Anasayfa » Mutfak » Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler

Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler

Buzdolabınızda Olmaması Gereken

Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler yazımızda buzdolabında yer almaması gereken yiyecekleri ve bu yiyeceklerin zararlarını yazdık.

Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler Listesi

Buzdolabınızdan atmanız gerekenlerde ilk başta kapı kısmına bakıyoruz. Burada saklanılan gazlı içecekler, asitli içecekler, renkli içecekler, hazır meyve suları atılmalıdır. Ketçap, mayonez ve barbekü sosları kaldırın. Hızlı tüketilen işlenmiş et ürünleri salam, jambon, sosis v.b gıdaları buzdolabınızdan atın. Enerji içeceklerini kaldırın. Hazır kremadan uzak durun. Hazır şinitzel tarzı yiyecekleri dolabınıza sokmayın. Hazır pizzayı dolabınızdan çıkartın. Paketlenmiş çikolata ve konserve edilmiş meyveleri dolabınızdan çıkartın.

Hipoglisemi Hastaları-Pizza

Dolabınızdan Çıkardığınız Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Yukarıda çıkarmış olduğumuz yiyecekler genelde hepimizin buzdolabında yer almaktadır. Çok aç markete gitmemelisiniz. Özellikle iş çıkışı stresli ve mutsuz olduğunuz zamanlarda markete girip alışveriş yapmak, sizin birçok gereksiz yiyecek almanıza neden olacaktır. Normalde almayacağınız hazır pizza, size cazip gelecektir ve almamaya kendinizi zor ikna edersiniz veya edemezsiniz. İş, alışveriş yaparken çözülür ve dikkatlice ürünleri almalısınız. Alışverişe mutlaka tok karınla gidin.

Çin Tuzu Zararları Nelerdir

Hazır Pizzaların Zararları

Pizzayı örnek verirsek, pizza aldığınızda üzerinde birçok işlenmiş et ürünü yer almaktadır. Bunların çoğu dana yerine piliçten yapılmıştır. Aldığınız ürünün içeriğini mutlaka kontrol edin. Helallik durumunu da gözden geçirin. Pizzanın içinde birçok aroma verici vardır ve doğallıkla alakası yoktur. İçinde bir sürü koruyucu madde vardır. Hazır almak yerine mutlaka evde pizza yapmaya çalışın. Özellikle çocukların bunları tüketmesi damak tatlarının değişmesine neden olur ve sağlıkları bozulmaya başlar. MSG (monosodyum glutamat) içeriği genelde bu ürünlerde yer alır ve yedikçe yiyesiniz gelir. Hazır pizza tüketenler şişmanlamaya veya iç organlarını yağlandırmaya mahkumdur.

Tavuk Şinitzel Yapımı

Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler Nuggetlar ve Şinitzeller

Nuggetlar ve şinitzeller buzdolabınızda mutlaka olmamalıdır. Hiç yemeyenler bir kere başladığında gerisi gelmektedir ve her sabah kahvaltısında bile nugget tüketir hale gelirler. Kahvaltılık menünün yerini nuggetlar ve şinitzeller almaya başlar. Karaciğer yağlanması, çocuk obezitesi, kişinin bel çevresinin kalınlaşması gibi pek çok olumsuz durum oluşur. Ardından diyabet gelir ve pek çok sıkıntı baş göstermeye başlar.

Sosis ve salamı da dolaptan çıkarmalısınız. 6 ayda 1 yada ayda 1 tüketecekseniz de C vitamini kaynaklı besinler eşliğinde tüketmelisiniz. Hazır meyve sularını da çıkartın. Bolca yeşillik, biber, nane ve c vitamini kaynaklı besinler tüketmeye özen gösterin. Meyve konservelerden uzak durun. Konserve meyvede bolca şeker vardır ve gerçek meyveyle aynı özellikleri taşımamaktadır. Ketçap, mayonez, krema ve hazır sosları dolaptan uzak tutun. Sosların içerisine yüksek miktarda şeker koymaktadırlar. Bunlarda da MSG maddesi vardır. Asitli içecekler ve hazır meyve sularından uzak durun. Şişmanlamak ve hasta olmak isteyenler bunları tüketebilir. Sağlığınız bir kez gittiği zaman geriye kazanması zor olacaktır.

Çikolata Tüketimi

Bunların arasında en masumu çikolatadır. Çikolata yediğinizde miktarını ve sıklığını kontrol edin. Bir kalıp çikolatada 500 kalori vardır ve bu hiç de az değildir. Haftada 1-2 gün parmağınız kadar çikolatayı tüketebilirsiniz.

Buzdolabınızda Olmaması Gereken Yiyecekler-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir