 doların üzerinde. Bu oran 2021’deki %5’ten daha yüksek.

“Aylık 2.000 dolarlık ipotek ödemesi ne zaman norm haline geldi?” Kara Şövalye Kurumsal Araştırmalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andy Walden şunları söyledi. “Uzun bir süredir karşılanabilirlik hakkında konuşuyoruz, ancak bu [veriler] durumu tamamen rahatlatıyor.”

Federal Reserve’ün Mart 2022’den bu yana yaptığı 11 faiz artışı, ipotek oranlarının yirmi yılın en yüksek seviyelerine çıkmasına yardımcı oldu, ancak ev fiyatları, oranlar yükseldiğinde genellikle olduğu gibi düşmedi. Sonuç olarak, mevcut ev sahipleri daha önce güvence altına aldıkları düşük oranlardan vazgeçme korkusuyla taşınmak konusunda isteksizler.

Black Knight’a göre, Temmuz 2023’te 30 yıllık sabit kredili borçluların ortalama aylık anapara ve faiz ödemesi, ek vergiler ve sigorta masrafları hariç 2.306 dolardı

Bu, tarihteki en yüksek aylık P&I ödemesi ve son iki yılda %60 arttı.

Bu arada, Case-Shiller ABD Ulusal Bileşik Konut Fiyat Endeksi, ev fiyatlarının Haziran ayında art arda beşinci kez arttığını gösterdi. Bu ölçü şu anda geçen yaz görülen tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %0,02 altında bulunuyor.

Walden, “Fakat fiyatlar sadece potansiyel ev alıcılarını engellemiyor” dedi. “Tatbik edilebilir özsermaye seviyeleri neredeyse rekor seviyelere dönerken, artan oranlar özsermaye ipotek sahiplerinin evlerinden nasıl ve ne kadar çekilmeye istekli oldukları üzerinde açık bir etkiye sahip.” dedi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir