Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları, Fed’in Endişeleri Arttıkça ve M.East’in Düşüş Korkusuyla 2000 Doların Altına Geriledi

Altın Fiyatları, Fed’in Endişeleri Arttıkça ve M.East’in Düşüş Korkusuyla 2000 Doların Altına Geriledi

Altın Yatırımı

Altın Fiyatları, Fed’in Endişeleri Arttıkça ve M.East’in Düşüş Korkusuyla 2000 Doların Altına Geriledi

Altın Fiyatları, Fed’in Endişeleri Arttıkça ve M.East’in Düşüş Korkusuyla 2000 Doların Altına Geriledi

Altın fiyatları Salı günü, İsrail-Hamas savaşına ilişkin endişelerin azalmasının güvenli liman talebini azaltması ve Fed toplantısı beklentisinin yatırımcıların dolara karşı önyargılı kalmasına neden olmasıyla kilit seviyelerin altına düştü.

İsrail-Hamas savaşında hala bir azalma belirtisi görülmezken, şimdiye kadar başka hiçbir Arap gücünün katılmadığı göz önüne alındığında, tüccarlar çatışmadan kaynaklanan risk primini daha düşük bir fiyatla fiyatlandırmaya başladı. Bu, altının Ekim ayının başında, savaşın başlangıcı sırasında elde ettiği bazı kazanımlardan vazgeçtiğini gördü.

Fed toplantısı öncesinde doların güçlenmesi de, yatırımcıların toplantıdan gelebilecek şahin sürprizlere karşı pozisyon almak için dolara yönelmesiyle sarı metal üzerinde ağırlık yarattı.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle ons başına 1.992,88 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 01:00 itibarıyla ons başına yüzde 0,2 düşüşle 2.002 dolara geriledi.

Fed toplantısı odak noktasında, altın güçlü Ekim ayına hazırlanıyor

Sarı metal, piyasanın odak noktasının büyük oranda Fed’in Çarşamba günü alacağı faiz kararına çevrilmesiyle bu hafta düşük işlem gördü.

Merkez bankasının gösterge faiz oranını değiştirmemesi beklenirken, aynı zamanda ABD enflasyonundaki yapışkanlığa ve ekonomideki dayanıklılığa ilişkin son işaretler göz önüne alındığında, faiz oranlarına ilişkin daha uzun süre yüksek duruşunu yinelemesi bekleniyor.

Yüksek oranların külçe satın almanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, böyle bir senaryonun altının önemli yükselişini sınırlaması bekleniyor. Bu trend geçtiğimiz yıl altın üzerinde ağır bir baskı oluşturdu ve ons başına 2.000 dolar seviyesindeki denemeleri büyük ölçüde sınırlı tuttu.

Yine de, İsrail-Hamas savaşının ardından gelen güvenli liman talebi, altın fiyatlarının Ekim ayında %6 ile %8 arasında artış göstermesine neden oldu; bu, Mart ayından bu yana en iyi aylık kazancıydı. Sarı metal de 2023’te şu ana kadar yaklaşık %10 artış gösterdi.

Çin PMI verilerinin hayal kırıklığı yaratmasıyla bakır fiyatları düştü

Endüstriyel metallerden bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin ardından Salı günü düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,5 düşüşle pound başına 3,6377 dolara geriledi.

Satınalma yöneticileri endeksi verileri, Çin imalat faaliyetinin Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daraldığını, imalat dışı sektörün ise beklenenden daha yavaş bir hızda büyüdüğünü gösterdi.

Okumalar, Pekin’in teşvik çabalarının Çin ekonomisine yalnızca sınırlı destek sağladığını ve başta emlak krizi ve zayıf ticaret olmak üzere diğer faktörlerin de büyümeyi yavaşlattığını vurguladı.

Bu durum bakır talebinin önümüzdeki aylarda ne kadar güçlü kalacağına dair soruları gündeme getirdi.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir