Yatırımcılar iPhone’larda Yapay Zekayı Beklerken Apple’ın Satışlarında Büyük Düşüş Bekleniyor

Yatırımcılar iPhone‘larda Yapay Zekayı Beklerken Apple’ın Satışlarında Büyük Düşüş Bekleniyor

Yatırımcılar iPhone’larda Yapay Zekayı Beklerken Apple’ın Satışlarında Büyük Düşüş Bekleniyor

Apple’ın iPhone’larına üretken yapay zeka ekleme ve önemli Çin pazarında azalan satışları canlandırma planı, teknoloji devinin bir yıldan uzun bir sürenin en büyük üç aylık gelir düşüşünü raporlamasının beklendiği Perşembe günü odak noktası olacak.

Uzun süredir Wall Street’te sahip olunması gereken bir hisse senedi olarak kabul edilen Apple hisseleri, son aylarda diğer Büyük Teknoloji şirketlerinden daha düşük performans gösterdi; yapay zeka hizmetlerinin yavaş yavaş piyasaya sürülmesiyle ilgili korkuların artması ve Huawei’nin yeniden canlanmasıyla birlikte pazar payını almasıyla bugüne kadar %10’dan fazla düşüş yaşadı Çin’de.

LSEG’e göre analistler, Apple’ın gelirinin yaklaşık yarısını oluşturan iPhone satışlarının 2024’ün ilk üç ayında ortalama %10,4 oranında düştüğünü öngörüyor. Bu düşüş üç yılı aşkın sürenin en sert düşüşü olacak.

Analistler, Apple’ın toplam gelirinin Ocak’tan Mart’a kadar olan ikinci çeyrekte %5 oranında düştüğünü tahmin ediyor. Bu, gelirin %5,5 düştüğü 2022 Aralık çeyreğinden bu yana Apple’ın en büyük gelir düşüşü olacak.

Apple bu yılın başlarında dünyanın en değerli şirketi unvanını Microsoft’a kaptırdı ve 2024’teki hisse fiyatındaki düşüşün ardından piyasa değeri şu anda 2,68 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor

Zayıf gelir ve düşen hisseler, Apple’ın amiral gemisi cihazını yıllar sonra büyük güncellemeler olmadan yenilemesi yönünde baskı yarattı.

Bloomberg News’in haberine göre şirket, haziran ayında şimdiye kadarki en büyük yıllık geliştirici konferansında tanıtılması beklenen iPhone’a genAI özellikleri eklemek için OpenAI ve Alphabet’in sahibi olduğu Google ile görüşmelerde bulunuyor.

Analistler, böyle bir yapay zeka entegrasyonunun sonbaharda duyurulması beklenen bir sonraki iPhone serisine olan talebi artırabileceğine inanıyor.

Microsoft, Alphabet, Meta Platforms ve diğer büyük teknoloji firmalarının yöneticileri son aylarda üç aylık konferans görüşmelerinde yapay zeka stratejilerinden bahsederken, Apple CEO’su Tim Cook gelişen teknolojiye yönelik planlarından çok daha az bahsetti.

iPhone’lara yapay zeka özellikleri eklemek, Apple’ın, Galaxy S24 akıllı telefonlarındaki yapay zeka özelliklerine olan talebin etkisiyle bu yılın başlarında dünyanın en iyi akıllı telefon satıcısı unvanını Apple’dan geri alan Huawei ve Samsung Electronics ile daha iyi rekabet etmesine de yardımcı olabilir.

Bernstein analisti Toni Sacconaghi, bu hafta şirketin hisselerine ilişkin notunu “piyasa performansından” “daha iyi performansa” yükselterek, “Değişim döngüsü arka rüzgarları ve artan üretken yapay zeka özellikleri, Apple’ı güçlü bir iPhone 16 döngüsü için iyi bir şekilde hazırladı.” dedi.

“Çin’deki hakim zayıflığın yapısal olmaktan ziyade döngüsel olduğuna inanıyoruz ve tarihsel olarak Apple’ın Çin işinin, özelliklere son derece duyarlı kurulu tabanı göz önüne alındığında, Apple’ın geneline göre çok daha yüksek dalgalanma sergilediğini belirtiyoruz.”

Perşembe günkü kazançlar, şirketin hisse geri alım planına ve Apple’ın yıllardır Şubat ayında raflara çıkan ilk büyük ürünü Vision Pro’ya ilişkin güncellemeler için de yakından izlenecek

İlk heyecanın ardından, 3.500 dolarlık cihaza olan talebin yavaşladığına dair işaretler ortaya çıktı; bir analist, bu ay Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı için üretim tahminlerini geri çektiğini söyledi.

Şirketin donanım işinin geri kalanı da zayıf talep nedeniyle sarsılıyor; iPad ve Mac satışlarının Mart çeyreğinde sırasıyla %11,4 ve %4,3 düşmesi bekleniyor.

Apple, büyük güncelleme eksikliği nedeniyle sekteye uğrayan cihazlara daha fazla odaklandığının sinyalini verdi.

Şirket, bu ayın sonlarında, yenilenen iPad serisinin tanıtılmasının beklendiği bir etkinliğe ev sahipliği yapacak ve medya raporları, her Mac modelini daha hızlı, yapay zeka odaklı M4 işlemcilerle güncellemeyi planladığını söylüyor.

App Store’dan kazanılan parayı ve Apple TV gibi abonelik hizmetlerini içeren hizmet sektörünün %7,7’lik gelir artışıyla parlak bir nokta olarak kalması bekleniyor.

Yatırımcılar iPhone’larda Yapay Zekayı Beklerken Apple’ın Satışlarında Büyük Düşüş Bekleniyor-Kaynak: reuters

Yorum yapın