İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed Muhtemelen Henüz Faiz Oranlarını Düşürmeyecek

Fed Muhtemelen Henüz Faiz Oranlarını Düşürmeyecek

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed Muhtemelen Henüz Faiz Oranlarını Düşürmeyecek

Fed Muhtemelen Henüz Faiz Oranlarını Düşürmeyecek

  • Fed bu hafta bir sonraki faiz kararını verecek.
  • Faiz artırımlarına ara verilmesi bekleniyor.
  • Faiz indirimi pek olası olmasa da, bir duraklama yine de tüketiciler için iyi haberler getirecek.

Yıl sona eriyor ve görünen o ki Federal Rezerv’in enflasyona karşı savaşı nihayet hafifliyor.

Çarşamba günü, Federal Açık Piyasa Komitesi‘nin bir sonraki faiz oranı kararını açıklaması bekleniyor ve muhtemelen bir artış ihtimal dahilinde değil. Faiz oranı değişikliklerinin olasılıklarını tahmin etmek için çeşitli türev fiyatlarını analiz eden CME FedWatch Aracı, Pazartesi öğleden sonra Fed’in faiz artırımlarını duraklatmaya devam etme ihtimalinin %98, faiz oranlarını düşürme ihtimalinin ise %2 olduğunu öngördü.

Eylül ayında Fed, ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin umut verici veriler almaya devam ettiğinden faiz artırımlarına ara verdi. O zamandan bu yana iyi haberler devam etti; ABD Eylül ayında 336.000 yeni iş ekledi ve enflasyonu ölçen Tüketici Fiyatları Endeksi aynı ayda yıllık bazda %3,7 artış göstererek Ağustos ayına göre sabit kaldı ve geçen sene en yüksek noktasının oldukça altında kaldı.

Indeed Hiring Lab’ın Kuzey Amerika ekonomik araştırma direktörü Nick Bunker, Ekim ayının başlarında Insider’a verdiği demeçte, Fed’in “enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için işgücü piyasasının önemli ölçüde kötüleşmesi gerektiğine daha az ikna olduğunu” söyledi.

Fed’in Eylül ayı ekonomik tahminleri, ortalama FOMC üyesinin 2024 ve 2025’te %4,1 işsizlik oranı beklediğini gösterdi; bu oran, komitenin Haziran ayındaki önceki tahminlerindeki %4,5’ten daha düşüktü.

Bunker, “Belki de daha çok işgücü piyasasının yumuşayabileceği ve enflasyonla mücadelede müttefik olabileceği görüşündedirler” dedi ve bunun Ekim ayında yayınlanan iş raporunda da açıkça görüldüğünü ekledi.

Bunker, Eylül ayındaki %3,8’lik düşük işsizlik oranına ve ılımlı ücret artışına dikkat çekti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayındaki basın toplantısında, merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine ulaşma misyonunu sürdürürken “ulaşmamız gereken yere oldukça yakın olduğumuzu” söyledi

Powell, “Enflasyonu zaman içerisinde %2’ye indirecek bir duruşa sahip olduğumuzdan emin olduğumuz bir yere ulaşmamız gerekiyor” dedi. “Ulaşmamız gereken şey bu ve ona doğru ilerliyoruz. Ona yaklaştıkça hızımızı yavaşlattık. Bunun uygun olduğunu düşünüyorum. Ve şimdi biz ‘yaklaşıyor, dikkatli ilerleme yeteneğine sahibiz.”

Ekonomik veriler pandemide kayda değer iyileşmeyi yansıtmaya devam ederken, Amerikalılar hâlâ cüzdanlarında bir baskı hissediyor

Federal öğrenci kredisi ödemeleri, üç yılı aşkın bir aradan sonra Ekim ayında resmen yeniden başladı; bu, milyonlarca borçlunun artık ekonomiye geri koyacak daha az parası olduğu anlamına geliyor. Üstelik New York Federal Reserve’ün ağustos ayında açıklanan hane halkı borcuna ilişkin üç aylık raporu, kredi kartı borcunun 1 trilyon dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştığını ortaya koydu.

Powell, bu yıl tüketicilerin daha fazla rahatlamasını sağlayacak bir faiz indiriminin gelip gelmeyeceğini belirtmedi. Ancak Bankrate’in baş mali analisti Greg McBride Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Fed faiz oranlarını artırmayı bitirmiş olsa bile, onların faiz oranlarını düşürmeye başlamasından hâlâ çok uzaktayız” dedi.

McBride, “Borçlular için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması, yüksek maliyetli kredi kartı borçlarını ve konut kredisi limitlerini ödemenin aciliyetinin altını çiziyor” dedi.

Yakın zamanda faiz indirimi ufukta görünmese bile, yönetim yetkilileri Amerikalıların 2024’e girerken bir durgunlukla karşı karşıya kalmayacağından emin. Geçen haftaki Ekonomik Analiz Bürosu’nun gayri safi yurt içi hasılanın yıllık bazda %4,9 arttığını ortaya koyan raporunun ardından üçüncü çeyrekte Hazine Bakanı Janet Yellen Bloomberg’deki bir etkinlikte “burada gerçekten herhangi bir durgunluk belirtisi görmüyorsunuz” dedi.

“Elde ettiğimiz şey, ABD ekonomisi için çok iyi sonuçları olan yumuşak bir inişe benziyor” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi direktör yardımcısı Joelle Gamble, son GSYİH raporunun ardından Insider’a verdiği röportajda “tüm veriler istikrarlı bir şekilde büyüyen bir ekonomiye işaret ediyor” dedi.

Gamble, son GSYİH raporlarında güçlü büyümeye, “işgücü piyasasına giderek daha fazla insanın girmesine” ve enflasyonun yavaşlamasına dikkat çekti.

Ancak İsrail ve Ukrayna’da devam eden savaşlar ve önümüzdeki ay hükümetin kapanması olasılığı nedeniyle ekonominin gidişatına ilişkin belirsizlik sürüyor.

Fed Muhtemelen Henüz Faiz Oranlarını Düşürmeyecek-Kaynak: insider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir