You are currently viewing Warren Buffett, İleride Sorun Olduğunu Gördüğü İçin Apple Gibi Hisse Senetleri Satıyor
Warren Buffett

Warren Buffett, İleride Sorun Olduğunu Gördüğü İçin Apple Gibi Hisse Senetleri Satıyor

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:6 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:13 Mayıs 2024

Warren Buffett, İleride Sorun Olduğunu Gördüğü İçin Apple Gibi Hisse Senetleri Satıyor

Warren Buffett, İleride Sorun Olduğunu Gördüğü İçin Apple Gibi Hisse Senetleri Satıyor

  • Paul Dietrich BI’ya Warren Buffett’ın piyasanın zirvesinden çıktığı için hisse sattığını söyledi.
  • Stratejist, Berkshire Hathaway CEO’sunun bir çöküş veya durgunluk meydana geldiğinde geri döneceğini söyledi.
  • Berkshire, geçtiğimiz çeyrekte Apple gibi hisse senetlerini nakde çevirerek nakit yığınını 189 milyar dolara rekor seviyeye çıkardı.

Deneyimli bir stratejist, Warren Buffett’ın iyi zamanların uzun sürmeyeceğini bildiği için Apple gibi hisse senetlerini nakde çevirdiğini ancak felaket geldiğinde büyük harcama yapacağını söylüyor.

“Tarihin en aşırı değerli hisse senedi piyasalarından birini ‘en yüksek’ seviyeden satıyor ve ciddi bir düzeltme veya durgunluk olduğunda eminim ki her zaman yaptığı gibi bu varlıkları 16:00’da yeniden piyasaya dağıtmaya başlayacak. çok daha düşük fiyatlar” dedi Paul Dietrich Business Insider’a.

B. Riley Wealth Management’ın baş yatırım stratejisti, Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin geçtiğimiz çeyrekte net bazda 17 milyar dolardan fazla hisse satmasından bahsediyordu; bu , son yılların en büyük üç aylık satışıydı.

Berkshire , neredeyse tüm satışları oluşturan Apple’daki dev hissesinin %13’ünü sattı .

Grubun elden çıkarılması, nakit ve Hazine tahvillerinde 21 milyar dolarlık bir artışla 189 milyar dolarlık rekor bir artışa yol açtı. Buffett, para dağının Haziran ayı sonuna kadar 200 milyar doları aşacağını öngördü.

Ünlü yatırımcı, Berkshire’ın 4 Mayıs’taki yıllık hissedarlar toplantısında arka planda bu kadar nakit tutmanın sorun olmadığını söyledi : “Hisse senedi piyasalarında mevcut alternatiflere ve gidişatın kompozisyonuna baktığımda dünyada bunu oldukça çekici buluyoruz.”

Dietrich BI’ya 30 yılı aşkın süredir Berkshire yatırımcısı olduğunu, müşteri portföylerinin çoğunun Berkshire hisseleri içerdiğini söyledi. Ayrıca Buffett’ın tüm yıllık raporlarını ve onun hakkında birçok makale ve kitabı okudu.

Dietrich, bir değer yatırımcısı olarak Buffett’ın düşük fiyatlandırılmış varlıklara değer verdiğini ve pahalı olanlardan kaçındığının altını çizdi.

“Diğer yatırımcılara her zaman yapmalarını söylediği şeyi yapıyor” dedi. “Büyükannenin küçük bir çocukken sana verdiği tavsiye: ‘Düşük al, yüksek sat.'”

“Son birkaç ayın borsadan satış yapmak ve ‘yüksek’ten çıkmak için doğru zaman olduğunu bilmek için beyin cerrahı olmanıza gerek yok.”

Yüksek fiyatlar ve diğer satıcılar

Gösterge S&P 500 hisse senedi endeksi son 12 ayda %26, 2020’nin başından bu yana ise %73 artış göstererek rekor seviyede işlem gördü. Buffett’ın açık ara en büyük hisse senedine sahip olan Apple, 2018’de bu pozisyonu oluşturmayı bitirdiğinden bu yana değeri üç kattan fazla arttı.

Dietrich, Amazon’dan Jeff Bezos , JPMorgan’dan Jamie Dimon , Meta’dan Mark Zuckerberg ve Walmart servetinin mirasçıları da dahil olmak üzere dünyanın en zengin hissedarlarından bazılarının son aylarda şirketlerinin hisselerini sattığına dikkat çekerek, bunun için iyi bir zaman olduğuna inandıklarının sinyalini verdi. param bitti.

Dietrich, Buffett’ın gidişat iyiyken dışarı çıkabileceğini ancak herkes kaçarken tekrar içeri girmeye hazır olacağını söyledi.

Yatırımcı, yalnızca zor zamanları atlatmak için değil, aynı zamanda cazip şartlarda anlaşmalar yapmak ve kriz sırasında indirimli fiyatlı varlıkları toplamak için büyük bir nakit rezervinin değerinin defalarca altını çizdi.

Buffett, Büyük Durgunluk sırasında aralarında Goldman Sachs , General Electric , Mars , Harley-Davidson ve Dow Chemical’ın da bulunduğu bir dizi şirketle kazançlı anlaşmalar yaptığı biliniyor .

Dietrich’in bir süredir yıkıcı bir gerileme konusunda uyarıda bulunduğunu , ancak borsa ve ekonominin kendisinin ve diğer yorumcuların korkunç tahminlerine yıllardır meydan okuduğunu belirtmekte fayda var.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın