Anasayfa » Haber » ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris’in Belirtileri Nelerdir?

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris’in Belirtileri Nelerdir?

ABD'yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris‘in Belirtileri Nelerdir?

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris’in Belirtileri Nelerdir?

EG.5 adlı yeni bir COVID-19 varyantı, vakalar ve hastaneye yatışlar arttıkça Amerika Birleşik Devletleri‘ni kasıp kavuruyor. Sağlık yetkilileri, Eris olarak da anılan, hızla yayılan yeni COVID alt varyantının şu anda ABD’de dolaşan baskın suş olduğunu söylüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan son verilere göre, geçen hafta itibarıyla EG.5, diğer varyantlara kıyasla ülkedeki COVID-19 enfeksiyonlarının en büyük oranını oluşturuyordu.

Eris, dünyanın diğer birçok ülkesinde de yükselişte. 9 Ağustos Çarşamba günü, Dünya Sağlık Örgütü EG.5’i bir ” ilgi varyantı ” olarak sınıflandırmaya karar verdi.

Uzmanların sosyal medyada “Eris” lakaplı yeni alt değişkeni, bu baharın başlarında ABD’de dolaşıma girdi. Geçen ay EG.5, ülkedeki vakaların en büyük payını sağlayan hakim omikron XBB alt varyantlarını hızla geride bıraktı.

En son CDC verilerine göre, 5 Ağustos’ta sona eren iki haftalık bir dönemde Eris, ABD’de iki hafta öncesine göre %12 olan yeni teyit edilmiş COVID-19 vakalarının tahmini %17,3’ünü oluşturuyordu.

Birçoğu, EG.5 alt değişkeninin daha bulaşıcı mı yoksa daha şiddetli mi olduğunu ve farklı semptomlara neden olup olmadığını merak ediyor.

EG.5 nedir, diğer adıyla Eris?

EG.5, virüsün (özellikle XBB.1.9.2) omikron XBB alt soyunun soyundan gelmektedir, ancak bir WHO risk değerlendirme raporuna göre başak proteininde fazladan bir mutasyona sahiptir.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir virolog olan Dr. Andrew Pekosz, TODAY.com’a “Dizisine baktığımızda, EG.5 şu anda dolaşımda olan diğer XBB varyantlarına birkaç küçük değişiklikle gerçekten benziyor” dedi.

DSÖ, EG’yi ekledi. 19 Temmuz 2023’te izlenen varyantlar listesine 5. sırada yer aldı, ancak varyant ilk olarak Şubat 2023’te tespit edildi. Pekosz, “Bilim adamları bu varyantı biliyorlardı ve başka ülkelerde de mevcuttu” diyor.

Şimdiye kadar, 51 ülkede EG.5 rapor edildi ve küresel olarak yaygınlıkta istikrarlı bir artış oldu – DSÖ’ye göre sekansların çoğu Çin’den, ardından ABD, Güney Kore, Japonya ve Kanada geliyor.

“Arcturus” varyantı olarak da adlandırılan XBB.1.16, dünya çapında en yaygın COVID-19 türü olmaya devam ediyor.

DSÖ, EG.5’in ortaya koyduğu halk sağlığı riskinin “düşük” olduğunu ve XBB.1.16 ve diğer ilgi varyantlarınınkine benzer olduğunu düşünmektedir.

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı EG.5 daha bulaşıcı mı?

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalık doktoru ve profesör olan Dr. Albert Ko, TODAY.com’a EG.5 varyantının diğer omikron varyantlarına çok benzediğini, bunun da oldukça bulaşıcı olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Bununla birlikte, EG.5’in diğer XBB varyantlarından muhtemelen daha fazla bulaşıcı olduğunu, Stony Brook Çocuk Hastanesi’nde pediatrik bulaşıcı hastalıklar bölümünün şefi Dr. Sharon Nachman’ın TODAY.com’a verdiği demeçte.

Nachman, “Eşit derecede bulaşabilir olsaydı, o zaman diğer varyantların bazılarına kıyasla sayı bazında güç kazandığını görmezdik,” diyor ve EG.5’in ABD’de diğer XBB varyantlarını hızla geride bıraktığını ekliyor. yaz.

Ko, EG.5’in neden daha bulaşıcı olduğunun henüz bilinmediğini söylüyor.

“İster nüfus bağışıklığından kaçmak olsun, ister bir kişiden diğerine daha iyi bulaşmasını sağlayan içsel bir faktöre sahip olsun … ayırmak zor,” diye ekliyor.

WHO’ya göre EG.5, diğer varyantlara kıyasla bağışıklıktan kaçış özelliklerini arttırmıştır. DSÖ bir raporda, “EG.5 vaka insidansında artışa neden olabilir ve bazı ülkelerde ve hatta küresel olarak baskın hale gelebilir.”

Ancak Pekosz, EG.5 varyantının ABD yaz aylarındaki artışın tek nedeni olmayabileceğini belirtiyor. Pekosz, “Yeni bir varyantınız olduğunda ve vaka sayısı hızla arttığında, bu varyantın artışı sağlayıp sağlayamayacağı konusunda her zaman bir endişe vardır” diyor.

“Şu anda, (ABD’de) vaka artışlarını tek başına bu varyant tetikliyor gibi görünmüyor … hala birlikte dolaşımda olan birçok başka varyant var” diye ekliyor.

CDC tahminlerine göre EG.5, 3 Ağustos’ta sona eren iki haftalık dönemde ABD’deki COVID-19 vakalarının yaklaşık %17’sini oluşturuyordu. — EG.5’ten sonraki en yaygın varyantlar XBB.1.16, XBB idi. .2.3 ve vakaların sırasıyla %15, %11 ve %10’unu oluşturan XBB.1.5.

Pekosz, “Vakalardaki artış nedeniyle (EG.5)’e göz kulak oluyoruz, ancak bu değişkenle ilgili özellikle endişe verici bir şey yok gibi görünüyor” diyor.

EG.5’in aktarılabilirliğinin diğer suşlarla karşılaştırıldığında nasıl olduğunu anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç vardır. Pekosz, bununla birlikte, azalan test seviyeleri ve genomik dizilemenin yeni COVID-19 vakalarını ve hangi varyantların onları yönlendirdiğini doğru bir şekilde izlemeyi zorlaştırdığını belirtiyor.

“Şu anda, çok fazla varsayım var” diyor.

EG.5 daha şiddetli mi?

Uzmanlar, mevcut verilerin EG.5’in diğer varyantlara kıyasla daha ciddi bir enfeksiyona neden olduğunu göstermediğini belirtiyor.

EG.5 risk değerlendirmesinde DSÖ, “Bugüne kadar hastalık şiddetinde bildirilen herhangi bir değişiklik olmamıştır” dedi.

Nachman, ABD’nin son zamanlarda COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlarda yılın ilk artışını görmesine rağmen, EG.5’in bu artışa neden olduğuna veya genel olarak hastaneye yatışlara neden olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair kanıt bulunmadığını belirtiyor.

Nachman, “Hastaneye kaldırılan kişilerde genellikle pek çok yandaş hastalık vardır ve hangi COVID türü olursa olsunlar risk altındadırlar” diyor.

Ancak Ko, daha fazla insanın EG.5 ile enfekte olması nedeniyle hastaneye yatışların daha da artmasının mümkün olduğunu söylüyor. Ko, “Şu anda buna dair net bir kanıt yok, ancak değerlendirmeye devam etmeliyiz,” diye ekliyor.

EG.5 dolaşıma devam ederken, aşılama ve önceki enfeksiyondan kaynaklanan popülasyon bağışıklığı, insanları ciddi hastalıklardan korumalıdır.

Semptomlar neler?

NBC News’in daha önce bildirdiği gibi, EG.5’in en yaygın semptomları hakkında henüz yeterli klinik veri yok.

Pekosz, “Şu anda EG.5 semptomlarında bir değişiklik yok” diyor. Ko, şu ana kadar EG.5 semptomlarının standart omikron semptomlarına çok benzediğini söylüyor. Bunlar şunları içerir:

 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Tükenmişlik
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Değişen koku alma duyusu

Pekosz, “Enfeksiyon akciğerlerinize yayıldıkça nefes almada bazı daha önemli zorluklara ilerleyebilir” diyor.

65 yaş üstü kişiler ve bağışıklığı baskılanmış veya altta yatan tıbbi durumları olanlar da dahil olmak üzere belirli gruplar ciddi hastalık veya komplikasyon geliştirme riski daha yüksektir.

COVID-19 testleri EG.5’i tespit edebilir mi?

Pekosz, bir tıp sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilen PCR testleri ve reçetesiz satılan evde hızlı antijen testleri dahil olmak üzere tüm COVID-19 testlerinin EG.5’i tespit etmesi gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar, COVID-19 vakaları arttıkça ve özellikle benzer semptomlara neden olan virüslerin (grip ve RSV gibi) dolaşımda olduğu sonbahar aylarında test yaptırmanın önemine vurgu yapıyor.

Pekosz, “Şiddetli COVID’e yakalanma açısından yüksek risk gruplarından birindeyseniz, gerçekten test yaptırmaktan çekinmemelisiniz” diyor ve erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu ekliyor. Paxlovid gibi COVID-19 antiviralleri EG.5 ve diğer varyantlara karşı etkilidir, ancak erken alındığında en iyi şekilde çalışırlar, diye ekliyor.

TODAY.com’un daha önce bildirdiği gibi, sigortanızın COVID-19 testini kapsayıp kapsamadığı Mayıs ayında ABD federal halk sağlığı acil durumunun sona ermesinden bu yana değişmiş olabilir, bu nedenle test maliyetleri hakkında sorularınız varsa sigortacınıza danışın.

Evde testlerin son kullanma tarihini kontrol etmek de önemlidir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre hızlı testlerin raf ömrü dört ila 24 ay arasında değişiyor, ancak bazı testlerin son kullanma tarihleri ​​uzatıldı.

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı İçin Bu sonbaharda bir COVID-19 güçlendiriciye ihtiyacım olacak mı?

Uzmanlar, herkesi, önümüzdeki aylarda yeni bir destek dozu içerebilecek olan COVID-19 aşıları hakkında güncel bilgilere sahip olmaya teşvik ediyor. Haziran 2023’te FDA, aşı üreticilerine güçlendiricilerini o sırada baskın tür olan omikron XBB.1.5’i hedef alacak şekilde güncellemelerini tavsiye etti.

NBC News’in bildirdiğine göre, bu aşılar henüz onaylanmadı, ancak FDA, Pfizer’in güçlendirici aşısına Ağustos ayı sonuna kadar izin verebilir.

Uzmanlar, yeni takviyelerin EG.5 türünü içermemesine rağmen yine de koruma sağlayabileceğini belirtiyor. Nachman, “Sizi XBB içeren aşıyla aşılarsam, XBB’ye özgü ve EG.5’e oldukça yakın antikorlar yapacaksınız” diyor.

Pekosz, “Şu anda EG.5, bu sonbaharda piyasaya çıkacak olan aşıya çok yakın görünüyor” diyor.

Bununla birlikte, CDC henüz sonbahar için takviye dozları hakkında herhangi bir kesin kılavuz veya tavsiye yayınlamadı.

Pekosz, “Mesaj, sonbaharda çıkacak olan COVID aşı programına dikkat edilmesidir. Bu, birçok kişinin (özellikle yüksek riskli bireylerin) almayı düşünmesi gereken bir aşıdır” diyor.

Kendinizi EG.5’ten nasıl korursunuz:

Uzmanlar, COVID-19 aşıları hakkında güncel bilgilere sahip olmanın yanı sıra, kendinizi korumak ve COVID-19’un bulaşmasını engellemek için aşağıdakiler dahil önlemler almayı vurgulamaktadır:

 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamak
 • Hastayken evde kalmak
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmak
 • Havalandırmanın iyileştirilmesi
 • Kalabalık, kapalı alanlarda maske takmak
 • Öksürük ve hapşırıkları örtmek

ABD’yi Ele Geçiren Yeni COVID Varyantı Eris’in Belirtileri Nelerdir?-Kaynak: today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir