You are currently viewing Çin Tuzu Zararları
Hamburger

Çin Tuzu Zararları

  • Post author:
  • Post category:Haber / Sağlık / Yaşam
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:9 Mart 2020

Çin Tuzu Zararları yazımızda Çin tuzunun neden olduğu açlık hissi, beyne vermiş olduğu zararlar, MSG maddesinin zararları ve Çin tuzu içeren yiyecekleri yazdık.

Çin Tuzu Hakkında Bilgi

Çin tuzu, MSG adıyla da bilinmektedir. MSG (monosodyum glutamat) gıdalara, acı-tatlı-tuzlu-ekşi şeklinde bilinen tatlara ek olarak beşinci bir tat vermektedir. Bu 5.tadın ismi Umami’dir. Umami tadı insanlara oldukça lezzetli gelmektedir. Bu tattan katılan gıdaları insanlar çokça tüketmektedir çünkü, insanın yedikçe yiyesini getirmektedir. İnsan beyninde bulunan hipotalamusta, arkuat nukleus kısmı insanın açlık ve tokluk hislerinin merkezidir. Aç ve tok olduğunuzu arkuat nukleus komutları sayesinde dile getirmekte ve hissetmektesiniz. MSG kullanımında bu bölgede ileri derecede nekroz meydana gelir. Bu da buradaki dokuların ölmesine neden olmaktadır. Arkuat nukleus bölgesinde hasar meydana geldiği için kişi doyduğunu anlamıyor ve sürekli açlık hissediyor. Umami tadın lezzetli oluşu ve doyum merkezinin tahribata uğraması kişinin sürekli olarak yemesini sağlamaktadır. Bu durum kişinin MSG’li ürünlere bağımlılık kazanmasını sağlamaktadır.

Cipslerin İçindeki Zararlı Maddeler Neler

Çin Tuzunun İçerdiği Yiyecekler

Hamburgerler, cipsler, fast food et ve tavuk ürünleri, çiğ köfteler, bulyonlar, hazır çorbalar ve hazır soslara olan bağımlılık buradan gelmektedir. Tüm bu ürünlerde MSG maddesi bulunmaktadır. Bazı cips markaları zararlı olan palm yağını kullanmayabiliyor, fakat MSG içermeyen cips ürünleri yoktur. Yukarıda listelediğimiz yiyeceklerden bir oturuşta birkaç tane yiyen arkadaşınızı görmüşsünüzdür, bunun nedeni çok aç olduğunuzdan değil, MSG maddesinin etkisinden kaynaklıdır. Yedikçe yemenize neden olur ve doyumsuzluk kazanırsınız. Faydasından çok zararını görmüş olursunuz.

Çin Tuzu Zararları MSG

MSG Maddesinin Etkileri

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda MSG’nin öğrenme ve bellek mekanizmasına zarar verdiği, katekolamin düzeyini azaltarak karaciğerde oksidatif doku hasarına sebep olduğu belirtilmiştir. Araştırmaya göre lokomotor aktiviteyi azaltmak suretiyle hipoaktiviteye, anksiyeteye ve depresyona neden olduğu gözlenmiştir. Öğrenme kabiliyetinde güçlük, hafızada zayıflık, az hareket etme ve depresif olma durumuna neden olmaktadır. Günümüz insanlarında bu durum çokça görülmektedir. MSG içeren yiyecekleri yemeyi kestiğinizde, nasıl zayıflayacağınızı ve depresyondan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Abur-cuburlar yerine kuruyemiş, kuru meyve ve diğer sağlıklı yiyecekleri yemeniz kendinize yapacağınız en iyi şey olacaktır.

Çin Tuzu Zararları-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın