MutfakSağlıkYaşam

Bu Basit Yiyecekleri Yemek Alzheimer’ı Üçte Bir Oranında Yavaşlatabilir

Bu Basit Yiyecekleri Yemek Alzheimer‘ı Üçte Bir Oranında Yavaşlatabilir

Bu Basit Yiyecekleri Yemek Alzheimer’ı Üçte Bir Oranında Yavaşlatabilir

Yeni araştırmalar, belirli yiyecekleri yiyen kişilerin demansa yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Biogen‘in yeni Alzheimer ilacı lecanemab son zamanlarda manşetlere konu oldu. Ancak demans cephesindeki tek iyi haber bu değil. Ne münasebet. Hatta bazıları, ilaç laboratuvarlarının dışında da içeride olduğu kadar, hatta daha fazla ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilir.

Demans riskinizi azaltmak için yürümenin, bulmacaların ve meditasyonun gücü hakkında zaten yazdım. Şimdi Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden harika bir haber olan bazı yeni araştırmalar geliyor.

Yaklaşık 1.000 yaşlı insan üzerinde yapılan uzun süreli ve ayrıntılı bir çalışma, diyetlerinde belirli yiyecekleri yiyenlerin – flavonoller olarak bilinen belirli doğal bileşikleri içerenlerin – bunama olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Cidden daha az olası. Araştırmayı yürüten Rush Tıp Koleji’nde profesör ve tıp doktoru Dr. Thomas Holland, “Flavonol alımının en yüksek beşte birlik dilimi… en düşük olanına kıyasla bilişsel gerileme oranında %32’lik bir azalma ile ilişkilidir” diyor. Çalışması, flavonol tüketiminin “küresel biliş, epizodik bellek, semantik bellek, algısal hız ve işleyen bellekte daha yavaş düşüşle ilişkili olduğunu” bildiriyor.

Karalahana Sarması Tarifi

Elbette asıl önemli olan şudur: Hangi yiyeceklerden bahsediyoruz?

Evet, lahananın listede olduğunu bildirdiğimde Long Beach’ten Long Island’a toplu bir inilti duyabiliyorum. Brokoli de öyle. Ama daha mutlu yiyecekler de var. Çay içmek sizin için harikadır: Bol miktarda önemli flavonol içerir. Domates, elma, ıspanak ve fasulye listeyi oluşturur.

Ben lahana ve ıspanak yiyebiliyorsam, herkes yiyebilir. (Yine de brokoli konusunda sınır çizdiğimi kabul ediyorum.) Çocukken o korkunç “kremalı ıspanak” şeyini yemek zorunda kaldım ve bu beni onlarca yıl erteledi. İnsanlar salatalara ıspanak koymaya başlayana kadar bir daha denemedim. Şimdi çiğ ıspanağı seviyorum ve dürümlerde harika bir malzeme.

Lahanaya gelince: Onu tüketmenin en iyi yolunun bir meyve suyunda olduğunu öğrendim. (Lahana, salatalık, kereviz, elma ve zencefil suyunu işaretleyin.) Bu şekilde ilk iş olarak 2 dakikada gün içindeki tüm lahana tüketiminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ah oğlum, seni uyandırıyor mu?

Lahana Salatası

Güne lahana suyu içerek başlarsanız, bana güvenin: Tek yol yukarısı.

Araştırmacılar, flavonollerin bilişsel gerilemeyle nasıl savaştığını “tam olarak anlamadıklarını”, ancak bileşiklerin antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu kabul ediyorlar. Ve bilim adamlarının alışılagelmiş tavrıyla, süreci görene kadar nedensellik iddiasında bulunmaktan çekinirler. Ancak, bu yiyeceklerin bilişsel gerilemeyi yavaşlattığını henüz “kanıtlayamasalar da”, bunlardan çok yiyenlerin gerilemesi çok daha yavaştı.

Çalışma, Rush Üniversitesi’nin Hafıza ve Yaşlanma Projesi’nin bir parçasıydı. Denekler, Chicago bölgesindeki emeklilik topluluklarından ve yaşlılar toplu konutlarından alındı. Her biri yaklaşık yedi yıllık ortalama bir süre boyunca incelendiler. Bazıları 14 yıl boyunca incelendi. Çalışmanın bir parçası olarak, deneklerin her birini her yıl 19 farklı hafıza ve biliş testinden oluşan bir bataryaya tabi tutuyorlar. Tabii ki, 144 farklı gıda maddesinin gıda alımları hakkında anket yapmanın yanı sıra. Denekler 58 ila 100 yaşları arasındaydı ve ortalama yaşları 81 idi.

İki uyarı: Öyle oldu ki ankete katılanların %75’i kadındı ve neredeyse tamamı beyaz ırktandı.

Alzheimer ilaçları ve tedavileri konusundaki bilimsel ilerleme, acı verici bir şekilde yavaş ve hastalık tarafından yavaş yavaş ortadan kaldırılan ailesi veya arkadaşları olan herkes için yürek burkan bir şekilde yavaştı. Hatta bu alan, 15 yıl önce gerçekleştirilen kilit bir çalışmanın güvenilirliği hakkında ciddi soru işaretleriyle bu yıl bir krizle sarsıldı.

Biogen’in BIIB’si, yeni ilaç lecanemab (Japon ilaç şirketi Eisai ESALY ile ortaklaşa geliştirilmiştir, Faz 3 çalışmasında fayda sağladığı bulunmuştur. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar, Alzheimer’ın ilerlemesini %27’ye kadar yavaşlatabileceğini gösteriyor.

Yani: Yeni ilaç, %27. Çay, elma ve ıspanak belki %32.

Uzmanlar, bırakın tedavi etmeyi, bu hastalığı durdurmaktan muhtemelen onlarca yıl uzakta olduğumuzu söylüyor. İlaç dışı tedavilerle ilgili iyi haber, beklemek zorunda olmamamızdır. Bugün mevcutlar.

Bu Basit Yiyecekleri Yemek Alzheimer’ı Üçte Bir Oranında Yavaşlatabilir-Kaynak: marketwatch

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir