MutfakSağlık

Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Sağlığa 5 Faydası

Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Sağlığa 5 Faydası

Kemik Suyu Nedir?

Kemik suyu kısacası, bir stok şeklidir. Institute of Culinary Education‘da kayıtlı diyetisyen ve şef olan Abbie Gellman, “Kemikleri ve suyu 12 saatten fazla veya iki güne kadar kaynatarak, kemiklerden sıvıya ekstrakte edilir” diye açıklıyor. “Bu, gerçekten zengin bir stok formu yaratıyor. Sığır eti, kuzu eti, tavuk ve dana eti dahil olmak üzere her türlü kemik, kemik suyu yapmak için kullanılabilir. Çok uzun süre pişirildiği ve çok fazla kolajen çıkarıldığı için, kemik suyu oda sıcaklığında jelatinimsidir. Kemikler tipik olarak kullanılmadan önce kavrulur.”

Kemik Suyu Yapımı
Kemik Suyu

Vejetaryenler Bitki Bazlı Bir Versiyon Yapabilirsiniz

Teknik olarak, kemik suyu hayvan kemiklerinin kullanımını gerektirir, ama vejetaryenler için Casey Means, MD, hekim ve kurucularından, vejetaryen malzemelerle besin dolu son derece besleyici brotlarının yapabilirsiniz diyor. Ve geleneksel kemik suyuna benzer sağlık yararları elde edeceksiniz. “Çeşitli sebze artıkları, süzülmüş su, deniz tuzu ve baharatları alıp geniş bir tencereye alın ve kaynatın. Daha sonra kapağı kapalı olarak yaklaşık bir saat pişirin ve süzün. Veya yavaş yavaş da yapabilirsiniz. Ocak veya düdüklü tencere kullanabilirsinz.”

Malzemelerinizi İyi Seçin

Anahtar, vejetaryen et suyunuz için güçlü bir beslenme profili oluşturmak için malzemeleriniz hakkında düşünceli olmaktır. “Örneğin, wakame deniz yosunu eklemek ekstra potasyum, kalsiyum, folat, iyot ve omega-3 yağ asitleri verebilir. Zerdeçal ve zencefil gibi baharatlar eklemek, sırasıyla kurkumin ve zencefil bileşikleri nedeniyle et suyunun anti-inflamatuar potansiyelini artırabilir. Mantarları eklemek zengin, derin bir tat verebilir ve bir B vitaminleri, amino asitler ve D vitamini kaynağı sunar. Ek olarak, glisin ve prolin gibi amino asitler açısından zengin sebzeler eklemek, birçok insanın uğraştığı doğal kolajen üretimi için vücut yapı taşları sağlayabilir. Geleneksel hayvan kemik suyu bunları sağlar. Su teresi, şalgam yeşillikleri, ıspanak, lahana, karnabahar, lahana, kuşkonmaz ve mantarları ekleyebilirsiniz. C vitamini de kolajen üretimi için çok önemlidir, bu nedenle brokoli artıkları, lahana ve dolmalık biber iyi eklemelerdir.”

İster geleneksel ister vejetaryen rotaya gidiyor olun, her şey ham malzemelerinizin kalitesi ile ilgilidir. Amy Lee, “Bir kemik suyunun diğerine göre belirli sağlık yararları hakkında bilimsel bir veri yok – tadına ve tercihine bağlı” diyor. Nusifik: “Odaklanmanız gereken en önemli şey, yavaş pişireceğinizi ve muhtemelen tenceredeki her şeyi yiyeceğinizi göz önünde bulundurarak en kaliteli malzemeleri elde etmektir. Daha iyi tatlar ve sağlıklı yararları için organik, serbest dolaşan, otla beslenen vb. düşünün.

Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler-Kolajen Alımı
Kemik Suyu Kolajen

En Sağlıklı Kemik Suyu Türü Var mı?

Geleneksel kemik suyunu tercih edenler için, biri diğerinden daha iyi olmasa da, farklı hayvan kemiklerinin farklı miktarlarda besin maddelerine sahip olacağını akılda tutmakta fayda var. Ashley Shaw, MS, RD, CDN, IFS, “Kırmızı et kemikleri (sığır, keçi ve kuzu), yağsız kas kütlesini korumaya ve tip 2 diyabeti kontrol etmeye yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan bir yağ asidi olan daha fazla CLA içeren bir et suyu üretecektir” diyor. “Tavuk kemiği suyu porsiyon başına daha fazla protein verir, balık kemikleri ise harika bir iyot kaynağıdır. Her ikisi de harika kolajen kaynaklarıdır.

“Genel olarak, konuştuğumuz uzmanlar, kemik suyunun sizin için bir çorbadan daha iyi olduğunu gösteren çok az araştırma olduğu konusunda hemfikirdi. Geleneksel stok veya et suyu, günlük olarak tüketmek, vücudunuza sağlıklı bir diyet oluşturan protein, kolajen ve diğer besinleri sağlamaya yardımcı olabilir. Kemik suyu da nispeten kolaydır ve besin çeşitliliği inanılmaz derecede önemli olduğu için önemli olan bileşenlerle çok fazla esneklik sağlar. Dr. Means, “Kemik suyunun faydalarından yararlanmaya çalışıyorsanız, faydalarını değerlendirmek için altı ila sekiz hafta boyunca her gün bir porsiyon yemek yemeniz mantıklıdır” diyor. “Ayrıca, çok çeşitli potansiyel besinlerin tabanını kaplamak için çeşitli farklı baharatlar, sebzeler ve kemik türleri kullanarak tarifi ara sıra değiştirin.”

Kemik ve Kas Kaybına Karşı

Kemik Suyunun Sağlığa 5 Faydası

1.Kemik Suyu Protein Bakımından Yüksektir

Hayvan kemik suyu mükemmel bir protein kaynağıdır. Gellman, “Örneğin, 8 onsluk bir bardak tavuk kemiği suyu, yaklaşık 10 gram protein içeriyor” diyor.

2.Kolajen İçeriği Yüksektir

Kemik suyu, bağ dokusunda bulunan bir protein olan mükemmel bir kolajen kaynağıdır. Gellman, “Kolajen, yara iyileşmesi, cilt elastikiyeti (daha az kırışıklık/çatlak izi düşünün), sağlıklı tırnaklar ve saçlar ve gelişmiş eklem sağlığı için gereklidir.” Diyor.

3.Mikro Besin Durumunu Artırabilir

Mikro besinler genel sağlığın kritik bir parçasıdır. Dr. Means, “Mikro besinler, vücudumuzun moleküler mekanizması için düzenleyiciler ve yapı taşları görevi gören küçük vitaminler, mineraller ve diğer bileşiklerdir” diye açıklıyor. “Yediğimiz zaman, çeşitli ve yeterli bir dizi elde etmek için bir mikro besin avında olmalıyız. Kemik suyu, kalsiyum, fosfor, magnezyum, A vitamini, K2 vitamini, demir, çinko, selenyum ve manganez dahil olmak üzere bunların çoğunu sağlar. Bu mikro besinlerin çoğu, metabolik fonksiyonumuz, vücuttaki enerjiyi nasıl işlediğimiz ve insanların genellikle düşük olduğu bir şey için önemlidir. Örneğin vejetaryen et suyu, zengin miktarda mikro besin içerecektir.”

4.Metabolik Sağlığa Faydaları Olabilecek Glisin Kaynağıdır

Dr. Means, glisin adı verilen amino asidin, kolajenin yapı taşı olan ve kritik bir antioksidan olan glutatyon yapmak için gerekli olan bir nörotransmitter olarak işlev gördüğünü belirtiyor. “Glisin de bir rol oynarken şekeri metabolizması ve metabolik sağlık ve ek glisinin, hayvan modellerinde karaciğer yağ içeriğini, kolesterol seviyelerini, insülin seviyelerini ve oksidatif stresi iyileştirdiği bulundu” diyor. Yeterli sindirim ve sağlıklı bağırsak fonksiyonu için önemli olan asit midede yer almaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde, düşük mide asidi aslında mide reflüsüne neden olur. Bu nedenle midede sağlıklı asit üretimini desteklemek genel sindirim için önemlidir. Et suyuna eklenmesi kolay olan vejetaryen glisin kaynakları arasında deniz yosunu, su teresi, şalgam, ıspanak, lahana, karnabahar ve lahana bulunur.

5.Düşük Glisemiktir

Dr. Means, “Ev yapımı vejetaryen veya et bazlı et suları çok düşük glisemiktir, ilave şeker içermez, düşük kalorilidir ve hidrasyon elde etmenin harika bir yoludur” diyor. “Böylece, enerjide yemek sonrası çökmelere yol açabilecek bir insülin artışı olmadan öğünler arasında sizi rahatlatmak için harika bir atıştırmalık yapabilir.”

Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Sağlığa 5 Faydası-Kaynak: Sharon Feiereisenrealsimple.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir