Kum Bitiyor mu?

Kum Bitiyor mu? yazımızda insanların dünya kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketmesini, özellikle inşaat alanında çok fazla kumun kullanıldığını ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen kumun da hızlı bir şekilde tüketildiğini yazdık.

Dünya Kaynaklarının Hızlı Bir Şekilde Tükenmesi-Kum Bitiyor mu?

Dünyada her gün petrol ve su kaynaklarının azaldığına dair haberlerle karşılaşmaktayız. Dünyada birçok şey hızlı bir şekilde azalmaktadır. İnsanların israfları dünyanın kaynaklarını yok etmeye devam etmektedir. Su, petrol ve ormanlar insanların tüketiminden kaçamamaktadır. Bunların yanı sıra kimsenin biteceğine imkan vermediği kumda gittikçe tükenmektedir ve tüketilmektedir. Denizde kum ile başlayan deyim yakın zamanda geçerliliğini yitirecek gibi gözüküyor.

Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesi

Vietnam’da İnşaat Kumu Tükeniyor

Science Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, küresel kum kaynaklarının aşırı kullanımı ve artan talep kum kıtlığına sebep olmaktadır. Örnek olarak, Vietnam’ın iç talebi, ülkenin toplam rezervlerini aşıyor. Bu dengesizlik devam ederse, Vietnam altyapı bakanlığına göre 2020’de inşaat kumu tümüyle tükenmiş olacak.

Kumun hızlı bir şekilde tükendiğini daha iyi anlamak için şu bilgiyi verelim. Kum ve çakıl taşı, fosil yakıtlar ve biyokütleyi aşarak dünyanın en çok çıkarılan madenleri konumundadır. Çünkü kum, çimento, cam ve elektronik bileşenleri gibi alanlarda da kullanılıyor. Petrol azalıyor, su tükeniyor ve kum bitiyor… Doğal kaynaklarımız her geçen gün elimizden kayıp gitmektedir. İnsanlarda oluşan tüketme arzusu tüm bunların yaşanacağını göstermekteydi. Tüketmek, bilinçsizce ve düşüncesizce tüketmek insanların yapmaktan hoşlandığı bir durum haline gelmiştir. Nihayetinden kendi eliyle tükenmeye doğru gidiyor insanoğlu. “Denizde kum bende para” sözünü yerine getirerek kendini yiyip bitiriyor.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın