You are currently viewing ABD’li Kiracılar İçin Ev Sahibi Olma Şansı Gittikçe Kötüye Gidiyor
Konut

ABD’li Kiracılar İçin Ev Sahibi Olma Şansı Gittikçe Kötüye Gidiyor

ABD’li Kiracılar İçin Ev Sahibi Olma Şansı Gittikçe Kötüye Gidiyor

ABD’li Kiracılar İçin Ev Sahibi Olma Şansı Gittikçe Kötüye Gidiyor

Amerikan rüyası ev sahibi olmak daha çok bir kabusa benziyor.

Enflasyonun yeniden ısınmasıyla birlikte Federal Reserve, gelecek toplantılarında faiz oranlarını düşürmeyi düşünecek konumda değil . Bu, art arda beş hafta süren artışların ardından 30 yıllık ipoteklerdeki ortalama sabit faiz oranının %7,2’nin üzerine çıkmasına yardımcı oldu.

Tüketiciler konut kredisi faiz oranlarının yakın zamanda düşmesini beklemiyor. Gelecek yıl ipotek oranlarının yaklaşık %9’a yükseleceğini tahmin ediyorlar. Önümüzdeki üç yıl içinde oranların %10’a yakın olmasını bekliyorlar. Bu, tüketicilerin konut piyasasına ilişkin beklentilerini ölçen ve Pazartesi günü yayınlanan New York Fed anketine göre.

Üstelik hane halkı, geçen yıl gevşemeye başlayan ev fiyatlarının gelecek yıl yeniden canlanmasına hazırlanıyor.

Ancak sorun şu ki, kiralamak da bugünlerde pazarlık konusu olmaktan uzak. New York Fed anketine göre, tüketiciler önümüzdeki yıl konut kredisi faiz oranlarında beklenen artışa kıyasla daha da büyük artışlara hazırlanıyor.

Kiranın karşılanabilirliği sorunu, pandemi sırasında kısa bir süreliğine de olsa konut maliyetlerinin ülkenin diğer bölgelerine kıyasla her zaman oldukça yüksek olduğu New York City’de özellikle belirgindir.

Ancak Zillow’un Salı günü yayınladığı bir analize göre, yükü daha da ağırlaştıran şey, şehirdeki kiraların geçen yıl ücretlerden yedi kat daha hızlı artmasıydı. Bu, ülkenin en büyük metropol alanlarının 50’sindeki en büyük boşluk. Ancak ulusal düzeyde Amerikalıların ücretleri geçen yıl kiralarından daha hızlı arttı.

Fed’in rolü:

Zillow’un sahibi olduğu StreetEasy’nin kıdemli ekonomisti Kenny Lee, Salı günü yaptığı açıklamada, Fed’in enflasyonu dizginlerken korumaya çalıştığı güçlü istihdam piyasasının New York City’deki kiracıların aleyhine çalıştığını söyledi. Bunun nedeni, şehirdeki yeni ev inşaatlarının özellikle iş imkanından kaynaklanan talebi karşılamada zorluk yaşaması.

Fed, onlarca yılın en yüksek seviyesine ulaştığı 2022’de artan enflasyonu savuşturmak için faiz oranlarını daha hızlı artırsaydı durum farklı olur muydu?

Bank of America’nın kıdemli ABD ekonomisti Aditya Bhave, CNN’e şöyle konuştu: “Fed daha erken faiz artırmış olsaydı enflasyonun hedefe daha hızlı dönmesi mümkündü.” Eğer böyle olsaydı, merkez bankasının faiz oranlarını bu kadar uzun süre mevcut yüksek seviyelerde tutmasına gerek kalmayabilirdi.

Bu, mortgage oranlarının şu anki kadar yüksek çıkmasının engellenmesine yardımcı olabilirdi çünkü Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin Salı günü Bloomberg TV’ye verdiği röportajda konutun “geleneksel olarak ekonominin faiz oranına en duyarlı sektörü” olduğunu söyledi.

Ancak Bhave, “geriye dönüp baktığımızda 20/20 olduğunu ve enflasyonun büyük kısmının Fed’in önleyemediği arz kesintilerinden kaynaklandığını” söyledi.

Denklemin diğer tarafı ise eğer Fed iki yıl boyunca faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelerde tutmasaydı, düşük oranlara kilitlenen mevcut ev sahiplerinin çoğu ev sahibi olmaya gücü yetmeyecekti.

Bhave, şu andaki tehlikelerden birinin, ev satın alma planlarını erteleyen birçok Amerikalının “ev değer takdirine katılamayabileceği, bunun da uzun vadede servet dağılımını etkileyebileceği” olduğunu söyledi.

Kaynak: edition.cnn.com

Bir yanıt yazın