Doğal Ayak Kremi

Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Cildin Süper Kaşıntılı Olmasının Sebepleri

Sağlık

Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Cildin Süper Kaşıntılı Olmasının Sebepleri

Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Cildin Süper Kaşıntılı Olma Durumları ve Tedavileri

Kaşıntılı cilt, soğuk ve kuru kış havasından ilkbahar ve yaz aylarında alerjenlere kadar birçok şeyden kaynaklanabilir. Kaşıntılı cildin nedenleri, yaşanması ve üstesinden gelinmesi gereken gerçek bir acı olsa da, uygun tedavi ile rahatlama bulabilirsiniz.

Burada bir dermatolog, neden sürekli kaşındığınıza, bunların nasıl tedavi edileceğine ve ne zaman bir doktordan tavsiye almanız gerektiğine ilişkin yedi yaygın nedeni inceliyor.

Sedef Hastalığı Nedir

1. Kuru Cilt

Hem Baylor Tıp Fakültesi’nde hem de Teksas Houston Üniversitesi McGovern Tıp Fakültesi’nde gönüllü klinik öğretim üyesi olarak görev yapan kurul onaylı bir dermatolog olan Rajani Katta, kuru cilt, kaşıntılı cildin çok yaygın bir nedenidir, diyor. (Yaşlı yetişkinler bu kuruluğa ve kaşıntıya özellikle yatkındır, diye ekliyor.) Dr. Katta, “Daha hafif vakalarda sadece deride pullanma olabilir, ancak ilerledikçe cildin yüzeyinde küçük çatlaklar gelişebilir” diyor.

Nasıl tedavi edilir: Kuru cildi tedavi etmenin ve önlemenin anahtarı, ciltten su kaybını sınırlamaktır. Bunu daha kısa, ılık duşlara (sıcak duşlar nemi emer) yapıştırarak ve ardından sürekli nemlendirerek yapabilirsiniz. “Gerçekten yararlı bir strateji, duştan çıkmak, kısmen havluyu çıkarmak ve ardından nemi hapsetmek için nemli cilde kalın bir nemlendirici krem ​​uygulamaktır” diyor.

2. Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Böcek Isırıkları

Dr. Katta, birçok farklı böcek ısırığının çok kaşıntılı cilt reaksiyonlarını tetikleyebileceğini söylüyor. Çoğu zaman sivrisinek ısırığı gibi kırmızı şişlikler fark edeceksiniz.

Nasıl tedavi edilir: Bu arada kaşıntılı ve can sıkıcı olsalar da, “bunlar kendi kendine kaybolur, ancak çok kaşıntılı şişlikler için, sakinleşmeye yardımcı olmak için genellikle bir haftaya kadar reçetesiz satılan hidrokortizon merhem öneririz. ” diyor.

3. Egzama

Dr. Katta, dermatit olarak da bilinen egzamanın cilt iltihabına işaret ettiğini söylüyor. Bazen kalıtsal bir durum olabileceği gibi her yaşta da gelişebilir. Egzama ile vücudun farklı bölgelerinde kırmızı, kaşıntılı, sınırları belirsiz yamalar gelişebilir.

Bir tür egzama, genellikle kollarda ve bacaklarda, özellikle kolların kıvrımlarında ve dizlerin arkasında görülen atopik dermatit olarak adlandırılır.

Nasıl tedavi edilir: “Tedavi genellikle reçeteli ilaçlı merhemler gerektirir ve nemlendirici kremler kullanarak cilt bariyerini güçlendirmeye ve ardından cilt iltihabını tedavi etmeye odaklanır” diyor Dr. Katta.

4. Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik kontakt dermatit, bir dizi farklı maddenin neden olabileceği bir tür alerjik cilt reaksiyonudur. Dr. Katta, buna bir örnek, genellikle bitki ile temastan iki ila üç gün sonra gelişen zehirli sarmaşığa verilen döküntü tepkisidir.

“Alerjik kontakt dermatit, cilt bakım ürünlerindeki farklı bileşenler, mücevher gibi metaller, kauçuk kimyasalları ve diğer birçok madde tarafından tetiklenebilir” diyor. “Döküntü genellikle madde ile temas alanlarında ortaya çıkar, bu nedenle bu bazen doğrusal bir kızarıklığa neden olan zehirli bir sarmaşık dalı gibi olağandışı desenler oluşturabilir.”

Nasıl tedavi edilir: Hafif vakalar ile tedavi edilebilir reçetesiz hidrokortizon merhem, ancak vücudun daha geniş bir yüzeyini kapsayacak şekilde yayılan veya yüzü içeren vakalarda Dr. Katta bir dermatoloğa görünmenizi önerir.

5. Kepek

Birçok insan kafa derisindeki kırmızı, kaşıntılı, pullanan döküntüye aşinadır ve bu kepektir. Dr. Katta, “Cilt kuru görünse de, bu aslında kafa derisi iltihabının olduğu bir durumdur ve seboreik dermatit olarak bilinir” diyor. “Bazı insanlar sadece hafif pullanma yaşarken, diğerleri çok kalın beyaz pullar yaşar.”

Nasıl tedavi edilir: Kepek için en yaygın tedavi, salisilik asit, selenyum sülfit, çinko pirition ve ketokonazol gibi farklı aktif maddeler içerebilen reçetesiz satılan şampuanlardır. Dr. Katta, şampuanı durulamadan önce yaklaşık beş ila 10 dakika bekletin, bu da aktif bileşenlerin çalışmasına yardımcı olur. “Bu [şampuanlar] yardımcı olmadıysa, bazı insanlar daha güçlü reçeteli ürünler gerektirdiğinden bir dermatoloğa görünün” diyor.

6. Kutanöz Kandidiyaz (Cildin Maya Enfeksiyonu)

Görünüşe göre maya enfeksiyonları sadece bir aşağı sorun. Dr. Katta, cildin maya enfeksiyonlarının kutanöz kandidiyazis olarak da bilindiğini ve deri kıvrımları gibi teri tutan bölgelerde kırmızı kaşıntılı döküntülere neden olabileceğini söylüyor. Bu tür bir enfeksiyonla, genellikle koltuk altı bölgesinde, kasıkta veya göğüslerin altında kenarlarda küçük kırmızı şişlikler olan kırmızı bir döküntü yaşarsınız.

Nasıl tedavi edilir: “Cildi kuru tutmak yardımcı olabilir, ancak tedavi maya önleyici ilaçlı bir krem ​​gerektirir” diyor Dr. Katta. “Döküntü, reçetesiz satılan kremlere yanıt vermiyorsa, dermatoloğunuzu görmeniz önemlidir, çünkü reçeteli ilaçlar gerekli olabilir.”

7. Sporcu Ayağı

Dr. Katta, atlet ayağının, ayak parmakları arasında veya ayakların yanlarında veya altında meydana gelebilecek bir mantar enfeksiyonu olan tinea pedis‘in ortak adı olduğunu söylüyor. Ayak parmak aralarında kırmızı, pürüzlü deri oluşumuna yol açarken, ayak yan ve alt kısımlarında pullanmalara neden olabilir, peeling skin, hatta bazı durumlarda kabarcıklar görülür.

Nasıl tedavi edilir: “Reçetesiz satılan mantar önleyici kremler yardımcı olabilir ve terli çorapları sık sık değiştirmek gibi ayakları kuru tutmak önemlidir” diyor Dr. Katta. Sporcunun ayağı OTC kremlerle geçmezse, derminiz reçeteli bir krem ​​veya oral ilaç önerebilir, diye ekliyor.

Sağlık Taraması Doktor

Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Kaşıntılı Cilt İçin Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Belirtileriniz ve kaşıntınız kötüleşiyorsa veya tedaviye yanıt vermiyorsa, en kısa zamanda derminize başvurun. Kaşıntının kaynağı düşündüğünüz şey olmayabilir, bu nedenle bir dermatolog tanıyı doğrulayabilir ve gerekirse daha güçlü ilaçlar ve tedaviler reçete edebilir.

Ayak Parmaklarınızın Arasındaki Cildin Süper Kaşıntılı Olmasının Sebepleri-Kaynak: Emilia Bentonwomenshealthmag.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir