Sağlık

Çinkonun Önemi ve Çinko Nelerde Var?

Çinkonun Önemi ve Çinko Nelerde Var? yazımızda çinko mineralinin vücudumuz için önemini, eksikliğinde neler olduğunu ve çinkonun hangi besinlerde bulunduğunu yazdık.

Çinkonun Önemi-Çinko Vitamini

Çinko, demir ve kalsiyum gibi vücudumuz için gerekli ve önemli bir mineraldir. Vücudumuzda 2-3 gram kadar çinko bulunur. Vücudumuzun kilosuna bakacak olursak bizde çok fazla mineral ve kemik bulunmaz. İkisinin ağırlığı 3,5-4 kilo kadardır. Esas vücut ağırlığını oluşturan şeyler su, kas ve yağlardır. Antioksidan bakımından önemli bir mineraldir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde çinko içeren besinler tüketilmelidir.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

Çinko Eksikliği

Çinko yetersizliğinde tırnak kırıkları, epitel dokuda hasarlanma görülebilmektedir. Çinko eksikliği ve diğer önemli şeylerin eksikliğini görmemek için sağlıklı olan gıdalardan yeterince tüketmeliyiz. Hazır paketli gıdalardan olabildiğince uzaklaşmak gerekir. Tüm vitamin ve mineralleri tam alırsak sorunlarımız çözülecektir. İnsanların eskiden olduğu gibi normal yeme alışkanlıklarını bırakmaması ve sağlıklı bir kahvaltı menüsüyle güne başlaması burada çok önem kazanmaktadır. İnsanlar sağlıklı beslenmeden uzaklaştıkça sürekli hastalıklar peşlerinden gelir. En ufak bir darbede yataklara düşebilir. Çinko yetersizliğini takıntı haline getirmekte yanlıştır. Siz doğru ve normal bir beslenme düzenine girdiğinizde zaten her şeyiniz yeterli olacaktır.

Sürekli geçiştirme, atıştırma ve fast food tarzı yiyecekler yemekten uzak durun. Bu tür bir beslenme tarzıyla birçok hastalığa karşı vücut direncini sağlayamayacaktır. Bu tür yiyecekleri yemeseniz daha iyi olur. Hasta olduğunuzda zaten sağlıklı beslenmek zorunda kalacaksınız. Önemli olan hasta olmadan bu gerçeği kavramak. Sürekli halsizlik, mutsuzluk ve enerji düşüklüğünün sebebinde vitamin ve mineral eksikliği vardır.

Türkiye'de Döner

Çinko Nelerde Var?

Çinko kırmızı ette bol miktarda bulunur. Peynir, yumurta, kabak çekirdeği, badem, ceviz, bulgur, kuru baklagillerin bir kısmında ve buğdayda bulunmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem verin, aksi halde vücudunuz sizi yarı yolda bırakacaktır.

Çinkonun Önemi ve Çinko Nelerde Var?-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir