Dünyanın En Kirli Ülkeleri 2021 Sıralaması

Dünyanın En Kirli Ülkeleri 2021 Sıralaması yazımızda iqair.com verilerine göre, dünyanın en kirli ülkelerinin sıralamasını yazdık. Listenin zirvesinde Bangladeş yer alırken, Türkiye 46. sırada yer aldı.

Not: 80.000’den fazla veri noktasından toplanan verilere göre sıralama yapılmıştır. PM2.5 Legend | Unit: µg/m³

Dünyanın En Kirli Ülkeleri 2021 Listesi

SıraÜlke/Bölge2020 ortalama2019 ortalama2018 ortalamaNüfus
1Bangladeş77.1083.3097.10164.689.383
2Pakistan59.0065.8074.30220,892,331
3Hindistan51.9058.1072.501,380,004,385
4Moğolistan46.6062.0058.503.278.292
5Afganistan46.5058.8061.8038.928.341
6Umman44.405.106.622
7Katar44.302.881.060
8Kırgızistan43.5033.206.524.191
9Endonezya40.7051.7042.00273.523.621
10Bosna Hersek40.6034.6040.003.280.815
11Bahreyn39.7046.8059.801.701.583
12Nepal39.2044.5054.1029.136.808
13Mali37.9020.250.834
14Çin34.7039.1041.201.439.323.774
15Kuveyt34.0038.3056.004.270.563
16Tacikistan30.909.537.642
17Kuzey Makedonya30.6032.4035.502.083.380
18Özbekistan29.9041.2034.3033.469.199
19Myanmar29.4031.0054.409.794
20Birleşik Arap Emirlikleri29.2038.9049.909,890,400
21Vietnam28.0034.1032.9097.338.583
22Bulgaristan27.5025.5025.806.948.445
23İran27.2024.3025.0083.992.953
24Gana26.9030.3031.072.945
25Karadağ26.10628.062
26Uganda26.1029.1040.8045.741.000
27Ermenistan24.9025.502.963.234
28Sırbistan24.3023.3023.908.737.370
29Suudi Arabistan23.3022.1034.813.867
30Laos22.4023.107.275.556
30Sri Lanka22.4025.2032.0021.413.250
32Fildişi Sahili21.9026.378.275
32Kazakistan21.9023.6029.8018.776.707
34Tayland21.4024.3026.4069.799.978
35Hırvatistan21.2019.1022.204.105.268
36Kamboçya21.1021.1020.1016.718.971
37Gürcistan20.4020.103.989.175
38Cezayir20.2021.2043,851,043
39Madagaskar20.0027.691.019
40Kosova20.0023.5030.401.831.000
41Güney Kore19.5024.8024.0051.269.183
42Şili19.3022.6024.9019.116.209
43Guatemala19.2020.2017.915.567
43Ukrayna19.2016.6014.0043.733.759
45Meksika18.9020.0020.30128.932.753
46Türkiye18.7020.6021.9084.339.067
47İtalya18.5017.1014.9060.461.828
48Yunanistan18.4022.5010.423.056
49Güney Afrika18.0021.6059.308.690
50Peru17.9023.3028.0032.971.845
51Makao SAR17.8023.5021.20649.342
52Türkmenistan17.006.031.187
53Polonya16.9018.7022.4037.846.605
54İsrail16.9020.8018.608.655.541
55Arnavutluk16.002.877.800
56Kıbrıs15.8019.7017.601.207.361
57Romanya15.8018.3018.6019.237.682
58Malezya15.6019.4032.365.998
59Kolombiya15.6014.6013.9050.882.884
60Hong Kong ÖİB15.4020.3020.207.496.988
61Slovakya15.3016.1018.505.459.643
62Tayvan15.0017.2018.5023.816.775
63Ürdün14.9018.3010.203.140
64Etiyopya14.7020.1027.10114.963.583
65Macaristan14.3014.6016.809,660,350
66Arjantin14.2014.6045.195.777
67Kenya14.2053.771.300
68Brezilya14.2015.8016.30212,559,409
69Angola13.0015.9032.866,267
70Filipinler12.8017.6014.60109,581,085
71Çek Cumhuriyeti12.3014.4020.2010.708.982
72Malta11.809.4011.00441.539
73Singapur11.8019.0014.805.850.343
74Litvanya11.7014.5017.502.722.291
75Letonya11.3013.301.886.202
76Senegal11.2016.743.930
77Fransa11.1012.3013.2065,273,512
78Avusturya10.9012.2015.009,006,400
79Curacao10.50164,100
80İspanya10.409.7010.3046.754.783
81Almanya10.1011.0013.0083.783.945
82Japonya9.8011.4012.00126.476.458
83Hollanda9.7010.9011.7017.134.873
84Amerika Birleşik Devletleri9.609.009.10331.002.647
85Danimarka9.409.605.792.203
86Rusya9.309.9011.40145.934.460
87Portekiz9.109.309.4010.196.707
88Lüksemburg9.009.6011.20625.976
89İsviçre9.0010.9011.608.654.618
90Belçika8.9012.5013.5011.589.616
91İrlanda8.6010.609.504.937.796
92Birleşik Krallık8.3010.5010.8067.886.004
93Kosta Rika8.2010.405.094.114
94Ekvador7.608.6017.643.060
95Avustralya7.608.006.8025.499.881
96Andora7.4077.265
97Kanada7.307.707.9037.742.157
98İzlanda7.205.505.00341.250
99Yeni Zelanda7.007.507.704.822.233
100Estonya5.906.207.201.326.539
101Norveç5.706.907.605.421.242
102Finlandiya5.005.606.605.540.718
103İsveç5.006.607.4010,099,270
104Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları3.703.50104.423
105Yeni Kaledonya3.70285.491
106Porto Riko3.7010.2013.702.860.840

Dünyanın En Kirli Ülkeleri 2021 Sıralaması.

(Okunma: Toplam 2, Bugün 1)

Leave a Reply