Saçı Dökülenlerin Her Gün

Saçı Dökülenlerin Her Gün Yemesi Gereken 4 Besin

Mutfak Sağlık

Saçı Dökülenlerin Her Gün Yemesi Gereken 4 Besin

Saçı Dökülenlerin Her Gün Yemesi Gereken 4 Besin

Saç dökülmesi, özgüveninizde önemli bir iz bırakabilen ve sahip olduğunuz saçı şekillendirmeyi giderek zorlaştıran yaygın ancak sinir bozucu bir mücadeledir. Bazıları önlenebilir, bazıları daha az önlenebilir birçok nedenden kaynaklanan saç incelmesi, büyüme takviyeleri ile başlayan ve doğrudan kafa derisine uygulanacak uyarıcı ürünlerle biten bir dizi potansiyel tedavi içerir.

Saç dökülmesinden şikayetçiyseniz ve tüm topikal tedavileri denemiş gibi hissediyorsanız, para harcamadan bukleleriniz üzerinde önemli bir etki yaratabilecek bir şey var: diyetiniz (beslenmeniz). Evolis Professional’ın baş bilim adamı, saç biyoloğu, mikrobiyoloğu ve trikologu Dr. Dominic Burg ve ToHealthWithThat.com’dan ND’den Amy Neuzil ile saçların yeniden uzaması için günlük rutininize dahil edilecek en iyi yiyeceği anlamak için konuştuk ve söylemesi gereken buydu.

Görünüşe göre saçlarınız bir güzellik göstergesi olsa da, saç dökülmesi ile mücadele etmek iç sağlığınızda bir şeylerin yolunda gitmediğinin de göstergesi olabilir. Bu nedenle, diyetinizle daha sağlıklı bir vücut için çalışmak doğal olarak saç telleriniz üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır. “Besin dengesizliği, hastalık veya stres olduğunda genellikle ilk etkilenen şey saçımızın durumudur. Bu nedenle, incelme veya saç dökülmesi, kırılgan saçlar ve tırnaklar ya da donuk bir cilt yaşıyorsanız, sağlığınıza ve besin alımınıza bütünsel bir bakış açısı getirmeniz gerekir” diye açıklıyor Burg. Bununla birlikte, saç büyümesini hızlandırmak için yiyeceklerinizde öncelik vermeniz gereken üç belirli besin vardır.

Çinkonun Önemi
Çinko-Zn

Çinko

Saçınızın gücünü artırmaya yardımcı olabilecek çeşitli besinler olmasına rağmen, kabuklu deniz hayvanlarında ve kırmızı ette bulunan çinko, gevşek, zayıf saç tellerinin uzaması için en önemlilerinden biridir. Genellikle hayvan bazlı proteinlerde bulunur, bitki bazlı bir diyet uygulayanların yeterli çinko alması özellikle daha zordur ve bu diyetler aslında daha fazlasını gerektirir.

“Bu diyetlerin zorlu yönü, fitat olarak bilinen moleküller bakımından zengin, özellikle baklagiller, tohumlar, kabuklu yemişler ve tahıllar açısından zengin gıdaları çok fazla içermesidir. Fitatlar, çinko gibi besinleri bağlar ve emilmelerini engeller. Burg, sebze bazlı diyetlerde bu besin maddelerinin alımını artırmaları gerekiyor, bazen et içeren diyetlerin alımının %150’sine ihtiyaç duyuyor” dedi. Bununla birlikte, yeterli çinko tüketimini sürdürmek, daha güçlü, daha dayanıklı teller için saç büyümesine yardımcı olacaktır.

D Vitamini Kaynağı Somon

D vitamini

Balık, yumurta sarısı ve kırmızı et gibi gıdalarda bulunan D vitamini, saçın gücünü artırmak için gereklidir çünkü hasarı onarmak için kökten büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Dengeli bir diyet tüketmek, doğal olarak bu vitaminden yeterince almanıza yardımcı olacaktır, ancak bitki bazlı bir diyet uygularsanız, boşluğu kapatmak için bir takviye eklemek yararlı olabilir.

Bununla birlikte, D vitamini soya sütü ve mantar gibi gıdalarda da bulunabilir, saç büyümesini hızlandırır ve daha güçlü, sağlıklı saç tellerinin gelişmesine izin verir. Bu besinlerden herhangi birini yerken bir gecede değişiklik görmeyi bekleyemeyeceğinizi belirtmekte fayda var, ancak daha dengeli ve sağlıklı bir diyetle sadece birkaç hafta içinde saçınızın parlaklığında ve gücünde sonuçlar elde edebilirsiniz. Güneş ışığından faydalanmayı unutmayın.

Fındığın Ülkemiz İçin Önemi-Karadeniz Geçimi

B vitamini

B vitamini inkar edilemez bir şekilde daha güçlü saçlar için en iyi besinlerden biridir, ancak aynı zamanda bir vejetaryen veya vegan diyetinden elde edilmesi en zor olanlardan biridir (vegan bir diyette nasıl daha fazla protein alacağınızı öğrenin!). Bununla birlikte, tempeh, besin mayası ve fındık gibi yiyecekler, bol miktarda B vitamini kaynağı olarak en iyi seçeneğiniz olacaktır ve diğer her şey başarısız olduğunda, bir sağlık uzmanına danıştıktan sonra rutininize bir takviye eklemeyi düşünün.

Burg, “B vitaminleri, saç büyümesi için gerekli enerji üretiminin yanı sıra diğer önemli metabolik işlevleri desteklemeye yardımcı olur, örneğin B6, stresten etkilenen nörotransmiterlerin yenilenmesine yardımcı olur” diye açıklıyor Burg.

Badem ve Ceviz

E vitamini – Saçı Dökülenlerin Her Gün Yemesi Gerekenler

Son olarak, günlük diyetinize E vitamini eklemek, incelen saçlara hacim katmanın harika bir yoludur. Kuruyemişler, özellikle E vitamini açısından zengin bir besin grubudur ve badem, size hayallerinizdeki kalın, ipeksi saçları vermek için birincil seçimdir.

Neuzil’e göre özellikle kuruyemiş yemek, vücudunuza sağlıklı proteinler, E vitamini ve yağ asitleri sağlamaya yardımcı olur. “Bir ons kavrulmuş badem size günlük biyotininizin %5’ini ve ayrıca E vitamininizin %37’sini verir, bu da bir çalışmada saç büyümesini %34 oranında artırdı” diye açıklıyor. Ayrıca, “Badem, çinko ve esansiyel yağ asitleri gibi diğer saç dostu besinlerin de harika bir kaynağıdır.” Badem, yer fıstığı ve ceviz gibi diğer yemişlerden daha fazla biyotin içerme eğiliminde olduğundan, sağlık (ve güzellik) bilincine sahip mükemmel bir atıştırmalıktır. Metabolizmayı hızlandırmak için sabahları yulaf ezmenize badem ekleyebilirsiniz! Burg, diyetinizde bu besinlere öncelik verdikten sonra, birkaç ay içinde saç büyüme hızınızda değişiklikler görmeyi bekleyebileceğinizi ve aynı zamanda dört gözle bekleyeceğiniz serpintilerin önemli ölçüde azaldığını söylüyor.

Saçı Dökülenlerin Her Gün Yemesi Gereken 4 Besin-Kaynak: shefinds

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir