İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » ABD Mortgage Faiz Oranları Keskin Bir Şekilde Düşerek Konut Talebini Canlandırdı

ABD Mortgage Faiz Oranları Keskin Bir Şekilde Düşerek Konut Talebini Canlandırdı

Amerika'da Konut Kredisi Faizleri

ABD Mortgage Faiz Oranları Keskin Bir Şekilde Düşerek Konut Talebini Canlandırdı

ABD Mortgage Faiz Oranları Keskin Bir Şekilde Düşerek Konut Talebini Canlandırdı

ABD mortgage faizleri keskin bir şekilde düşerek yaklaşık bir yılın en büyük dört haftalık düşüşünü sınırladı ve ev satın almak için yeni başvuruları teşvik etti.

Mortgage Bankacıları Birliği’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, 30 yıllık sabit ipotek kontrat oranı geçen hafta 20 baz puan düşerek %7,41’e geriledi. Ev alım başvuruları endeksi 17 Kasım’da sona eren haftada %3,9 artışla Haziran ayından bu yana en büyük artışını kaydetti.

Mortgage faizleri Ekim ortasında yaklaşık %8 ile 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana neredeyse yarım puan düştü. Ücretler ve bileşik faizi içeren efektif oran hala yüksek olan %7,59’a düştü. Buna karşılık, beş yıllık ayarlanabilir oran arttı.

Mortgage faizleri Hazine getirileriyle paralel hareket etme eğilimindedir. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, Ekim ayında 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, ekonominin enflasyonla birlikte soğuduğuna dair işaretlerin de yardımıyla bu ay keskin bir düşüş yaşadı.

Alımları ve yeniden finansmanı içeren genel başvuru endeksi üçüncü haftada da yükseldi ve yeniden finansman faaliyeti hızlandı.

1990’dan bu yana haftalık olarak yürütülen MBA anketi, ipotek bankacılarının, ticari bankaların ve tasarruf bankalarının yanıtlarını kullanıyor. Veriler, ABD’deki tüm perakende konut ipotek başvurularının %75’inden fazlasını kapsıyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir