Anasayfa » Yaşam » ABD’de Ev Alıcıları Satın Alımlarını 10 Ayın En Yüksek Oranıyla İptal Ediyor!

ABD’de Ev Alıcıları Satın Alımlarını 10 Ayın En Yüksek Oranıyla İptal Ediyor!

Amerika'da Konut Kredisi Faizleri

ABD‘de Ev Alıcıları Satın Alımlarını 10 Ayın En Yüksek Oranıyla İptal Ediyor!

ABD’de Ev Alıcıları Satın Alımlarını 10 Ayın En Yüksek Oranıyla İptal Ediyor!

Artan borçlanma maliyetlerinin alıcılar üzerinde baskı yaratması nedeniyle ABD genelinde ev alımları neredeyse bir yılın en yüksek oranında iptal ediliyor.

Redfin Corp.’un Cuma günü yayınladığı bir rapora göre Ağustos ayında yaklaşık 60.000 ev satın alma anlaşması başarısızlıkla sonuçlandı. Bu, geçen ay kontratı yapılan evlerin kabaca %16’sına denk geliyor; bu, Ekim ayından bu yana iptallerde en büyük pay.

Mortgage faizlerinin Kasım ayından bu yana ilk kez %7’yi aşması nedeniyle geçen ay daha fazla alıcı ve satıcı anlaşmaları iptal etti. Freddie Mac’in verileri, 30 yıllık sabit kredi ortalamasının son beş haftadır bu noktanın üzerinde seyrettiğini gösteriyor.

Redfin temsilcisi Jaime Moore raporda, “Gayrimenkulde çalıştığım 24 yıl boyunca herhangi bir noktada gördüğümden daha fazla ev alıcısının son altı ayda anlaşmaları iptal ettiğini gördüm” dedi. “Korkuyorlar.”

Redfin, zayıf satışlara rağmen piyasadaki alıcıların sınırlı sayıda ev için rekabet etmesi nedeniyle fiyatların artmaya devam ettiğini söyledi. Ortalama fiyat ağustos ayında bir önceki yıla göre %3 artışla 420.846 dolara yükseldi.

Redfin ekonomi araştırma lideri Chen Zhao, “Faizler yüksek kaldığı sürece ev sahipleri satış konusunda isteksiz olacak” dedi. “Satılık evlerin olmayışı fiyatları yüksek tutacak çünkü bu, alıcıların sınırlı sayıda ev için paralarını sattıkları anlamına geliyor.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir