Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Yatırımcıların Fed Görünümü ve ABD Enflasyon Verileriyle İlgilenmesiyle Yükselişini Sürdürüyor

Altın, Yatırımcıların Fed Görünümü ve ABD Enflasyon Verileriyle İlgilenmesiyle Yükselişini Sürdürüyor

Yatırım Aracı olarak Altın

Altın, Yatırımcıların Fed Görünümü ve ABD Enflasyon Verileriyle İlgilenmesiyle Yükselişini Sürdürüyor

Altın, Yatırımcıların Fed Görünümü ve ABD Enflasyon Verileriyle İlgilenmesiyle Yükselişini Sürdürüyor

Yatırımcıların ABD enflasyon verilerini ve ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü iki günlük para politikası toplantısının sonucunu beklemesiyle, ABD dolarındaki yükselişe rağmen altın fiyatları Salı günü hafif yükseldi.

Spot altın, GMT 18:08 itibariyle yaklaşık %0,1 artışla ons başına 2.312,70 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri çoğunlukla değişmeden 2.326,60 dolarda kaldı.

“İnsanlar yarınki Fed toplantısı konusunda endişeli çünkü enflasyon rakamları herhangi bir iyileşme göstermezse Fed yakın zamanda faiz indirimi yapacağına dair sinyal vermeyecek, bu da hem doların hem de ABD faiz oranlarının yükseleceği anlamına geliyor, bu da altın için olumsuz bir durum. ” dedi Marex analisti Edward Meir.

Dolar endeksi seans başında bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyrederek altını ABD dışındaki alıcılar için pahalı hale getirdi [USD/]

Reuters anketine göre, Fed’in Eylül ayında ve bu yıl bir kez daha faiz indirimi yapması bekleniyor; bu da merkez bankasının sadece birini tercih edebileceği veya hiçbirini tercih etmeyeceği yönünde önemli bir risk olduğunu gösteriyor.

Yüksek faiz oranları, külçeyi getiri sağlayan varlıklara karşı daha az çekici hale getiriyor.

Gainesville Coins’in baş piyasa analisti Everett Millman, “Bir sonraki temel seviye 2300 doların hemen üzerinde aşağı yönde. Altın bunun altına düşerse, altının daha da düşerek 2200 dolar seviyesini yeniden test etmesi çok daha muhtemel” dedi.

ABD istihdam verileri ve Çin merkez bankasının Mayıs ayında rezervleri için altın alımını ertelediği haberlerinin öncülüğünde fiyatlar Cuma günü %3,5’in üzerinde düşüş göstererek külçenin Kasım 2020’den bu yana en keskin günlük düşüşüne işaret etti.

Ancak sektör oyuncuları bu hafta düzenlenen bir konferansta, Çin’in fiyatların Mayıs ayındaki rekor seviyelerinden sonra gerilemesiyle külçe altın alışverişine devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Diğer metallerden spot gümüş %2 düşüşle ons başına 29,16 dolara, platin %1,5 düşüşle 952,67 dolara ve paladyum %2 kayıpla 885,75 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir