SağlıkYaşam

Hamilelikte Kullanılan Saç Spreyinin Zararları

Hamilelikte Kullanılan Saç Spreyinin Zararları yazımızda yeni açıklanan bir teoriye göre spreyin kimyasal etkileri nedeniyle erkek çocukların cinsel organlarında sorunlar gözlendiğini ve ileri ki hayatlarında fiziksel ve ruhsal olarak zararlara neden olduğunu yazdık.

Hamilelikte Kullanılan Saç Spreyinin Zararları

Yeni yayınlanan bir uyarı da hamile olan kadınların saç spreyi kullanımına bağlı olarak erkek çocuklarının cinsel organlarında hatalı gelişmeler olduğu belirtilmiştir. Bu kimyasal ürünlerin çocuklarda hipospadiaslaraneden olduğu belirtildi. Bu doğum kusuruna yakalanma oranı her 250 çocuktan 1’inde görülmektedir. Erkek çocukların tüm hayatını etkilemektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal problemlerle tüm yaşamında zorluk çekmektedirler. Üretilen teoriye göre de erkeklerin cinsel organına bu kimyasal ürünler kötü anlamda müdahale etmektedir. Mutasyona uğrayan cinsel organ, erkeğin ileri de baba olmasını da engellemektedir.

Hamilelikte Kullanılan Saç Spreyinin Zararları-Cinsel sorun
Saç spreyleri

Oluşan Rahatsızlıklar ve Alınması Gereken Önlemler

Saç spreylerinin yanı sıra bazı saç boyalarının da hamilelik sırasında gebe olan kadına aynı oranda zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu ürünlerin kullanımı Hipospadias Jitalik hastalığının riskini artırabileceği öne sürüldü. Teoriye göre, bu ürünlerin erkek çocuklarına hamileliğin ilk 3 ayında erkek hormonlarını bozduğu ve erkek cinsel organlarının gelişmesini bozduğu belirtilmiştir. Önlem olarak saç spreyleri ve zararlı kozmetik ürünlerinin özellikle hamilelik zamanlarında kullanılmaması gerekir. Bu etkiye maruz kalan erkek çocukları ilerideki ilişkilerinde sorunlar yaşar ve psikolojik olarak travma geçirirler.

Hastalığın özelliği, erkek cinsel organında idrarın çıkması gereken yer olan meatus deliği penisin başka yerlerinde veya gövde taraflarında çıkmasıdır. Bu sorun hiç de küçümsenmeyecek bir durumdur. Ayrıca inmemiş testiler ve doğurganlık problemleri de bu ürünlerin kullanımına bağlı olarak artmaktadır.

Hipospadias Rahatsızlığının Görülme Yerleri

Hipospadiasın düzeltilmesi için her geçen gün yapılan ameliyatlar artmaktadır. Yeni neslin bu kimyasal ürünleri kullanma sıklığı arttığı için oluşan rahatsızlıklarda da büyük bir artış gözlenmektedir. Bu hastalığın daha çok görülme yerleri; bu tür saç spreylerini üreten yerler ve kadın kuaförleri olduğu yapılan araştırmalar sonucu bulunmuştur. Bu kokuya ve temasa maruz kalan kişilerde riski önemli ölçüde artmaktadır. Hamileliğin başlarında yapılacak tetkiklerle bu probleme karşı önlem alınması gerekir.

Hamilelikte Kullanılan Saç Spreyinin Zararları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir