İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilecekler

Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilecekler

Ev İşleri Yaparken Dikkat

Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilecekler yazımızda ütü, çamaşır asma ve örgü örerken yapılan duruş hatalarının yol açtığı olumsuzluklar ve yapılması gereken düzeltmeleri yazdık.

Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilecekler-Ütü Yapmak

Ütü yapmaktan eğer hoşlanmıyorsanız ortamı hoşunuza gidecek şekilde ayarlamalısınız. Güzel kokular sıkıp ortamı huzurlu hale getirdikten sonra ütünüzü yapabilirsiniz. Ütü yaparken ütü masasının boyunu kendinize göre ayarlamalısınız. Ütünün boyunu çok alçalmayacak şekilde ayarlamalısınız. Dizleriniz kırmadan dik bir şekilde elbiseleri ütüleyin. Dizlerin kırılması yükleri dengesiz yapacağından dizlerde ve omurda hasara yol açacaktır. Bir ayağınız ilerde olacak şekilde yer değiştirerek dik bir şekilde ütüleme yapmanız gerekir.

Yarım saatten uzun süren bir ütüleme de kişi mutlaka ara vermelidir. Kişi ara vermez ise vücut ağırlığı dizlere daha fazla binecektir. 5 dakika kadar dinlenmeniz size yetecektir. Aksi halde diz ve kalça problemleri kişiyi zorlayacaktır. Omurga sabit dururken başta dik konumdadır fakat zaman geçtikçe eğilecektir. Bu durum sizin kambur durmanıza ve eklem ağrıları çekmenize neden olacaktır. Ütü yaparken ara vermeli ve ısınma hareketleri yapmalısınız.

Ev İşleri Yaparken Dikkat

Çamaşır Asma Hataları

Ev işleri yaparken diğer dikkat edilmesi gereken konu çamaşır asmadır. Çamaşır asarken de büyük hatalar yapılarak bel tutulmaları ve diğer rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Çamaşır asarken yaşanılan sorunların başında asılan yerin kişiye göre yüksek olmasıdır. Kişi çamaşırları asarken parmak uçlarında yükselerek boynunu tavana diker ve çamaşırı zor bir şekilde asar. Çamaşırı yüksek bir yere asarken uzayan boyun nedeniyle omuz ağrısı ve kol ağrısı zamanla kadınlarda rahatsızlık meydana getirmektedir. Bu durum boyun fıtığının habercisidir.

Bir yere uzanmak yerine bir şeyin üzerine çıkıp daha rahat bir şekilde çamaşırları asmayı deneyebilirsiniz. Diğer bir durum çamaşır asma yeri boyumuzun mesafesinde fakat bize uzak kalmaktadır. Uzak yere çamaşırı asmak için bel ile uzandığımızda bele yük binmektedir. Direkt belden kırmak yerine bir ayağı arkaya doğru kaldırarak çamaşırları asarsanız belinizi dengelemiş olursunuz.

Ev İşleri Yaparken Dikkat Edin

El İşi ve Örgü Yaparken Dikkat Edilecekler

Ev hanımları saatlerce süren el işleri, oyalar, danteller yapabilmektedir. Bunları yaparken dirsek ve el bilekleri zorlanmaktadır. Sırtımızda bulunan bir sinir damarı dirsekten elimize doğru gelir. Bu damar dirseğin sürekli olarak kapalı olmasını sevmez ve elimizdeki 2 parmağın uyuşmasına neden olur. Bu uyuşmayı sürekli yaparsanız buradaki sinirlerde tahribat olur ve düzeltilmesi zor sorunlara neden olur.

El işi ve örgü yapan kadınların sürekli olarak dirseklerini bükülü bir şekilde tutmamaları gerekir. Ara sıra aşağı yukarı doğru hareket ettirerek rahatlamasını sağlaması gerekir. Diğer olumsuz el bileğindedir. El bileklerinde oluşan olumsuzluk el parmaklarının ilk 3’ünde hissizlik oluşması ve bileğin ağrıması şeklinde görülür. Gece uyuyamama olarak da kendini belli eder. Uyandığında elinde uyuşma olduğu fark ederler, buna da bilek de sinir sıkışması denir. Karpal tünel sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Kişide eğer iş yaptıktan sonra parmaklarında uyuşma var ise rahatsızlığın başlangıç aşamasındasınız. Bu durum sürekli oluyor ve kişiyi uyutmuyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Ellerde güç olmaz ve kişinin yaşamını kötü etkiler.

Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilecekler-Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir