Çoğu Besin Takviyesi

Çoğu Besin Takviyesi Para Kaybıdır! İşte Almanız ve Kaçınmanız Gerekenler

Mutfak Sağlık

Çoğu Besin Takviyesi Para Kaybıdır! İşte Almanız ve Kaçınmanız Gerekenler

Çoğu Besin Takviyesi

Çoğu Besin Takviyesi Para Kaybıdır!

Doktorlar, takviyeleri aşırı dozda almak sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, besinlerin gıda yoluyla alınmasını önermektedir. Ancak araştırmalar, bazı takviyelerin yararlı olabileceğini gösteriyor.

Muhtemelen düşündüğünüz kadar çok takviyeye ihtiyacınız yoktur. Ülkenin en iyi beslenme uzmanlarına göre, sağlıklı yetişkinler takviyeleri ortadan kaldırmak yerine dengeli beslenmeye öncelik vermelidir. Bazı diyetisyenler, aşırı kullanım ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabileceğinden, herhangi bir besin takviyesi almadan önce insanların bir klinisyenle konuşmasını öneriyor. Yine de, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bazı takviyeler yutturmaca değerinde olabilir.

Teşhis edilmiş bir eksikliğiniz yoksa, kapsülleri boşaltın ve sebzelerinizi yiyin.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, vitamin ve mineralleri mümkün olduğunca haplardan ziyade yiyeceklerden almak daha iyidir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi ulusal sözcüsü Emma Laing, daha önce verdiği demeçte, gıdalarda bulunan vitaminler ve mineraller, bir ekte “üretilmesi zor” olan ek lif ve biyokimyasallarla birlikte gelir. Ayrıca, dengeli beslenmenin kronik hastalıkları önlediği ve kilo yönetimine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Pek çok insan, ekmek, domates, biber ve süt gibi günlük gıdalar yoluyla günlük vitamin ve mineral miktarını zaten tükettiklerinin farkında bile olmayabilir. Örneğin, Amerikalıların yalnızca %6’sı besin açısından yetersiz olmasına rağmen, Amerikalılar her yıl yüksek doz C vitamini takviyeleri için milyonlar harcıyor ve araştırmalar C vitamini takviyesi almanın soğuk algınlığını önlemediğini gösteriyor.

Egzersiz Yapmak, D Vitamini ve Omega-3 Takviyeleri

Araştırmalar, belirli vitamin ve takviyeleri almanın faydasını gösteriyor

Yine de, belirli vitamin ve takviyelerin değeri vardır. Dermatologlar, cilt hücresi döngüsünü artırmak, renk bozulmasını iyileştirmek ve cildi dolgunlaştırmak için A vitamini türevleri olan topikal retinoidlerin kullanılmasını önermektedir – yaşlanma belirtilerini iyileştirmenin tüm yolları. Reçetesiz ve reçeteyle satılan çok sayıda retinoid serumu mevcuttur.

Michigan Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Dr. Eduardo Villamor, veganlar, vejetaryenler ve hayvansal ürünlere erişimi olmayan diğer kişilerin B12 vitamini almayı düşünebileceğini söyledi. Besin maddesi öncelikle hayvansal ürünlerde bulunur ve B12’deki eksiklikler anemi ve sinir hasarı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Spor beslenme uzmanları daha önce kreatin takviyelerinin kas inşa etmeye yardımcı olabileceğini söylemişti. Araştırmalar henüz yetişkin melatonin aşırı kullanımından kaynaklanan ciddi sağlık komplikasyonları bulamadı, ancak takviyenin çok fazlası yorgunluğa ve ruh hali değişikliğine neden olabilir.

Araştırmalar çinko takviyelerinin erken alındığında soğuk algınlığının süresini veya semptomlarını biraz azaltabileceğini öne sürüyor, ancak Mayo Clinic yine de çok fazla mineral sinir sistemine zarar verebileceğinden bir doktora danışmayı öneriyor.

Besin Takviyelerinin Faydaları-Dikkat Noktaları

Çok fazla takviye almak sağlık sorunlarına yol açabilir

Birçok doktor denetimsiz takviyeye karşı uyarıda bulunur çünkü çok fazla takviye almak vücuda zarar verebilir. Avustralya’da bir adam, önerilen B6 vitamini miktarının 70 katını aldıktan sonra yürüme yeteneğini kaybetti. İngiltere’de bir adam aşırı D vitamini nedeniyle üç ayda 28 kilo verdikten sonra hastaneye gitti.

Demir takviyeleri günlük alımınızın %100’ünden fazlasını içerebilir ve çok fazla demir almak karaciğer ve beyinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Bazı takviyeler, reçeteli ilaçlarla etkileşime girerek kalp ve vücudun kanı pıhtılaşma yeteneği ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Bitkisel ilaçlardan kaynaklanan kalp problemlerinde artış gören bir kardiyolog, bir kişinin doktora danışmadan takviye almasını asla tavsiye etmediğini söyledi.

Çoğu Besin Takviyesi Para Kaybıdır! İşte Almanız ve Kaçınmanız Gerekenler-Kaynak: insider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir