SağlıkYaşam

Sivilce Patlatma Doğrumudur?

Sivilce Patlatma Doğrumudur? yazımızda ergenlikle başlayan ve yetişkinlik zamanlarında da devam eden yüzde yağların birikmesiyle oluşan sivilcelerin patlatılmasının neden olduğu olumsuz durumlar ve nasıl patlatılacağını yazdık.

Sivilce Patlatma

Sivilceler yüzlerin en büyük sorunudur. Birçok kişi sivilcesini patlatarak bu dertten kısa süreliğine kurtulmayı düşünür. Fakat sivilcenin patlatılmaması gerekir. Bunun nedeni çoğu sivilce patlatıldığında az miktarda iltihap akıtır. Bu iltihaplar derinin altında daha çok iltihap oluşmasına neden olur. Bunlara bakteri yiyen akyuvarlar denir. İltihaplar bulaşıcı özelliklidir. Kıl kökünün yağ bezine ulaştığında derinin altına yağ salgılanır ve bu durumda daha çok iltihabın ortaya çıkmasına neden olur. Yağ bezi yeteri kadar yağ salgılarsa, kıl kökü, yağ bezi sistemini hemen yanındakilere bağlayan yol açılır. Bu durum sonunda cilt derisinin çökmesine, ciltte kriterler oluşmasına ve daha sonra da kalıcı olarak yara izleri kalmasına neden olur.

Sivilce Oluşumu

İğne İle Sivilce Patlatmak

Sivilce sıkmak yerine, bir iğneyi sterilize edip, sivilcenin en ucuna yani beyaz kısmına bir taraftan girecek ve bir taraftan çıkacak şekilde batırarak iltihabı akıtabilirsiniz. İğneyi kaynar suyla veya ateş üstünde tutarak sterilize edebilirsiniz. İğneyi derinlere batırmamaya dikkat edin aksi halde çok fazla kan akacaktır. Sadece beyaz kısma batırın. Canınız yanarsa da batırmaya devam etmeyin. Deriniz henüz ölmemiştir ve iğne ile batırılmaya hazır değildir. Bu durumda olan sivilceyi asla sıkmayın. İğneyi dik sokmamaya, deriyi yıpratmamaya dikkat edin. Daha sonra su ve sabun kullanarak cildinizi güzel bir şekilde yıkayıp kurulayın. Eğer iğne ile delmeyi iyi bilmiyorsanız, dermatologlara deldirme işlemini yaptırabilirsiniz. Yanlış yapmanız halinde yara izi yüzünüzde kalabilir. Sıradan sivilce delme işleminin size ciddi bir zarar verme ihtimali düşüktür, fakat sivilce çevresini steril tutmalı ve çevresindeki dokuya zarar vermemelisiniz.

Sivilce Patlatma Doğrumudur?-İnsan ve Hayat dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir