Ekonomi ve ParaYaşam

Bu Alışkanlıklar Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturanızın Artmasına Neden Oluyor

Bu Alışkanlıklar Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturanızın Artmasına Neden Oluyor

Bu Alışkanlıklar Elektrik, Su ve Doğalgaz Fatura

Bu Alışkanlıklar Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturanızın Artmasına Neden Oluyor – Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

İklim değişikliğinin hava koşullarında öngörülemeyen aşırılıklara yol açmasıyla birlikte, mevsimlerde rahat bir şekilde gezinmek daha zor ve pahalı hale geliyor.

Elektrik Faturalarının Son Durumu-Elektrik akımı

Bu Alışkanlıklar Elektrik Faturanızı Artırıyor: Aletler ve Elektronik (Fiyatlar ABD için Geçerlidir)

Fişe takılı bir cihazın kullanılmadığında bile güç çektiğini biliyor muydunuz? Buna “hayalet yük” veya “vampir yükü” denir ve ortalama bir aileye yılda yaklaşık 200 dolara mal olur.

Bir ekmek kızartma makinesini veya mikrodalga fırını her zaman fişe takılı bırakmanın gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün. Uygun olabilir, ancak enerji kullanımı buna değmeyebilir.

Akıllı prizler veya çoklu prizler kullanmayı düşünün. Bu cihazlar, standart duvar prizlerine takılır ve cihazlar tarafından kullanılan hayali yükün ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, enerji kullanımını izlemenize ve cihazları uzaktan açıp kapatmanıza olanak tanır.

Ve yeni bir cihaz veya elektronik cihaz satın alma zamanı geldiğinde, ürünün enerji açısından verimli olduğundan emin olun. Çoğu yeni cihaz belirli bir standardı karşılarken, üstün seçenekleri kontrol etmekten asla zarar gelmez.

Bu Alışkanlıklar Elektrik Faturanızı Artırıyor: Isıtmak ve Soğutmak

Sıcak güneşin altında çıktıktan sonra güzel ve serin bir eve girmek her zaman ferahlatıcıdır. Ancak evden çıktığınızda klimayı açık bırakma alışkanlığınız varsa, artık yolunuzu değiştirmenin zamanı geldi.

Evinizi ısıtmak, elektrik faturanızın yaklaşık % 29’unu, soğutma ise yaklaşık %16’sını oluşturur.

Hava ısındığında ve evde olmadığınızda, AC ünitenizi ya tamamen kapatın ya da fazla enerji tüketmemesi için daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın. Tersine, maliyetlerinizi düşürmeye yardımcı olmak için kışın termostatınızı düşürün.

Size yardımcı olması için akıllı bir termostata da yatırım yapabilirsiniz. Bu cihazlar, sıcaklığı farklı zamanlar ve durumlar için programlamanıza izin verir. Bazı akıllı termostatlar, onu mobil cihazınız üzerinden çalıştırmanıza izin verir. Bu, evde değilken sıcaklığı yükseltebileceğiniz anlamına gelir, daha sonra dönüş yolundayken klimayı yeniden başlatmanız yeterlidir; içeri girdiğinizde eviniz serin olacaktır.

Işıklar

Kullandığınız ışıklar senin evin önemli bir enerji tüketimi kaynağıdır. Bir odadan çıktığınızda veya dışarısı aydınlıksa, ışıkları kapalı tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu basit hareket, enerji maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bir dahaki sefere eski bir akkor ampul yandığında, onun yerine bir LED ampul takın. LED ampuller etrafında kullanın %90 daha az enerji akkor ampullere göre 25 kat daha uzun ömürlüdür. Aslında, ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ortalama bir Amerikan hane halkı LED ışıklara geçerek yılda yaklaşık 225 dolar tasarruf edecek. Mümkün olduğunda tepe lambaları yerine lamba gibi odaklanmış görev aydınlatması kullanın. Odaklanmış ışığa sahip olmak yalnızca daha az ışık kullanılmasını gerektirmez, aynı zamanda yaptığınız her işi kolaylaştırabilir.

Su

Evinizin suyu kullanma şekli, enerji maliyetlerine katkıda bulunan diğer bir önemli faktördür – yılda ortalama 1.000 ABD Dolarından fazladır.

Tıraş olurken veya dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakırsanız, su hemen kullanılmadığında musluğu kapatmayı deneyin. Bu kolay adım sizi israftan kurtarabilir sekiz veya daha fazla galon. Ne sıklıkta fırçaladığınıza veya tıraş ettiğinize bağlı olarak günde su. Çevre Koruma Ajansı, yılda yaklaşık 5.700 galon tasarruf edebileceğinizi öne sürüyor.

Duşta geçirdiğiniz süreyi kısaltmak, sıcak su kullanımını da önemli ölçüde azaltabilir. Uzun duşlar güzeldir, ancak enerji (veya su) kullanımı açısından en kolayı değildir.

Ve o damlayan mutfak musluğu da iyi değil. Damlayan bir muslukta yıkayıcıyı değiştirmek, sizi bir yılda 3.000 galon su harcamaktan kurtarır.

Mutfak

Mikrodalga fırınınızı ve yavaş pişiricinizi veya güveç tencerenizi kullanmak, fırınınızdan daha az enerji tüketecektir. Yaz aylarında, bu egzersiz aynı zamanda evinize daha az ısı yayıldığından soğutma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, kapalı olsalar bile enerji kaybetmemeniz için buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun düzgün şekilde kapatıldığından emin olmak için kontrol etmek isteyeceksiniz. İkinci bir buzdolabınız veya derin dondurucunuz varsa, şu anda gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Tatil günleri gibi yalnızca belirli dönemlerde ihtiyacınız varsa, cihazı fişten çekin.

Hazır başlamışken, bulaşık makinenizin ayarlarına göz atın. Bulaşık makinesinin bulaşıkları kurutmak için ısıtma elemanlarını kullandığı ısıyla kurutma kullanımı çok fazla enerji tüketir. İhtiyacınız yoksa kapatın.

Çamaşır

Özellikle çocuklarınız varsa, sürekli çamaşır yıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yine de, tam bir yük alana kadar yıkayıcıyı çalıştırmayı durdurmaya çalışın.

Yıkama zamanı geldiğinde, enerji maliyetlerini azaltmak için soğuk su kullanın. Çamaşırlardaki sıcak su yaklaşık enerjinin %90’ımakine tarafından kullanılır.

Mümkünse çamaşırlarınızı kuruması için asın ve kendinizi kurutma makinesini çalıştırmaktan kurtarın. Kullanmanız gerekiyorsa, orada sadece bir veya iki öğe değil, tam bir yük olduğundan emin olun.

Pencereler ve Kapılar

Yeni pencereler ve kapılar genellikle enerji verimliliği sertifikası ile birlikte gelir. Düzgün kapatılmış kapı ve pencerelere sahip olmak, enerji kaybını azaltır ve evinizi ısıtma veya soğutma maliyetini düşürmeye yardımcı olur.

Kapılarınız ve pencereleriniz şunlardan sorumlu olabilir: 25-30% evinizin ısıtma ve soğutma maliyeti etkisi vardır.

Mevcut devlet indirimlerini hesaba katsanız bile, pencerelerinizi ve kapılarınızı değiştirmek pahalıdır. Bu sizin için uygun değilse, pencere veya kapıların etrafındaki kırık contaları kontrol etmek için zaman ayırın. Çoğu hırdavatçı, kapı ve pencerelerin etrafındaki taslakları düzeltmenize yardımcı olacak çözümler sunar.

Benzer şekilde, iyi bir pencere kaplaması satın almak, odalarınıza giren ve çıkan enerji miktarını yönetmenize yardımcı olabilir. Panjurları kapalı çekmek yazın odadaki sıcaklığı düşürmenize yardımcı olabilir ve onları açmak kışın alanı ısıtmaya yardımcı olabilir.

İyi bir hava sirkülasyonuna sahip olmak, bir odadaki sıcaklığın düzenlenmesine de yardımcı olabilir, bu nedenle yazın bir pencere açmak ve bir fanı açmak, klimayı açmadan bir alanı soğutmaya yardımcı olabilir.

Bu Alışkanlıklar Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturanızın Artmasına Neden Oluyor-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir