Küresel Borsalarda Yıl Sonundan Önce Düzeltme Bekleniyor!

Küresel Borsalarda Yıl Sonundan Önce Düzeltme Bekleniyor!

Küresel Borsalarda Yıl Sonundan Önce Düzeltme Bekleniyor!

Reuters anketine katılan analistlerin çoğunluğuna göre, küresel borsalar önümüzdeki aylarda bir düzeltmeye doğru gidiyor, ancak genel olarak şu an ile 2023 sonu arasında marjinal kazançlar kaydetmeleri gerekiyor.

Hisse senetleri için 2022’deki kötü yıl, küresel merkez bankalarının artık büyük ölçüde sona ermek üzere olan faiz artışlarıyla enflasyonla mücadele etmesiyle bu yıla da taşındı.

Ancak Mayıs-Temmuz ayları boyunca hisse senedi fiyatlarında beklenmedik bir artış, çoğu büyük ekonominin beklenenden daha iyi performans gösterdiği haberleriyle aynı zamana denk gelse de, analistler arasında hisse senetlerinin düşük performans göstereceği yönündeki rahatsız edici endişe aslında ortadan kalkmadı.

Para piyasalarındaki enflasyonun çok üzerindeki cazip oranlar, uzun bir sıfır faiz oranı ve düşük enflasyon dönemi boyunca yatırımcılar için sürekli olarak şehirdeki tek oyun olarak tanımlanan hisse senetlerinin cazibesini de azalttı.

Gösterge ABD Hazine tahvil getirilerinin Küresel Mali Kriz öncesindeki 2007 seviyelerine sıçraması, yatırımcıların Fed’in faiz artırımı kampanyasının sonuna yaklaşsa bile faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı görüşüne vardığını gösteriyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü Jackson Hole’da yapılacak merkez bankacıları konferansında bu beklentileri daha da artırma potansiyeline sahip bir konuşma yapacak.

9-23 Ağustos’ta yapılan ankette ek bir soruyu yanıtlayan analistlerin %71’lik çoğunluğu, yani 77 analistten 55’i, yerel hisse senedi piyasalarında yıl sonuna kadar bir düzeltmenin muhtemel veya çok olası olduğunu söyledi. Geriye kalan 22 kişi olası olmadığını veya çok olası olmadığını söyledi.

JP küresel piyasa baş stratejisti Marko Kolanoviç, “Buradan yıl sonuna kadar herhangi bir yükseliş görmüyoruz… ancak hisse senedi piyasalarının bu arada yıl sonu tahminlerimizin anlamlı bir şekilde altında hareket etme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi. Morgan.

Ancak, dünyanın en büyük ekonomisinin performansına ilişkin beklentilerdeki önemli artışa rağmen, Fed’in gelecek yılın başlarında faiz indirimine ilişkin bir zamanlar yaygın olan tahminleri ortadan kaldırmasına rağmen piyasa oynaklığı düşük.

Kolanoviç, “Yeni temel senaryonun yumuşak bir şekilde inmesi/indirilmemesi nedeniyle durgunluk öngörüleri silindi. Artık korku yok, yalnızca kayıtsızlık var” dedi. “Kaçırma korkusunun” son yıllarda hisse senedi piyasasındaki rallilerin çoğunun yönlendirilmesine yardımcı olduğu söyleniyor.

NIKKEI ve BOVESPA’DAN DAHA FAZLA PERFORMANS

Ankete göre, aralarında Wall Street’in gösterge endeksi S&P 500’ün de bulunduğu pek çok endeksin yıl sonuna kadar mevcut seviyelerden marjinal kazançlar kaydetmesi bekleniyor.

Bu yıl yaklaşık %15 artış gösteren ancak bu ay %4’ün üzerinde düşüş yaşayan S&P 500 endeksinin, yılı Pazartesi günkü 4.399,77 seviyesindeki kapanışının yaklaşık %2,2 üzerinde 4.496 seviyesinde tamamlaması bekleniyor. Şubat ayındaki Reuters anketindeki yıl sonu tahmini 4.200 idi.

US Bank Wealth Management’ın baş sermaye stratejisti Terry Sandven, endeksin “şu anda düzeltme modunda olabileceğini” söyledi.

Ankete katılan 15 hisse senedi endeksinden yalnızca dördünün yıl sonuna kadar %5’ten fazla artması bekleniyor.

Japon Nikkei’nin şu andan itibaren neredeyse %8 oranında değer kazanarak önde gelen emsallerini geride bırakacağı tahmin ediliyor. Gelişmekte olan ekonomilerden Brezilya’nın Bovespa ve Meksika’nın S&P/BMV IPC’sinin sırasıyla %13 ve %7 civarında artması bekleniyordu.

Japonya merkez bankası küresel döngü boyunca aşırı gevşek para politikası uyguluyor ve bunun sonucunda yen keskin bir şekilde zayıflıyor ve Brezilya merkez bankası faiz oranlarını yeni düşürmeye başladı.

Neredeyse tüm diğer endekslerin yıl sonundan önce ya düşmesi ya da yalnızca marjinal artışlar kaydetmesi bekleniyordu.

Avrupa’nın STOXX 600 ve önde gelen Euro STOXX 50 endekslerinin yüzde 1,3 ve yüzde 0,6 oranında artması bekleniyordu.

Yıl boyunca %7’nin üzerinde artış gösteren Hindistan hisse senetlerinin yalnızca %1,2 oranında artması bekleniyordu.

Küresel Borsalarda Yıl Sonundan Önce Düzeltme Bekleniyor!-Kaynak: reuters

Yorum yapın