Cilt Güzelleştiren Takviyeler

Cilt Güzelleştiren Takviyeler

Cilt Güzelleştiren Takviyeler yazımızda cilt için kolajen alımının önemini, ne kadar kolajen alınması gerektiğini, cilt yaşlanmasına karşı glutatyon alımını, günlük alınması gereken Alfa lipoik asit ve Koenzim miktarını yazdık.

Cilt İçin Gerekli Olan Kolajen Miktarı

Cildin en büyük düşmanı oksidasyon yani paslanmadır. Paslanmayı sebze ve meyvelerdeki renkli maddeler engellemektedir. Cilt için kolajen alınması gerekir. Kolajen takviyesini eczanelerde Tip 1 ve Tip 3 olarak alabilmektesiniz. Tip 1 ve Tip 3 kolajen çeşitleri faydalıdır. Eczanelerde bulunan kolajen ürünlerinden balıktan elde edilen kolajen cilt için faydalıdır. Kolajenler bir çok hayvandan üretilebilmektedir. Kolajeni eczanelerden alacaklar kim tarafından üretildiğine, nerede üretildiğine ve molekül ağırlığına dikkat etmelidir. Molekül ağırlığı yüksek olan kolajen vücut tarafından emilmeden dışarı atılır. Kolajenin molekül ağırlığının 3000 daltonun altında olması gerekir. Kolajen 5 gramın üstünde 10 gram kadar olmalıdır. Bu rakamlar özellikle cilt için alınacak olan kolajen için geçerlidir. Kolajenin  düzenli bir şekilde ve en az 2 ay süreyle kullanılması gerekir. Kolajeni sadece cilt kullanmayacaktır, diz, kemikler ve diğer yapılarda kullanacaktır. Her gün kolajen alınabilir. Yediklerinizden de her gün alabilirsiniz. Et suyu, kemik suyu, sakatat, balıktan kolajen alabilirsiniz.

cilt-yaslanmasi

Cilt Yaşlanmasına Karşı Glutatyon

Cilt yaşlanmasına karşı en etkili antioksidan glutatyondur. C vitamini, Koenzim Q10 gibi takviyeler glutatyonu harekete geçirmek için gereklidir. Burada asıl önemli olan glutatyonun etkinliğini arttırmaktır. Vücuda ne kadar çok glutatyon kazandırılırsa o kadar çok etkisi görülür. Glutatyon hapları şuanda ülkemizde yoktur. Amerika ve Fransa’da piyasaya sunulmuştur. Sülfürlü gıdalar soğan, sarımsak, karnabahar, lahana, zerdeçal tüketimi glutatyon alımı için yararlı olacaktır.

Alfa lipoik asitte cilt güzelliğinde etkilidir. Yararlı antioksidanlardandır. Günde 200-400 mg Alfa lipoik asit yeterli olacaktır. Günde 50-100 mg Koenzim alımı da cilde iyi gelecektir. Tüm bunların hepsini aynı anda almayın.

Cilt Güzelleştiren Takviyeler-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın