SağlıkYaşam

Uzun Ömür Uzmanı Dr. Mark Hyman’ın Biyolojik Olarak Yaşından 20 Yıl Daha Genç Kalmak İçin Her Gün Yediği 5 Yiyecek

Uzun Ömür Uzmanı Dr. Mark Hyman’ın Biyolojik Olarak Yaşından 20 Yıl Daha Genç Kalmak İçin Her Gün Yediği 5 Yiyecek

Uzun Ömür Uzmanı Dr. Mark Hyman’ın Biyolojik Olarak Yaşından 20 Yıl Daha Genç Kalmak İçin Her Gün Yediği 5 Yiyecek

Doktor ve uzun yaşam uzmanı Dr. Mark Hyman, bu beş yiyeceğin iyi yaşlanmak, daha uzun yaşamak ve kronik hastalık riskini azaltmak için yemin ettiğini söylüyor.

315.000’den fazla TikTok takipçisi olan 63 yaşındaki oyuncu, günlük rutini ve yeme alışkanlıkları sayesinde biyolojik olarak 20 yaş daha genç olduğunu söylüyor. Yakın zamanda çok satan kitabı Sonsuza Kadar Genç: En Uzun, En Sağlıklı Yaşamınızı Yaşamanın Sırları, insanların yaşlanma hızı ve dolayısıyla sonraki yıllarının kalitesi üzerinde bir miktar kontrole sahip olduğu fikrini destekliyor.

Egzersiz, beslenme, stres yönetimi ve sosyalleşme, iyi yaşlanmayla ve erken ölümlere yol açan kronik durum riskinin azaltılmasıyla ilişkilidir; ancak genetiğin de şüphesiz bir rolü vardır.

Bunlar Hyman’ın TikTok’ta “sağlığımı garanti altına almak ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdüğümden emin olmak için” her gün yediği beş yiyecek.

Yaşlanma karşıtı uzman, kısacası bu yiyeceklerin “ilaç olduğunu” söylüyor.

Sebzeler – Uzun Ömür Uzmanı Dr. Mark Hyman’ın Yediği Yiyecekler

Turpgillerden sebzeler (brokoli, brüksel lahanası, karalahana ve lahana) inflamasyonu ve kanser riskini azaltmak için hayati öneme sahip bitkisel besinler açısından zengindir. Ayrıca sindirime yardımcı olan magnezyum, folat ve lif içerirler.

Hyman, TikTok’ta “Tüm bunlar, mineral durumunuzu optimize eden hücresel detoksifikasyon yollarını etkinleştiren bileşikler içeriyor” diyor.

Hyman her gün bu sebzelerden bir veya iki fincan yiyor.

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin temel taşı zeytinyağıyla yemek pişirmektir ve Hyman her gün sızma zeytinyağına öncelik verdiğini söylüyor. Sağlıklı yağlar, kronik sağlık koşulları ve kalp hastalığı riskini azalttığı öne sürülen antioksidanlar içerir.

Zeytinyağı ayrıca beyin sağlığına zarar veren ve nörodejeneratif hastalıkları tetikleyebilen oksidatif stresle de mücadele edebilir.

Hyman, “İyi yağlar sizin için iyidir” diyor. “Çok sayıda iyi yağ aldığınızdan emin olmalısınız ve zeytinyağı bunu yapmanın harika bir yoludur.”

Kuruyemiş

Hyman, fındık, kaju fıstığı, badem ve ceviz gibi kuruyemişlerin diyabet riskini azaltmanın yanı sıra sağlığı ve yaşam süresini uzatmasıyla da ilişkilendirildiğini söylüyor. Lif açısından zengindirler, insanların kendilerini daha tok hissetmelerini ve daha uzun süre enerjik kalmalarını sağlar.

Blue Zones LLC’nin kurucusu Dan Buettner da, en uzun yaşayanların diyetlerine odaklanan araştırmasında kuruyemişlerin uzun ömürlülüğün anahtarı olduğunu buldu ve her gün bir avuç yemeleri gerektiğini söylüyor.

Meyveler

Hyman, meyvelerin “uzun ömürlülük yollarını etkinleştirebilen” çok sayıda antioksidan ve fitokimyasal içerdiğini söylüyor. Ayrıca bağırsakları sağlıklı tutabilir, iltihapla savaşabilir ve dolayısıyla kalp hastalığı ve yaşamı tehdit eden diğer kronik durumların riskini azaltabilirler.

Sabah smoothie’nizde veya atıştırmalık olarak bir avuç yaban mersini veya böğürtleni deneyin.

Yeşil Çay 

Çay teknik olarak bir yiyecek olmasa da Hyman’ın gününün önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Sıcak bir fincan çayın sakinleştirici hissinin ötesinde, içecek oksidatif stresi azaltabilir. Yeşil çay, beyni hastalıklardan koruyabilen ve insanların daha iyi yaşlanmasına yardımcı olan kateşinler ve antioksidanlar içerir.

Hyman, dünyanın Mavi Bölgelerinden biri olan (kronik hastalık oranlarının daha düşük olduğu ve yaşam beklentisinin daha uzun olduğu coğrafi bölgeler) biri olan Yunanistan’ın İkaria kentindeyken, toplumun sık sık yabani adaçayı çayı içtiğini gözlemlediğini ekliyor.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir