Altın Yatırımı

Yüksek Altın Fiyatları Hindistan ve Çin’deki Faaliyetleri Yavaşlattı

Ekonomi ve Para

Yüksek Altın Fiyatları Hindistan ve Çin’deki Faaliyetleri Yavaşlattı

Yüksek Altın Fiyatları Hindistan ve Çin’deki Faaliyetleri Yavaşlattı

Hindistan’daki fiziki altın satıcıları, yaklaşan bütçede olası bir ithalat vergisi indirimini beklerken, yüksek fiyatlar nedeniyle üst üste dokuzuncu haftadır indirim teklifinde bulunurken, başlıca tüketici Çin’de de talepte zayıflık görüldü.

Dünyanın ikinci büyük altın tüketicisi ve önemli bir ithalatçısı olan Hindistan’da altın talebi, yaklaşan bütçede olası bir ithalat vergisi indirimi bekleyen alıcıları caydıracak yükselen fiyatlar nedeniyle yavaşladı.

Yurt içi fiyatlar, Mayıs ayında 74.442 rupi ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Cuma günü 10 gram başına 72.600 rupi civarında işlem gördü.

“Her yıl bütçeden önce, kuyumcular olası vergi kesintileri hakkında spekülasyon yapar ve satın alım yapmaktan kaçınır. Bu yıl da bir istisna değil,” dedi Kalküta merkezli bir satıcı.

Başbakan Narendra Modi’nin hükümetinin Temmuz ayında Hindistan’ın bütçesini sunması bekleniyor.

Hintli satıcılar, geçen haftaki 9 dolarlık indirime kıyasla, %15 ithalat ve %3 satış vergileri dahil olmak üzere resmi yerel fiyatlara göre ons başına 11 dolara kadar indirim teklif ettiler.

“Yükselen fiyatlar ülke genelindeki perakende talebini azalttı. Kırsal alanlarda, çiftçiler yağışların artmasıyla birlikte ürün ekim faaliyetleriyle meşguller,” dedi Mumbai merkezli özel bir külçe ithalat bankası olan bir bayi.

Hindistan’ın yıllık muson yağmurları, normal geliş saatinden altı gün önce Salı günü tüm ülkeyi kapladı.

Çin’de bayiler bu hafta uluslararası spot fiyatlara göre ons başına 11-24 dolar arasında prim talep ederken, geçen hafta bu rakam 12-23 dolardı.

InProved’de kıymetli metaller tüccarı olan Hugo Pascal, “Son verilere bakıldığında, Çin’deki altın faaliyetleri perakende ve toptan talebindeki zayıflığı vurgulamaya devam ediyor. Zira yüksek fiyatlar talebi baskılıyor” dedi.

Bu arada altın, Singapur’da 3 dolar primle, Hong Kong’da ise 2 dolar primle satıldı.

Singapurlu Silver Bullion bayisinin satış müdürü Vincent Tie, “Altın fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, müşterilerin gümüş külçe ve sikkelere olan satış ve sorgulama ilgisinin arttığını görüyoruz” dedi.

Japonya’da külçe altın 0,50 dolar primle satıldı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir