Tasarruflu Kombi

Tasarruflu Kombi Kullanımı

Ekonomi ve Para Haber Yaşam

Tasarruflu Kombi Kullanımı yazımızda kış aylarında nasıl kombi kullanmalıyız, neler yaparsak tasarruf ederiz ve akıllı kombi ayarlarının faydasını yazdık.

Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufundaki etkenler yalıtım yapma, pencere izolasyonu ve çatı izolasyonu ile kombili evlerde tasarruf etme yollarıdır. Kış aylarında ısınma yönünde tasarruf etmemiz gerekir. Ülke ekonomisi ve kendi bütçemiz için bu kış aylarında dairemizde ve evimizde ısı yalıtımımızın iyi olması gerekir. Türkiye’de ortalama evlerin yarısında kombi kullanılıyor. Kombinin ısı ayarını da kendimize göre ayarlayabiliyoruz. Fakat bir sürü etkene göre çok veya az çalışarak evi ısıtmaya çalışıyor. Çoğunlukla da kombi kullanımı yanlış yapılmaktadır. Bu da doğalgazı kullanmada yanlış bir yöntem kullanmamıza neden olur.

Doğalgaz Ekonomi

Tasarruflu Kombi Kullanımı-Doğalgaz Kombi Ayarı Yapma

Kombinin kişiye göre ayarı vardır. Evde nasıl rahat ediyorsanız kombiyi öyle kullanın. Çoğunlukla çevreden duyulan yöntemlerle kombi ayarlaması yapılmaktadır. Bazıları bütün gün açar, bazıları sadece akşam açarak kullanır, bazıları ise bir odanın ısısını arttırıp diğerlerini en alt seviyede tutar. Bu gibi yöntemler halk arasında kullanılır. Oda sıcaklığı ortalama 22-23 derece de kendimizi rahat hissederiz. Daha düşük sıcaklığa kendimizi hazırlarsak bu yönde tasarrufumuz olur. Evinizi Sıcak Tutmak İçin 10 Basit Yöntem yazısını okuyabilirsiniz. Kendimizi 20 derecelerde durmaya alıştırırsak tasarrufu bu yönde yapmış oluruz.

Soğuklarda Kombiyi Kapatmayın, En Düşük Ayarda Çalıştırın.

Diğer yöntemler ise; gece yatarken kombiyi kapatmayıp en düşük ısıda çalıştırmalıyız. Yatak da bu ısı kaybını hissetmeyiz. Akıllı oda termostatları sayesinde saat saat odanızın ısısını düşürüp artırabilirsiniz. Bu aletin çok faydasını göreceksiniz veya görüyorsunuzdur. Fakat bazı termostatlar kullanımlarında doğalgaz faturanız öncekine göre artabilir buna dikkat edin. Soğuk havalarda kombiyi tamamen kapatmayın, düşük ısılarda çalıştırın. Bu yöntem daha mantıklıdır. Kombi kapatımında oda sıcaklığı çok düşeceği için kombiyi açtığınızda çok fazla çalışır bu nedenle daha fazla doğalgaz harcayacaktır. Kombiyi düşük sıcaklık da çalıştırdığınızda ise derecesini artırmak için daha az yoğunlukta enerji harcayacaktır. Bu da sizin doğalgaz tasarrufunuza katkı sağlayacaktır.

kombi-bakimi

Kombi, Petek ve Doğru Ev Seçiminin Isınmada Önemi

Doğalgaz ortalama yıllık kullanım ücreti İstanbul’da 1500 Tl’dir. Bildiğiniz üzere bu ücretin büyük bir kısmı kış aylarında gelmektedir. Kombilerde akıllı sistemleri tercih etmelisiniz. Uzaktan yönetimlerle kombi ayarlarını özellikle kış aylarında ayarlamalısınız. Bu size büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Tabi ki ısı yalıtımı, pencere izolasyonu ve tavan çatı izolasyonlarını yaptırmak koşuluyla bu akıllı sistemler tasarruf sağlayacaktır.Evinize doğru tipte kombi almanız ve peteklerin doğru yerlere kurulu olması da ısı etkisini etkileyen faktörlerdendir. Evinizi alırken uzmanlara danışarak ısı konusunda yapılan alt yapının doğru yapılıp yapılmadığını öğrenin. Bu sizin iyi bir şekilde ısınmanıza ve konforlu bir hayat sürmenize katkı sağlar.

Tasarruflu Kombi Kullanımı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir