Daha Fazla Sarımsak Tüketmenin Genel Sağlığınız İçin Faydaları

Daha Fazla Sarımsak Tüketmenin Genel Sağlığınız İçin Faydaları

Daha Fazla Sarımsak Tüketmenin Genel Sağlığınız İçin Faydaları

Binlerce yıldır, bu güzel kokulu ve güçlü kök, en sevdiğiniz yemekleri ( sarımsaklı ekmek gibi!) tatlandırmak için kullanılmadan önce, eski kültürlerde tıbbi bir tedavi olarak kullanılıyordu. Sarımsağın sağlığa faydaları Çin, Mısır ve Roma uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. Sarımsak tüketiminin vücut için çok sayıda fantastik sağlık yararı olduğu gösterilmiştir.

Daha fazla sarımsak yemenin metabolizmanız, kan basıncınız ve hatta bağırsak sağlığınız için ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam entegre bir sağlık platformu olan Welzo’da çalışan Dr. Zeeshan Afzal, ile konuştuk. Her gün daha fazla sarımsak yemenin metabolizmayı hızlandırmaya, kan basıncını düşürmeye, sindirimi ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Bunun nedeni, termojenezi artırmaya, kan damarlarını gevşetmeye, kan akışını iyileştirmeye ve bağırsaktaki yararlı bakterileri beslemeye yardımcı olan sarımsaktaki bileşiklerdir.

Probiyotik-Prebiyotik Besinler

Metabolizmayı Hızlandırır, Tansiyonu Düşürür ve Sindirimi İyileştirir

Sarımsak, Allium ailesindeki bir bitkinin yenilebilir soğanıdır. Yakın akrabaları arasında soğan, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı bulunur. Sarımsağın her bir parçasına karanfil denir. Ve bir sarımsak ampulünde yaklaşık 10 ila 20 diş vardır. Afzal, “Sarımsağı yemenin bazı çalışmalarda metabolizmayı hızlandırdığı gösterilmiştir. Sarımsak, vücudun ısı üretmek için kalori yaktığı süreç olan termojenezi artırmaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir” diyor. Bu, metabolizma hızında geçici bir artışa neden olabilir. Etkisi nispeten küçük olsa da kilo kaybı için yağ yakmaya yardımcı olabilir.

Afzal, sarımsağı yemenin bağırsak sağlığı üzerinde yararlı etkileri olabileceğini söylüyor . “Sarımsak, bağırsaktaki yararlı bakterileri beslemeye yardımcı olabilecek, sindirimi ve besin emilimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek prebiyotik bileşikler içerir. Ek olarak, bazı araştırmalar, sarımsağın bağırsaktaki zararlı bakterileri azaltmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal etkilere sahip olabileceğini öne sürdü” diyor.

Afzal, “Çoğu insan için, sarımsakları diyetlerine dahil etmek, metabolizma, kan basıncı ve bağırsak sağlığı üzerindeki potansiyel faydaları nedeniyle sağlıklı bir seçim olabilir” diyor. “Ancak, aşırı sarımsağı tüketiminin bazı insanlarda sindirim rahatsızlığına veya diğer yan etkilere neden olabileceğini ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğini akılda tutmak önemlidir, bu nedenle diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak en iyisidir. “

Günün sonunda sarımsak, yemeklerinize kolayca ekleyebileceğiniz lezzetli, çok yönlü bir malzemedir. Afzal gibi uzmanlar, sarımsağın metabolizmayı hızlandırma, kan basıncını düşürme ve sindirimi ve bağırsak sağlığını iyileştirme yeteneklerini övüyor. Genel olarak, her gün yemeklere ekleyebileceğiniz bir ila iki diş sarımsağı denemek en iyisidir. Ayrıca, aşırı sarımsak tüketiminin sindirim rahatsızlığına neden olabileceği ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği konusunda da uyarıyor (nefes kokusuna neden olabileceğinden bahsetmiyorum bile!). Bu nedenle, önemli diyet değişikliklerini önceden doktorunuzla görüşmek en iyisidir.

Kaynak: shefinds

Yorum yapın