Apple iOS ve macOS Güvenlik Açıkları

iOS 18 Ne Zaman Geliyor? İşte iPhone’unuz İçin Güncellemeyi Nasıl Alacağınız?

Bilim ve Teknoloji

iOS 18 Ne Zaman Geliyor? İşte iPhone‘unuz İçin Güncellemeyi Nasıl Alacağınız?

iOS 18 Ne Zaman Geliyor?

Apple’ın yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın en büyük duyurularından biri, iOS 18 ve Apple Intelligence da dahil olmak üzere yazılımlarda yapılması planlanan güncellemelerdir.

Apple Intelligence, şirketin önceden var olan uygulamalarını geliştirmek için yapay zekayı entegre eden özel zeka sistemidir.

Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, “Bu sürüm aynı zamanda Apple Intelligence’ın iPhone deneyimini dönüştürecek sezgisel, güçlü ve anında kullanışlı deneyimler sunması ve gizliliğin merkezinde yer almasıyla son derece heyecan verici yeni bir kişisel zeka çağının başlangıcını da işaret ediyor” dedi. yazılım mühendisliği, bir haber bülteninde söyledi.

iOS 18 ne zaman kullanıma sunulacak?

IOS 18, iPhone X ve sonraki kullanıcılar için bu sonbaharda indirilebilecek.

Ana ekranın ve kilit ekranının özelleştirilmesi

İOs 18 ile iPhone kullanıcıları yalnızca duvar kağıtlarını özelleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer özelliklere de erişebilecek. Bu özellikler şunları içerir:

  • Uygulama simgelerini ve widget’ları ana ekran ızgarasının herhangi bir yerine yerleştirme.
  • İPhone’u karanlık modda açmak artık uygulama simgelerini değiştiriyor.
  • Ana ekranın renk tonunu değiştirme.
  • Kilit ekranında el feneri ve kamera kısayollarını değiştirme.

Ek olarak işlevler: planlanmış mesajlar ve “genmojiler”

IOS 18 ayrıca Mesajlar uygulamasına kullanıcıların birbirleriyle daha verimli iletişim kurmasını sağlayacak yeni özellikler de getirecek. Bu yeni güncellemeyle kullanıcılar mesajları önceden planlayabilecek veya bir mesaja tepki vermek için çeşitli emojiler kullanabilecek. Metin ayrıca kalın, italik ve görsel olarak güçlendirilebilecek.

iOS 18’in bir diğer özelliği olan Zengin İletişim Hizmetleri, iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki kısa mesaj deneyimini kolaylaştıracak.

Apple Intelligence’ın uygulanması, kullanıcıların bir emojinin ifade edebileceği duygu aralığını genişleten “Genmojiler” oluşturmasına olanak tanıyacak. Kullanıcılar ideal emojilerini tanımladığında Genmojiler oluşturulabilir. Apple Intelligence aynı formatı kullanarak orijinal çizimler ve görseller de oluşturabilir.

Siri ile neler değişiyor?

Apple Intelligence, Siri’nin yeteneklerini geliştirecek ve programın şunları yapmasına olanak tanıyacak:

  • Kullanıcılar adına uygulamaların içinde eylemler gerçekleştirin.
  • Kullanıcılar Apple aygıtlarında bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmek istediklerinde binlerce soruyu yanıtlayın.
  • Kullanıcıların etkinlikleri planlarken veya mesaj gönderirken belirli şeyleri tekrarlamak zorunda kalmaması için konuşma bağlamını koruyun.
  • Kullanıcılar bile kelimelere takılıp düşerse talepleri daha iyi anlayın.
  • Kullanıcı yeni bir adres içeren bir kısa mesaj aldığında kişiyi güncellemek gibi, ekranda yeni bir şey göründüğünde harekete geçin.

Kaynak: azcentral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir