Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Markalar ve Spor Arasındaki Reklam İlişkisi

Markalar ve Spor Arasındaki Reklam İlişkisi yazımızda markaların spor branşlarına reklam yatırımı yaparak ürünlerini satması ve değerlerini artırması, dünyada reklama yapılan harcama tutarı ve bilimsel reklam harcamalarının önemini yazdık.

Markalar ve Spor Arasındaki Reklam İlişkisi Kuvvetleniyor

Spor ve markaların güçlü bir ilişkisi vardır. Markalar kendi tanıtımlarını spor yarışmaları sayesinde dünyaya tanıtmaktadır. Sadece spor alanında reklam hazırlayan bir çok reklam ajansı bulunmaktadır. Dünya üzerindeki markalar spor kulüplerine ve üyelerine reklam vereceği zaman işin bilimsel oranını araştırıp reklam vermektedir. Ülkemizde reklam verme böyle işlememektedir. Ülkemizde eskiden reklam veren firmalarla reklam alan spor kulüpleri duygusal açıdan bağlıydılar. Rica ile reklam alınırdı. Şimdilerde insanlar bir yere reklam ve yatırım yaptığında karşılığını mutlaka almak istiyorlar.

Günümüzde spor sektörünün geldiği nokta akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Dünyanın en zengin futbol kulüplerine baktığınızda değerleri bir çok büyük şirketle eş değerdedir. Sporun dünya üzerinde ortak bir değer oluşturması ve herkesin aynı dili spor dilini konuşuyor olması değerli olmasını sağlamıştır. Televizyonların da spora verdiği önem ile sporun değeri hızla yükselmiştir. Ülkemizde spor denilince akla ilk futbol ve 4 büyük futbol kulüp gelmektedir. Dünyada futbol en önemli spor branşıdır fakat diğer spor dallarına da aynı önem verilmektedir. Olimpiyatlar ve dünya spor yarışmalarına oldukça önem vermektedirler. Sporunda ülkeler arasında bir yarışma ve kazanma hırsı oluşturduğu bir gerçektir. Rekabet duygusu spor ile canlanmaktadır. İnsanlar savaşlar yerine sadece bilim ve spor ile yarışsa dünya bu hale gelmezdi.

Reklamcılığın Büyük Değişimi

Firmalar Tarafından Reklama Yapılan Harcamalar

Dünya üzerindeki toplam reklam harcaması 557 Milyar dolardır. Bu harcamaların 135 Milyar doları spor ve etkilediği alanlara harcanmaktadır. Reklam harcamalarının %24’ü spora yapılmaktadır. Reklamın ürün pazarlamada ne kadar önemli ve etkili olduğunu düşünürsek sporun ne kadar reklam yatırımı çektiğini görürüz. Ülkemizde hemen hemen herkesi ilgilendiren bir olay var ise bu da Milli maçlardır. Özellikle futbol Milli maçları tüm ülkece izlenmektedir. İnsanlar bu alanlara reklam yatırımı yaptıklarında getirisini mutlaka alacaklardır. Futbola yapılan akıllı reklam harcamaları firmayı mutlaka yükseltecektir.

Dünya üzerindeki firmalar, spora yatırım yapacakları zaman mutlaka bilimsel verileri kullanarak reklamlarını hazırlıyorlar. Hiçbir şeyi şansa bırakmıyorlar ve harcamalarının getirisini mutlaka alıyorlar. Plan ve programlar dahilinde reklam verme işini en iyi şekilde yapıyorlar. Spor sponsorlukları sadece o sporun gelişmesini amaçlamaz, ayrıca spor sponsorlukları iletişimin ihtiyacı olan çözümü bulmak için kullanılır.

Markalar ve Spor Arasındaki Reklam İlişkisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir