Altın Dört Haftanın En Düşük Seviyesi Yakınlarında Seyrediyor, Gözler Fed’de

Altın Dört Haftanın En Düşük Seviyesi Yakınlarında Seyrediyor, Gözler Fed’de

Altın Dört Haftanın En Düşük Seviyesi Yakınlarında Seyrediyor, Gözler Fed’de

Altın fiyatları, son haftalardaki sıcak ABD ekonomik verilerinin ardından merkez bankasının faiz gidişatına daha fazla ışık tutabilecek ABD Merkez Bankası’nın politika kararı öncesinde Çarşamba günü dört haftanın en düşük seviyesinde kaldı.

Spot altın, seansın erken saatlerinde 5 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra GMT 08:29 itibarıyla ons başına 2.285,69 dolarda sabit kaldı. Dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş nedeniyle fiyatlar Salı günü %2’ye kadar düştü. [USD/] [ABD/]

Külçe fiyatları, 12 Nisan’da 2.431,29 dolar gibi rekor bir zirveye ulaştıktan sonra 140 dolardan fazla düştü.

ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,3 düşüşle ons başına 2.296,30 dolara geriledi.

Fiyatlarda kısa vadede bir konsolidasyon bekleyen StoneX analisti Rhona O’Connell, “Altın aşırı alım koşullarını gevşetiyordu ve şu anda aşırı satılmış durumda, dolayısıyla bazı teknik pazarlık avcılıklarının ortaya çıkması muhtemel” dedi.

Şimdi odak noktası ABD merkez bankasının TSİ 18.00’de vereceği politika kararı ve ardından Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları olacak. Fed’in gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,5 arasında sabit tutması bekleniyor.

Mali piyasalar, ABD’nin bu yılki olası politika gevşemesi miktarına ilişkin bahisleri şimdiden azalttı ve şu anda yalnızca Aralık ayından önce ABD’de yapılacak bir faiz indirimini tam olarak fiyatlıyor.

O’Connell, “Piyasaların bu yıl bir veya iki faiz indirimi arasında bir yerde fiyatladığı ve güçlü ABD istihdam piyasaları ile bu rakamın ikiden fazla gibi göründüğü göz önüne alındığında, Powell’ın fiyatların düşmesine baskı yapacak pek bir şey söylemesi pek mümkün değil” diye ekledi .

Salı günü yayınlanan veriler, ABD’de işgücü maliyetlerinin ilk çeyrekte beklenenden fazla arttığını gösterdi; bu da yakın zamanda gelen şaşırtıcı derecede güçlü enflasyon verileriyle uyumlu.

Altın, enflasyondan korunma aracı olarak biliniyor ancak yüksek faiz oranları, getirisi olmayan varlığı elde tutmanın çekiciliğini azaltıyor.

Çin mali piyasaları İşçi Bayramı tatili nedeniyle 1-5 Mayıs tarihleri ​​arasında kapalı.

Diğer metallerden spot gümüş %0,6 artışla ons başına 26,43 dolara, platin ise %0,6 artışla 939,00 dolara yükseldi. Palladyum, bir önceki seansta neredeyse iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra %0,7 kayıpla 940,75 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın