Anasayfa » Ekonomi ve Para » Bitcoin Üretme Maliyeti

Bitcoin Üretme Maliyeti

Bitcoin Üretme Maliyeti 2018

Bitcoin Üretme Maliyeti yazımızda Bitcoin üretiminin gün geçtikçe zorlaşmasını, bireysel olarak Bitcoin üretiminin maliyetinin çok fazla olduğunu ve Bitcoin üretmede artık büyük şirketlerin sözünün geçtiğini yazdık.

Bitcoin Üretme Maliyeti Artıyor

Bitcoin’in değerinin hızla yükselmesi ve dünyada en popüler yatırım aracı haline gelmesiyle birlikte, Bitcoin üretmek isteyen kişilerde kendi üretim sistemlerini kurmaya başlamıştır. Ülkemizde de Bitcoin üretimi yapan kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Bitcoin’in ilk zamanlarında üretimde fazla elektrik gücü gerekmezken, şimdilerde yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Cpu, Gpu gibi donanımlar kullanılarak üretilen Bitcoin, şimdilerde matematiksel işlemlerin azalmasıyla ve blok zincirlerinin azalmasıyla birlikte üretimi de yavaşlamıştır. Bilgisayarın çözmek için aradığı blok zinciri bulunduktan sonra yine aşırı güç kullanarak problemler çözülmeye başlanmaktadır. Hem ararken hemde çözerken bilgisayarlar çok yorulmakta ve efor harcamaktadır.

Gelinen noktada ise Bitcoin üretmek isteyen makine sayısı arttığı için hatta özel fabrikaların kurulmasıyla birlikte Bitcoin’in bulunması da zorlaşmıştır. Üretimin zorlaşmasıyla birlikte de makinelerin çalışması artmakta ve enerji tüketimi de aşırı artmaktadır.

Bitcoin Sanal Para Madencilik

Ekran Kartlarının Fiyatları Arttı

Özellikle binlerce bilgisayarın yan yana olduğu, Bitcoin üreten Uzak Doğu ülkeleri bulunmaktadır. Çin, Japonya, Kore gibi ülkeler Bitcoin üretmek için sıkı çalışmaktadır. Artık Bitcoin üretmek çok zordur ve ciddi paraların harcanmasını gerektirmektedir. Maliyetler, ekipmanlar ve elektrik harcamasından kaynaklıdır. Ekran kartlarının Bitcoin üretmede kullanılmasıyla birlikte, bilgisayar sektöründe grafik kartların fiyatları da artmıştır. Bilgisayarların da fiyatları taleplerin fazla olması nedeniyle artmıştır. Bir Bitcoin üretmek artık samanlıkta iğne aramaya benzemektedir. Büyük şirketlerin yapabileceği bir olaya dönüşmüştür. Dünyada 1350’den fazla kripto para bulunmaktadır. Bitcoin bu paralardan sadece bir tanesidir. Diğerlerinden daha değerlidir ve 1 yıl içerisinde değerini kat ve kat arttırmıştır. Dünyada bulunan toplam kripto paraların değeri 550 Milyar Dolar’ın üstündedir. 7800’den fazla kripto para borsası bulunmaktadır.

Bitcoin Üretme Maliyeti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir