İçeriğe geç
Anasayfa » Çocuğa Harçlık Vermek

Çocuğa Harçlık Vermek

Çocuğa Harçlık Verme Kuralları

Çocuğa Harçlık Vermek yazımızda ailelerin çocuklarına hangi dönemlerde ve hangi sıklıklarda harçlık vereceğini, paranın yönetiminin önemini ve paranın araç olarak kullanılması gerektiğini yazdık.

Çocuğa Kaç Yaşından İtibaren Harçlık Verilmeli?

Ebeveynler ve çocuklar arasında harçlık konusu hiç bitmeyen bir sorundur. Çocukların çoğu aldığı harçlığı aynı haftada bitirmektedir. Çocuklara ilk harçlıkları 8-9 yaşlarından itibaren matematiksel işlemleri kavradıkları zamanlarda verilmelidir. Anne ve babalar çocuğuna para vererek ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, parayı yönetmeyi öğretmelidir. Çocuklara harçlıklar haftalık olarak verilmelidir. Haftalık ne kadar alacağını bilen çocuklar, para yönetimini yapmak zorunda kalacaktır. Çok harcadığı zaman haftanın geri kalanında, harcayacak parasının olmadığını daha çabuk öğrenecektir.

Lise çağına gelen çocuklara ise harçlıklar aylık olarak verilmelidir. Lisede okuyan çocuklara artık bir birey muamelesi yapan ebeveynler, onların sorumluluk alacak yaşa geldiklerini göstermektedir. Çocuklar bir şey almak istediği zaman tüm parayı ailelerin vermemesi gerekir. Çocuğun harçlığından bir kısmı ile istediği şey alınır geriye kalan kısmı aile tamamlar. Çocuğa istediğini alan anne ve babalar, ona hayatta hiç bir emek harcamadan istediğini alabilirsin mesajı vermektedir. Bu durum çok yanlıştır. Çocuk bu nedenle de kendi parasını yönetmeyi öğrenemez.

Çocuklarda Görülen Eşya Çalma

Çocuklarda Paranın Yönetilmesi

8-18 yaş aralığında olan çocuklar paralarının %25’ini internette harcarken, %30’unu biriktirmektedir. Harçlıklar en çok pazar günleri harcanmaktadır. Çocuğun parayı yönetebilmesi için mutlaka harçlığının haftalık verilmesi ve liseye geçtiğinde aylık olarak verilmesi gerekir. Günlük para vermekten uzak durulmalıdır. Paranın iyi yönetilmesi daha iyi bir hayatı sağlamaktadır. Para, çocuklara sorumluluk ve otokontrol sağlama da iyi bir araç olarak kullanılabilmektedir.

Çocuklar ailesinden bir şey istediğinde “param yok” sözü yerine “planımızda yok” sözü kullanmak gerekir. Param yok sözü çocuktan paranın bir ihtiyaç olduğu anlamına gelmekte ve parasızlığı kişileştirmektedir. Planımızda yok alamayız sözü ise çocukta planlı yaşamayı sağlamaktadır. Fakirliği eksilik olarak çocuk beyninde kodlamayacaktır. Paranın amaç değil, araç olarak bilinmesi gerekir. Çocuklara para kazanmanın diğer insanlara olumlu etkisi anlatılmalıdır. Para kazanıp harcama yaptıktan sonra diğer insanlarla etkileşime geçip birbirlerine fayda sağladığı anlatılmalıdır. Paranın sadece yaşamak için olmadığı belirtilmelidir.

Üniversiteye Başlayacaklara

Erken Biten Harçlık

Çocuğun parası erken biterse, öncelikle neden parasının erken bittiğini analiz etmek gerekir. Buna göre harçlığa ekleme yapılması gerekir. Sürekli olarak erken biten harçlıkta ise artık harçlığa ekleme yapmamalı ve çocuk sorumluluğunu alamadığı paranın cezasını çekmelidir. Hafta bitene kadar parasız yaşamayı öğrenmelidir. Anne ve babanın sürekli olarak harçlığa ekleme yapması, yine çocuğun sorumluluk almasını engeller ve nasılsa ailem para veriyor diye harcamaya devam eder. Parasının hiç bitmeyeceğini zanneden çocuk, para kontrolünü kaybeder.

Çocukların harcamaları önceden planlanmalıdır. Çocuk oyuncak almaya gitmeden önce annesiyle planı yapmalı ve ona göre harcamasını gerçekleştirmelidir. Çocukların para biriktirme alışkanlığı kazanması için mutlaka ona bir tane kumbara alınmalıdır. O kumbaradan sadece kendisi harcama yapmalıdır. Son olarak çocuklara sınırsız bir bütçe verilmemelidir. Belirli bir haftalık harçlıklarının olduğu onlara öğretilmelidir.

Çocuğa Harçlık Vermek-Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir