Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Hindistan’da Altın Talebi, Fiyatların Artmasıyla Yoğun Bayram Sezonunda Parlaklığını Kaybediyor

Ekonomi ve Para

Hindistan’da Altın Talebi, Fiyatların Artmasıyla Yoğun Bayram Sezonunda Parlaklığını Kaybediyor

Hindistan’da Altın Talebi, Fiyatların Artmasıyla Yoğun Bayram Sezonunda Parlaklığını Kaybediyor

Dünya Altın Konseyi (WGC) Salı günü yaptığı açıklamada, rekor seviyelere yaklaşan altın fiyatlarının Hindistan’da festival sezonunun yoğun olduğu dönemde talebi azaltabileceğini ve son üç yılın en düşük alım hacimlerine yol açabileceğini söyledi.

Hindistan dünyanın ikinci büyük altın tüketicisi ve alımlardaki düşüş küresel fiyatlardaki yükselişi sınırlayabilir. Altın ithalatına olan talebin azalması da Hindistan’ın ticaret açığının daralmasına ve rupinin desteklenmesine yardımcı olabilir.

WGC’nin Hindistan operasyonlarından sorumlu bölgesel icra kurulu başkanı Somasundaram PR, geleneksel olarak yılın en yüksek satışlarının görüldüğü Aralık çeyreğindeki yüksek fiyatların alımları azaltabileceğini söyledi.

Hindistan’da altın talebi genellikle yıl sonuna doğru güçleniyor ve bu da külçe satın almanın uğurlu kabul edildiği Diwali ve Dusherra gibi büyük festivallere ve geleneksel düğün sezonuna denk geliyor.

Yerel altın fiyatları bu hafta 10 gram başına 61.396 rupiye yükseldi; bu yılın başlarında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.845 rupi’ye yakın. Geçen yılın Aralık çeyreğindeki fiyatlar bu yıla göre neredeyse %20 daha düşüktü.

Somasundaram, Aralık çeyreğinde talebin geçen yılın 276,3 mt’undan daha düşük olmasının beklendiğini söyledi.

“Şu anda fiyat önemli bir etken. Diwali’ye yakın fiyatlarda önemli bir düşüş olursa tüm durum değişebilir” dedi. Diwali kasım ortasında kutlanacak.

Hindistan’ın altın tüketiminin Temmuz-Eylül çeyreğinde %10 artışla 210,2 metrik tona yükseldiğini, bunun nedeninin hem mücevher hem de yatırım talebinin yerel fiyatlardaki düzeltme nedeniyle arttığını söyledi.

Ocak ayından eylül ayına kadar altın talebi, ilk yarıdaki durgun talep nedeniyle %3,3 düşüşle 481,2 mt’a geriledi.

2023 yılında talebin, bir önceki yılki 774,1 mt’dan düşerek, üç yılın en düşük seviyesi olan 700 mt civarına düşebileceğini söyledi.

WGC verilerine göre, yüksek altın fiyatları bazı insanları eski mücevherlerini ve madeni paralarını satmaya sevk ederek hurda arzının bir yıl öncesine göre %37 artışla ilk dokuz ayda 91,6 tona yükselmesine neden oldu.

Somasundaram, fiyatların mevcut seviyede kalması halinde eğilimin Aralık çeyreğinde de devam edeceğini söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir