Anasayfa » Sağlık » Cildi Güzelleştirmenin Yolları

Cildi Güzelleştirmenin Yolları

Cildi Güzelleştirmenin Yolları-Osman Müftüoğlu

Cildi Güzelleştirmenin Yolları yazımızda cildin daha geç yaşlanması ve bozulmaması için neler yapmalıyız ve cildin ihtiyaçları nelerdir konusunu yazdık.

Cildi Güzelleştirmenin Yolları-Cilt Sağlığı İçin Güneş Işığını Yeterince Alın

Öncelikle D vitamini eksikliği tüm vücudunuzu olumsuz etkiler. Kapalı ortamlarda çok fazla zaman geçirmek D vitamini üretimini engeller. D vitamini için güneş ışığı almanız gerekir. Cilt sağlığınız için yeteri kadar güneş ışığı almak zorundasınız. Dokulara gelirsek, her doku ve hücre yaşlanmak zorundadır. Geç veya erken zamanları değişir. Aynı yaşta ama yaşları genç olanlarda bu yaşlanma pek dikkat çekmez, fakat yaşları 50-70 civarında olan insanlar arasındaki yaşlılık farkı çok olabilmektedir. Bu etkenler genetik ve çevresel olabilir. Ajda Pekkan ile aynı yaşta olan babaannenizi karşılaştırın aradaki farkı anlayacaksınız. Kendine bakma ve sağlıklı yaşam geçirmeye orantılı olarak genç gözükme imkanı vardır. Yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz.

D Vitamini İhtiyacı İçin Güneş Işığı

Cilt Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Cildimizi yaşlandıran temel neden çevreyle olan ilişkimizdir. Cildimize ve vücudumuza nasıl baktığımızla alakalı olarak yaşlandırmayı azaltabiliriz. Fazla güneş ışığı, sigara içimi, alkol alma gibi kötü alışkanlıklar cilt sağlığına olumsuz etkisi vardır. Omega 3 bakımından zengin gıdalar tüketirseniz cildiniz kendini yenileyecektir. Güneş ışığı almak istiyorsanız 10 dakika günlük olarak size yeter. Fazlası lekeleri ortaya çıkartır ve cilt kanserine neden olur. Cilt koruyucu güneş kremleri de sizin güneş ışığını almanızı engeller.

Cildi Güzelleştirmenin Yolları-Doğal cilt

Cilt Bakım Kremlerini Neye Göre Almalıyız?

Cilt bakım kremleri çok büyük bir sektördür. Kozmetik ürününü alırken çok pahalı olan çok kalitelidir gibi bir hükme varmayın. Her pahalı ürün sizin işinize yarayacak diye bir kural yoktur. Ürünün maliyetini çoğunlukla reklamı oluşturur. Ürünün %90’ı reklam, %9’u kutusu ve %1’i içindeki etkenlere harcanır. Kremin içindekiler bölümünden faydalı bitkiler olup olmadığına bakarak alabilirsiniz. Mesela yeşil çay özü ve nar özlü kremler cilde iyi gelir. A, C ve E vitamini var ise kullandığınız kozmetik krem işinize yarar. Firmaların yapmış olduğu reklamlara kanmayın. Şu ünlü bunu kullanıyor ve güzelliğini buna borçlu gibi sözler sadece reklamın içeriğini oluşturur. Amaçları sizin paranızdır. Kozmetiğin asıl amacı yapmış oldukları ürünleri size pazarlamaktır. Mucize bir ürün vermemektedir. Kullandıkları çoğu ürünü sizde bulabilirsiniz ve dünyanın parasını vermenize gerek kalmaz.

Cildi Güzelleştirmenin Yolları-Cilt bakım
Krem

Cilt kolajen, hyaluronik asit, C vitamini, koenzim q10, omega 3-6 yağları, alfa lipoik asit ve E vitaminini kullanır. Bu maddeleri sizde vücudunuza takviye olarak alabilirsiniz. Cilt tamirinde bu maddeler kullanılır.

Cildi Güzelleştirmenin Yolları-Kaynak: Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir