iPhone X İncelemesi

iPhone X İncelemesi ve Fiyatı

Bilim ve Teknoloji Haber

iPhone X İncelemesi ve Fiyatı yazımızda yeni akıllı telefon piyasasına sürülecek olan iPhone X’in dış görünümü, teknik özellikleri, ne zaman satışa çıkacağı ve fiyat tahminini yazdık.

iPhone X Dış Görünüm Özellikleri

iPhone’un çıkışına özel iPhone 10 modeli çıkartılmıştır. iPhone 8 ve iPhone 8 plus’ın yanında satışa sunulmuştur. iPhone X diye yazılmaktadır. iPhone X’in arka kamerası dik bir şekilde konumlandırılmıştır. Arka kısmı plastik ve cam yüzey ile kaplanmıştır. Arka yüzey kablosuz şarj imkanı sunmaktadır. Telefonun yan taraflarında metal çerçeve kullanılmıştır. Arka kısmının güçlü bir camdan yapıldığı belirtilmiştir. Çerçevesiz bir ekrana sahiptir. Parmağınızla bastığınız home tuşu bu sürümde kullanılmamıştır. Ana ekrana ulaşmak için parmağınızı aşağıdan yukarı doğru kaydırdığınızda tüm çalışan arka plandaki programları görebileceksiniz.

iPhone X’e Face ID özelliği getirilmiştir. Yüzünüzü tanıyarak telefonun açılmasını sağlayan teknoloji ile kullanılacaktır. Şifre işlemleri, App Store, kilit açma gibi güvenlik işlemlerinde de Face ID kullanılacaktır. Ekran kasa oranı %80.4’e çıkarılmıştır. Neredeyse tüm telefon ekrandan oluşmaktadır. iPhone 8’in ekran kasa oranınına baktığınızda ne kadar fark olduğunu göreceksiniz. Modelde ilk defa Oled ekran teknolojisi kullanılmıştır. Super Retina HD ekran da telefonun donanımına eklenmiştir. Ekrana canlılık ve kontrast özellikleri katmıştır. Ekranın boyutu 5.8″ kadardır. 458 ppi yoğunlukta 2436 x 1125 piksel çözünürlükte bir ekran özelliği vardır. iPhone X’de 3D Touch özelliği de kullanılmıştır. 12 MP geniş açılı kamera ve 12 MP telefoto kamera telefonda bulunmaktadır. 7 MP’lik ön kamerası vardır. Video kayıt özelliği ise saniyede 24, 30 veya 60 kare 4K video kaydı çekebilmektedir.

iPhone X Kutu

iPhone X Teknik Özellikleri

iPhone X’de 64 GB ve 256 GB dahili depolama kapasitesi seçenekleriyle kullanıcıların hafıza ihtiyaçlarını ikiye ayırmıştır. 6 çekirdekli Apple A11 Bionic işlemcisi kullanılarak güçlendirilmiştir. 3 GB RAM bellek olarak tercih edilmiştir. Suya, toza ve sıçramalara karşı 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP67 derecesi almıştır. iPhone 7’ye göre 2 saat kadar fazla pil ömrü bulunmaktadır. Ses çıkışına önem verilmiş ve telefonun hem altına hemde üstüne hoparlör donanımı eklenmiştir.

iPhone X Fiyat

Sensörler

  • Face ID
  • Barometre
  • Üç eksenli jiroskop
  • İvme ölçer
  • Yakınlık sensörü
  • Ortam ışığı sensörü

Fiyat

iPhone X 256 GB Amerika’da Ekim ayında ön sipariş alacak ve Kasım ayında satılmaya başlanacaktır. iPhone X’in Türkiye’de satışı ise Aralık veya Ocak ayını bulması bekleniyor.

Amerika’da 1200 Dolardan satılmaktadır.

Türkiye’ye giriş fiyatı: 3 bin 450 TL (999 dolar)
TRT payı: 345 TL
ÖTV: 862 TL
Ara toplam: 4 bin 657 TL
Toplamın yüzde 18 KDV’si: 838 TL
Toplam fiyat: 5 bin 495 TL (ntv haber fiyat tahmini) Yeni bilgilere göre 7000 TL‘lik bir fiyatı olacaktır.

Resmi Web Site: www.apple.com/tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir