HaberYaşam

İstanbul Barosu’nun Japon Avukatı

İstanbul Barosu’nun Japon Avukatı yazımızda Türkiye sevginin büyüklüğü ile ülkemize gelen Kieko Torigoe’nin ülkemizde avukat olması ve sevdiği şeyleri yazdık.

İstanbul Barosu’nun Japon Avukatı Kieko Torigoe

Kieko Torigoe, ülkemizde İstanbul Barosu’na bağlı tek Japon avukat olarak görev yapmaktadır. Mahkeme salonuna girdiğinde hakimler onunla karşılaştıklarında şaşkın geçiriyor. İlk ona sordukları soru ise Türkçe bilip bilmediği oluyor. Bu soruyu da Kieko’ya bakarak “Türkçe” kelimesini kullanarak belirtiyorlar. 18 yaşında ülkesi Japonya’dan çıkarak ülkemize gelmiştir. Kieko Torigoe, Türkiye sevgisinden dolayı ülkemize gelmiş ve burada Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Kendisine göre yabancı bir dilde eğitim aldığı için okulu bitirmesi ona çok zor gelmiştir. Şimdi ise İstanbul Adalet Sarayında davadan davaya koşmaktadır.

İstanbul Barosu'nun Japon Avukatı Kieko Torigoe
Kieko Torigoe

Kieko’nun Türkiye Sevgisi

Kieko’nun Türkiye sevgisi ilk olarak, Televizyonda Boğaz manzarasını seyrederek başlamış. Yaşayacağı yer olarak İstanbul’u o günlerde kafasına yerleştirmiştir. Şuanda Osmanbey’de yaşayan Japon avukat, boğaz manzaralı bir ev hayali kuruyorken, penceresinden bir başkasının penceresini görebilmektedir. Kieko’ya ülkemizde en farklı gelen şey ise insanların yolda giderken, hiç tanımadığı bir insana sanki kendi ailesinden biriymiş gibi yardım etmesi olmuş. Türk insanın yardımseverliği onu çok etkilemiştir.

İstanbul Adalet Sarayı 2018
İstanbul Adalet Sarayı

Avukatlığı Seçme Nedeni

Kieko Torigoe, İstanbul Mecidiyeköy’de gaspa uğradığında kimse ona yardımcı olmamış, emlakçı da uğradığı bıçaklı saldırıya rağmen İstanbul sevgisi onu buradan ayrılmaya ikna edememiştir. Hem bu tür olaylarda kendini savunmak hemde diğer insanlara yardım etmek için avukat olmaya karar vermiştir. İnsanlarımızın hem bu tür suçlar işlemesi hemde yardım sever olması garip bir durumdur.

Ülkemize Ait Düşünceleri

Ülkemizin yemeklerinden sebze yemeklerini ve Ege bölgesi yemeklerini çok sevmektedir. Hünkar beğendi yemeği en sevdiği Türk mutfağı yemek çeşididir. Türkiye’de İstanbul kadınlarının çok bakımlı olduğunu belirtiyor. Kuaföre girdiğinde kadınların tüm bakımlarını yaptırdıklarını ve buna çok şaşırdığını anlatıyor. Kieko’nun aklına hiç ülkemizden gitme fikri gelmemiştir. Hayatını burada geçirmeye karar vermiştir. Türkiye sevgisi ile yaşamına devam etmektedir.

İstanbul Barosu’nun Japon Avukatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir