Anasayfa » Sağlık » İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan 5 Şekerli Yiyecek!

İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan 5 Şekerli Yiyecek!

İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan

İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan 5 Şekerli Yiyecek!

İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan 5 Şekerli Yiyecek!

Son yıllarda, beslenme seçimlerimizin genel refahımız üzerinde yaratabileceği önemli etkiye ilişkin farkındalık giderek artıyor. Diyetin (beslenme) sağlığın etkileyebileceği çeşitli yönleri arasında şekerli gıdalar, iltihaplanma ve bağırsak sağlığı arasındaki ilişki oldukça dikkat çekmektedir. Bir zamanlar tatlı çekiciliği nedeniyle sevilen şekerli yiyecekler, artık vücutta iltihaplı tepkileri tetikleme potansiyelleri açısından inceleniyor. Aynı zamanda araştırmalar, diyet ile sağlığımızı korumada önemli bir rol oynayan karmaşık bir mikroorganizma ekosistemi olan bağırsak arasındaki karmaşık bağlantıya ışık tuttu.

Şeker oranı yüksek olduğu ve iltihaba ve bağırsak yağına neden olduğu için yenebilecek en kötü beş yiyeceği öğrenmek için Sheri Berger, RDN, CDCES ile konuştuk. Kola, hamur işleri, granola barlar, meyve suyu ve tahılların, kendinizi şımartabileceğiniz en kötü seçeneklerden bazıları olduğunu paylaştı.

Elinizde Kola Varsa

Kola – İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan Şekerli Yiyecekler

Modern beslenmede her yerde bulunan bir içecek olan kola, yüksek şeker içeriğiyle ünlüdür. Aşırı miktarda ilave şekerle paketlenmiş bu gazlı içecekler, anında çekici olabilecek bir tatlılık patlaması sunar. Ancak bu itirazın sağlığımıza bir bedeli var.

Berger şöyle diyor: “Aşırı ilave şeker içeren kola paketi gibi şekerli içecekler, kanda yaygın bir yağ olan trigliseritlerin yüksek düzeyde olmasına neden olabilir. 12 onsluk bir kutu kola, 10 çay kaşığı veya daha fazla şeker içerebilir.”

Hamur İşleri

Katmanlı katmanları ve enfes dolgularıyla hamur işleri, çoğu zaman leziz tatlarıyla damak tadımızı cezbeder. Ancak nefis dış görünüşlerinin altında endişe verici bir gerçek gizleniyor: hamur işleri sıklıkla yüksek düzeyde şekerle yüklüdür. Kruvasanlardan, Danimarka tatlılarına kadar uzanan bu tatlılar, dayanılmaz lezzetlerini bol miktarda ilave şeker kullanımına borçludur. Bir hamur işinin ısırılması anında keyif verebilirken, yüksek şeker içeriği sağlık açısından potansiyel sonuçlara yol açabilir.

Berger, “Hamur işleri genellikle rafine un ve şekerle yapıldığından, hızla kan dolaşımına karışıp kan şekeri seviyelerini yükselterek istenmeyen bir iltihabi tepkiye neden oluyorlar” diye belirtiyor.

Diyet Bisküvi (Granola Barlar)

Genellikle kullanışlı ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak pazarlanan granola barlar, şeker içerikleri söz konusu olduğunda bazen yanıltıcı olabiliyor. Besleyici bir seçim gibi görünse de, piyasada satılan pek çok granola bar şaşırtıcı derecede yüksek şeker içerir. Yulaf, sert kabuklu yemişler ve kurutulmuş meyvelerden oluşan görünüşte sağlıklı kombinasyon, lezzeti ve tatlılığı arttırmak için kullanılan önemli miktarda ilave şekerin gölgesinde kalabilir.

Berger şöyle diyor: “Tüm granola barlar eşit yaratılmamıştır; bazıları ağır miktarda ilave şekerle paketlenmiş olabilir ve lif içeriğinden yoksun olabilir, bu da kan şekerinin aniden yükselmesine ve kısa süreli enerji sarsıntısına neden olabilir. Ne kadar az şeker ve daha fazla lif eklenirse o kadar iyidir. Her 4 gram ilave şeker, bir çay kaşığı ilave şekere eşittir; yaklaşık 8 gram veya daha az ilave şeker içeren bir granola bar seçmeyi deneyin.”

Meyve Suyu

Genellikle canlandırıcı ve doğal bir seçenek olarak algılanan meyve suyu, bazen şaşırtıcı miktarda ilave şeker barındırabilir. Meyve sularının meyvelerden doğal olarak oluşan şekerler içerdiği doğru olsa da, meyve suyu üretiminde yer alan işlemler bu şekerleri konsantre edebilir ve bu da beklenenden daha yüksek bir şeker içeriğine yol açabilir.

“Meyve suyu seçerken %100 meyve suyu olmasına dikkat edin, yani şeker ilavesi yok. Bazı meyve suları bir kutu kola kadar ilave şeker içerebilir, bu da kan şekerinin anında yükselmesine neden olabilir. ” diyor Berger.

Mısır Gevreği

Pek çok kişi tarafından sevilen bir kahvaltılık gevrek, çoğu zaman şaşırtıcı bir gizli şeker kaynağı olabilir. Tahıllar genellikle güne başlamanın uygun ve besleyici bir yolu olarak pazarlansa da, ilave şeker içeriği açısından etiketlerini incelemek önemlidir. Bazı tahıllar, özellikle de canlı renklere ve şekerli kaplamaya sahip olanlar, tatlı tatlarına katkıda bulunan önemli miktarda ilave şeker içerebilir.

Berger, “Kahvaltı gevreği besin değerleri etiketlerini dikkatlice okuyun, küçük porsiyonlar 27 gram ilave şeker içerebilir, bu da bazı insanlar için tüm gün için önerilenden daha fazladır” diye belirtiyor.

İltihaplanma ve Bağırsak Yağlarına Neden Olan 5 Şekerli Yiyecek!-Kaynak: shefinds

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir