İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Diyetisyenlere Göre Enflamasyon İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler Hangileridir?

Diyetisyenlere Göre Enflamasyon İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler Hangileridir?

Doktorlara Göre Vücuttaki Enflamasyon

Diyetisyenlere Göre Enflamasyon İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler Hangileridir?

Diyetisyenlere Göre Enflamasyon İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler Hangileridir?

Dünyada her beş kişiden üçü kronik iltihabik hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Buna inme ve kalp rahatsızlıklarından kanser ve obeziteye kadar her şey dahildir, ancak inflamasyonun sağlığımız üzerindeki etkisi inkar edilemez. İyi haber şu ki, evcilleştirilmediği takdirde enflamasyondan kaçınılabilir ve enflamasyonu azaltmada önemli bir faktör diyettir(beslenme).

Kayıtlı diyetisyenler, iltihaplanma ile mücadele etmenin anahtarının çeşitli besleyici yiyecekler yemek olduğu konusunda hemfikirdir, ancak vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya çalışıyorsanız, yiyebileceğiniz olağanüstü bir yiyecek vardır. Peki bu nedir?

İdrar Yolları Antiseptiği-Karın ağrısı

Vücutta İltihaba Ne Sebep Olur?

Enflamasyon, tehdit edici patojenler vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin gönderdiği savunma tepkisini ifade eder. Beyaz kan hücreleri etkilenen bölgeye gönderilerek kızarıklığa, şişmeye ve dahili ise birkaç başka semptoma neden olur.

Neden olarak zararlı patojenlere ek olarak, dış yaralanmalar, kimyasallar veya radyasyon ve sistit, bronşit, orta kulak iltihabı ve dermatit gibi diğer tıbbi durumlar da vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Ancak bakteriler, virüsler ve hatta mantarlar dışında, kortizol (stres) artışı gibi diğer faktörler ve tabii ki diyet arasında belirgin bir ilişki vardır.

Parade, vücutta iltihaplanmaya neyin neden olduğu hakkında daha fazla bilgi için Lifesum danışmanı Christina Jax, RDN, LDN, CLY, RYT’ye danıştı.

Jax, “Bazı araştırmalar, stres ve beslenmenin kronik inflamasyonun genel sağlık üzerindeki etkilerinde rol oynayabileceğini öne sürüyor” diye açıklıyor. “Stres ayrıca, yaptığımız yiyecek seçimlerini ve vücudun yiyeceğe verdiği metabolik tepkileri etkileyebilir. Kronik bir stres durumundayken, vücut tarafından sürekli olarak kortizol hormonu salınır ve daha az sağlıklı yiyeceklere olan isteklerin artmasına katkıda bulunabilir.”

Ancak tıpkı stres ve iltihaplanma arasında bir bağlantı olduğu gibi, iltihabı ve sonraki semptomlarını “geri almanın” veya en azından yönetmenin bir yolu da vardır.

Jax, “Her zaman daha az besleyici yiyecekler yemek, kronik iltihaplanmaya daha fazla katkıda bulunabilir ve bu nedenle kişinin sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkiye sahip olabilir” diye ekliyor. “Stres, beslenme ve iltihaplanma arasındaki bu bağlantı nedeniyle, bazı araştırmalar, bazı gıdaların kronik iltihaplanmaya hem katkıda bulunabileceğini hem de buna karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.”

Grip İçin Bitkiler

Enflamasyon Belirtileri

Enflamasyonun neden olduğu semptomlar, özellikle iki farklı tip olduğu için çok çeşitlidir: akut enflamasyon ve kronik enflamasyon.

Cleveland Clinic’e göre akut inflamasyon belirtileri şunları içerir:

 • Yaralanma bölgesinde kızarık cilt
 • Sıcaklık
 • Ağrı veya hassasiyet
 • Şişme

Cleveland Clinic ayrıca dahili, kronik inflamasyon belirtilerinin tespit edilmesinin daha zor olabileceğini ancak şunları içerebileceğini önermektedir:

 • Karın ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Ateş
 • Eklem ağrısı veya sertliği
 • Ağız yaraları
 • Deri döküntüsü

İki ana enflamasyon türü arasındaki farkı merak ediyorsanız, akut enflamasyon aslında vücuttaki fiziksel hasar veya yaralanmadır. Akuttur çünkü bazı yönlerden dışsal ve daha belirgin olabilir. Düşünün: bir kesik almak ve sonra iyileşmek için bu hücrelere ihtiyaç duymak.

Kronik inflamasyonun değerlendirilmesi daha zor olabilir çünkü sıklıkla vücudun içinde meydana gelir. Neredeyse her şeyden kaynaklanabilir; tüberküloz, romatoid artrit, genel eklem sorunları, HIV enfeksiyonu, sedef hastalığı, sistemik lupus ve/veya Alzheimer.

Diyetisyenlere Göre 2022'nin En İyi 10 Süper Gıdası Yaban Mersini
Yaban Mersini

Diyetisyenlere Göre Enflamasyonu Azaltmak İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir?

Diyetisyenlerin ezici çoğunluğu, iltihabın en iyi şekilde çeşitli tam gıdalar ve polifenol gıdalarla yönetildiği konusunda hemfikirdir, bu da zengin pigmentli antioksidanlar açısından yüksek oldukları anlamına gelir.

How to Glow Gluten-Free kitabının çok satan yazarı Meg Gerber, RD, LD, IFNCP, CGN, “Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan yiyecekler her zaman tam gıdalardır” diye  açıklıyor. “Paket halinde olmayan ve mümkün olduğunca kaynağına yakın olan yiyecekleri tercih edin. Şunu düşünün: çiftçilerin yerel ürünleri, iyi kaynaklı hayvansal proteinler, avokado ve hindistancevizi gibi besleyici yağlar, taze (eskiye karşı) baharatlar ve donmuş organik meyve ve sebzeler bile sayılır!”

Yine de, genel hedef vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaksa, hepsi anti-enflamatuar özelliklere sahip olan çeşitli yiyecekleri birleştiren ve son derece yararlı olduğu kanıtlanan bir tür süper yemek vardır.

Gerber, “İdeal bir anti-enflamatuar yemek, baharatlı bir yeşil köridir” diye açıklıyor. “Yöresel sebzeler, zengin baharatlar ve organik hindistan cevizi sütü ile servis edilir ve somon veya karides gibi en sevdiğiniz yabani deniz ürünleri ile hazırlanabilir. Bunların hepsi iltihaplanmayı azaltmak ve lezzetli ve sağlıklı bir yemek yapmak için mükemmel malzemelerdir! “

Antiinflamatuar Özelliği Olan Diğer Besinler

Baharatlı yeşil köri, iltihapla savaşmak için gerekli tüm bileşenlere sahip olsa da, iltihap önleyici özelliklere sahip birçok başka yiyecek de vardır.

Aramak istediğiniz şey, polifenol içeriği yüksek gıdalar olarak da bilinen zengin pigmentli antioksidanlardır.

Gerber, “Kızılcık, yaban mersini, çiğ kakao, zerdeçal, zencefil ve taze baharatlar gibi polifenol gıdaları yüksek bir anti-enflamatuar diyet, genel olarak bedensel iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

Cleveland Clinic ayrıca iltihapla mücadele için aşağıdaki yiyecekleri önermektedir:

 • Yapraklı yeşillikler (ıspanak ve lahana)
 • Uskumru, somon ve/veya sardalya gibi yağlı balıklar
 • Zeytinyağı
 • Domates

Hangi Yiyecekler Enflamasyonu Daha Kötü Hale Getirir?

Enflamasyonu şiddetlendirmek açısından yiyebileceğiniz en kötü yiyeceklerden biri kuşkusuz şekerdir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya çalışıyorsanız, şeker alımınızı mümkün olduğunca önlemek veya sınırlamak en iyisidir.

Kaçınılması gereken diğer yiyecekler, doymuş yağ oranı yüksek olan işlenmiş etleri içerir. Bu doymuş yağ, yağ dokusunda iltihaplanma riskini artırır. Ayrıca, işlenmiş etler de ilave şeker açısından yüksek olabilir.

Yaralanmaya hakaret eklemek için, işlenmiş etler sadece vücudunuzdan iltihaplanma tepkisi riskini artırmaz; ayrıca tip 2 diyabet ve kolon kanseri de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılıdırlar.

Diyetisyenlere Göre Enflamasyon İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler Hangileridir?-Kaynak: parade

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir