Anasayfa » Haber » Yaşlı Amerikalılar Tüm Evleri Satın Alıyor

Yaşlı Amerikalılar Tüm Evleri Satın Alıyor

Amerika'da Konut Kredisi Faizleri

Yaşlı Amerikalılar Tüm Evleri Satın Alıyor

Yaşlı Amerikalılar Tüm Evleri Satın Alıyor

Rick ve Laura Zinnick’in son 36 yıldır Nevada‘da bir hayatı vardı. Ancak oğulları ve torunları Oklahoma City’ye taşınmaya karar verdiklerinde Zinnicks de onları takip etmeye karar verdi ve dört yatak odalı evlerini üçte bir dönümlük arazide satışa çıkardı.

Karar iyi sonuç verdi. O evin 480.000 dolara satılması Zinnick’lere beklenmedik bir kazanç sağladı. Oklahoma’da ailelerine yakın, 275.000 dolara daha idare edilebilir, tek katlı bir ev buldular. Ve hayatlarında ilk defa, artan ipotek faizlerinden kaçınarak tüm parayı nakit ödediler.

Yaşlı Amerikalılar 77 yaşındaki Laura Zinnick, “Bu taşınma bizim içindi” dedi. “Bu evi daha sonra satın alabildiğimiz için çok mutluyum.”

Zinnick’ler yalnız değil: Amerika’nın sıcak konut piyasasında Yaşlı Amerikalılar galip geliyor. Ulusal Emlakçılar Birliği tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, bu yıl tekrar alıcı olan (daha önce ev satın almış olan) kişilerin ortalama yaşı 58 idi. Bu, geçen yılki 59’luk rekordan sadece biraz daha düşük, ancak NAR’ın araştırmasını yürütmeye başladığı 1981’deki 36 yaşına göre önemli ölçüde arttı.

Son zamanlarda büyükanne ve büyükbabalar, pazara ilk kez girmekte zorlanan genç alıcıları geride bırakıyor

NAR’a göre, bugünlerde ilk kez alışveriş yapanlar pazarın yüzde 32’sini oluşturuyor; bu da 1981’den bu yana ortalama yüzde 38’in oldukça altında. Ayrıca 1980’lerin başındaki 20’li yaşların sonlarına kıyasla, bugün 30’lu yaşların ortasında olma olasılıkları daha yüksek.

Sonuç, Kovid sonrası ekonominin bir başka tuhaflığı ve özellikle de oldukça güçlü olduğu kanıtlanmış bir konut piyasası oldu. Federal Reserve, faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyelerine çıkarırken, yaygın beklenti, konut kredisi faiz oranlarındaki müteakip yükselişin alıcı talebini zayıflatacağı yönündeydi. Ancak 30 yıllık sabit faizli ipotek yüzde 8’e yaklaşırken bile konutlardaki gerileme kısa sürdü.

Bu arada, hala ev almanın bir yolunu bulan alıcılara ilişkin yeni bir tablo ortaya çıkıyor: Daha yaşlı Amerikalılar ve çoğu, evi satın almadan önce sattığı için aynı zamanda daha zenginler.

NAR’ın baş ekonomist yardımcısı Jessica Lautz, “Rekabet biraz daha az olsa bile, ilk kez alıcılar için hâlâ girmenin inanılmaz derecede zor olduğu bir pazardan bahsediyoruz” dedi. “Çoklu teklif durumu varsa, tamamını nakit olarak satın alan veya çok fazla hisseye sahip olan birinin kazanması muhtemeldir. Ve bu kişi daha yaşlı olacaktır.”

Bir çok neden var. Yeni başlayanlar için, yaşlı alıcıların da muhtemelen kendilerine taze nakit sağlayan bir ev satmaları muhtemeldir. Nitekim NAR’a göre tipik bir ev satıcısı 2023’te geçen yıl olduğu gibi 60 yaşındaydı.

Ve bu kadar az sayıda ev mevcut olduğundan, satıcılar genellikle potansiyel alıcının en cazip teklifi sunmasını tercih eder; ister büyük bir peşinat, ister yüksek kredi veya tamamı nakit olsun. Burada da yaşlı alıcıların bir avantajı var.

Jennifer Dodds, Redfin’e göre ortalama satış fiyatının son üç yılda yaklaşık 275.000 $’dan 325.000 $’a çıktığı Houston bölgesinde bu dinamiği görüyor. Esas olarak yaşlılarla çalışan bir emlakçı olarak Dodds, yaşlı alıcıların bir sonraki evlerini bulmalarına yardımcı olmaya odaklanıyor ve genellikle küçülen ancak henüz destekli yaşama geçmeyi düşünmeyen alışverişçiler için en uygun tek katlı evleri araştırıyor. merkezler veya üst düzey topluluklar. (NAR’a göre, yakın zamanda alıcıların yüzde 70’inin evinde 18 yaşın altında çocuk yoktu; en yüksek oran 1985’te yüzde 42’nin çok üzerindeydi.)

Pandemi sırasında piyasayı belirleyen kontrolden çıkmış teklif savaşlarının olduğu günler geride kaldı

Ancak Dodds, servetlerini ve gelirlerini on yıllar boyunca biriktiren ve sürekli olarak listenin zirvesine çıkan yaşlı alıcılar için hala açık bir avantaj olabileceğini söyledi.

Dodds, “Görünüşte daha istikrarlı görünüyorlar ve bu satın alma işlemini daha iyi tamamlayabileceklerine dair bir his var” dedi.

Bu yılın başlarında Earlene Johnson ve kocası Donn, 35 yıllık evlerinde etrafa baktılar ve bunun çok fazla iş olduğuna karar verdiler. Her ikisi de 76 yaşında olan çift, Donn’a kanser teşhisi konulduktan sonra harekete geçmeye karar verdi. Böylece Wildwood, Mo.’daki iki katlı, dört yatak odalı evlerini topladılar ve daha küçük seçenekler aramaya başladılar.

Arkadaşlarına yakın bir mahallede kısa sürede yaklaşık 170.000 dolara iki yatak odalı bir apartman dairesi satın aldılar. Nakit ödemediler ancak banka finansmanlarının başarısız olması durumunda evlerini satmanın bol miktarda para getireceğini gösterebildiler. Kısa bir süre sonra Johnson’lar eski evlerini 520.000 dolara sattılar; bu, istedikleri fiyattan 20.000 doların üzerindeydi.

Hızlı geri dönüş, Johnson’ların kısa bir süre için biri yüzde 4’ün altında, diğeri yüzde 7 civarında olmak üzere iki ipotek üstlenmesi anlamına geliyordu. (“Aman Tanrım, bunu düşünmemeye çalışıyorum,” dedi Earlene Johnson.) Ancak eski evlerinin satışı tamamlandıktan sonra Johnson’lar apartman dairesindeki kalan borçlarını da silmeyi umuyorlardı.

Earlene Johnson, “İki ipoteğimiz var, ancak bunu karşılayabileceğimizi ve başka kredilerden kesinti yapmak için hâlâ paramız kalacağını düşünüyorum” dedi. (Donn bu ayın başlarında öldü.)

Yaşlı Amerikalılar, başlangıçta bol olmayan konut stokunu daha da sıkı tutuyor

Tina Doyle, Ann Arbor, Michigan ve büyükşehir Detroit bölgelerindeki yaşlılara odaklanan bir Emlakçıdır. Ann Arbor’un yaşadığı Washtenaw İlçesinde yalnızca bir buçuk ay yetecek kadar ev satılıyor. Bu, arzın zaten çok kısıtlı olduğu geçen yıla göre yüzde 18 daha düşük.

Doyle, kısmen pazarın ortasındaki insanların geri çekilmesi nedeniyle bölgede evler için daha az rekabet olduğunu söylüyor. Çoğu durumda, bu ev sahipleri düşük ipotek faizli evlerde oturuyorlar ve bundan vazgeçmek için çok fazla motivasyona ihtiyaçları olacak.

Bu durum genellikle yaşlıları ve ilk kez alıcı olmayı hedefleyenleri benzer tipte evler için rekabete sokuyor; sadece birkaç yatak odası, çok fazla bakım gerektirmiyor. Genellikle açık bir kazanan vardır.

Doyle, “Bu sadece son sınıfların değişimi değil” dedi. “Bu daha çok pazarın geri kalanında bir değişim.”

Yaşlı Amerikalılar Tüm Evleri Satın Alıyor-Kaynak: washingtonpost

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir