İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Soğuk Havaların Kalp Krizine Olumsuz Etkisi

Soğuk Havaların Kalp Krizine Olumsuz Etkisi

Soğuk Havaların Kalp Krizine Etkisi

Soğuk Havaların Kalp Krizine Olumsuz Etkisi yazımızda soğuğa maruz kalan kalbimizin kriz geçirme olasılığının yükselmesi ve soğuğun kalbimize olan zararlı etkilerini yazdık.

Soğuk Havaların Kalp Krizine etkisi

Soğuk Havaların Kalp Krizine Etkisi

Sağlıklı bireyler için soğuğun kalbe zararı olmadığı yönünde bilgi vererek başlayalım. Kalbinde rahatsızlığı olan ve kalbi zayıf olan kişilere olumsuz etkileri vardır. Aşırı soğuğa maruz kaldığımız da kalp ritmimiz bozulmaktadır. Burada da kalbe az oranda oksijen gider. Kalp büzülür ve kalbe giden oksijen azalır. Kan da damarlarda kalır. Kalp bunu pompalamak için normalden daha fazla çalışır. Bu da vücutta çarpıntı oluşturur. Kalp ritminin bozulmasına neden olur.

Çarpıntı damarlarda sıkışan fazla kan yüzünden olur. Kalbin iş yükü artığına göre bu da fazla enerji harcamasına neden oluyor. Aynı zamanda toplar damarın atacağı atık maddelerin tümü de atılamamaktadır. Hem oksijen eksikliği meydana geliyor, hem de atık maddeler damarlarda birikiyor. Ayrıca dışarı çıktığımızda fırtına ile birlikte kar ve soğuk varsa hissettiğimiz soğukluk fırtınayla birlikte artar. Mesela; hava derecesi -5 diyelim. Hissedilen derece -20 gözüküyor. Bu hissedilen derece fırtınanın etkisine bağlı olarak -15 derece fark etmiştir. Ağırlık taşımak da kalbinizde olumsuz etki yapar. Hele de soğuk havalarda ağırlık taşımak zorunda kaldıysanız bu kalbinizi zayıflatacaktır.

Soğuk Havaların Kalp Krizine Etkisi
Yüzmek

Kalp Sağlığını Koruyan Etkenler

Hipertansiyonu olan kişilerde ağır kaldırma yasaklamıştır. Kalbe olumsuz etkileri olduğundan uzmanlar tarafından önerilmez. Ağırlık sporu yapanlarda kalp damarları büyür. Bu da kalbe olumsuz yansır. Kalbi zayıf insanlar hafif sporları tercih etmelidir. Yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürme gibi spor aktiviteleri kalp sağlığı açısından önerilir. Kalp hastası olan kişi evde oturmayıp yürüyüşünü evde yapabilir veya salona gidip orada bisiklet binebilir, olmadı koşu bandıyla yürüyüş yapabilir. Hareket etmek kalp sağlığı için çok önemli bir unsurdur. Soğuk Havaların Kalp Krizine Olumsuz Etkisi.

Sağlık Bakanlığı-Organ Bağışı
Sağlık Bakanlığı

Kalbi Bozan Durumlar

Kalp zayıflığına etki eden maddeler; sigara içme, aşırı kilo ve kötü kolesteroldür.

Son olarak kalp yetmezliği sebebiyle kalp bekleyen çok vatandaşımız var. Öldüğümüzde veya yaşarken yapabileceğimiz organ bağışı görevimizi unutmayalım. Onlara umut ve hayat verebileceğimizin farkında olalım. Organ bağışı hakkında bilgi almak için: organ.saglik.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir