İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Az Sayıda İnsan Alkolün Neden Olduğu Kanser Risklerinin Farkında

Az Sayıda İnsan Alkolün Neden Olduğu Kanser Risklerinin Farkında

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan

Az Sayıda İnsan Alkolün Neden Olduğu Kanser Risklerinin Farkında

Az Sayıda İnsan Alkolün Neden Olduğu Kanser Risklerinin Farkında

Alkol tüketimi, kanser için değiştirilebilir önde gelen bir risk faktörü olmasına rağmen, birçok Amerikalı hastalık ve içki içme arasındaki bağlantının farkında değil. Yedi kanser türü alkol tüketimi ile ilişkilidir ve alkol alımıyla birlikte riskler artar. Araştırmacılar, içeceklerin üzerine kanser uyarı etiketleri koymanın farkındalığı artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin (AACR) yaptığı yeni bir araştırmaya göre, yüzde 30’dan biraz fazlası likörün belirli kanser riskini artırabileceğini bilirken, yüzde 25’i bira ve yüzde 20’si şarap hakkında aynı şeyi söyledi.

Daha fazla Amerikalı, bira ve liköre kıyasla şarabın kanser riskini azalttığına inanıyor ve ankete katılanların yarısından fazlası içeceklerin kanser riskini nasıl etkilediğini bilmiyor. Veriler, 2020’de 3.000’den fazla ABD’li yetişkinle gerçekleştirilen ulusal düzeyde temsili bir anketten derlendi. Bulgular, yanıt verenlerin içki içip içmemesine bakılmaksızın tutarlıydı.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün Davranışsal Araştırma Programı’nın müdür yardımcısı olan baş yazar William MP Klein bir yayında “Şarap dahil her tür alkollü içecek kanser riskini artırır” dedi.

Şarap, bira ve likör dahil olmak üzere etanol içeren herhangi bir içecek kanser riskini artırır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, alkol kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kanser vakalarının yüzde 6’sını ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Çalışmalar, alkol alımı ile ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kolon ve rektum ve meme kanserleri arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir

Riskler özellikle meme kanseri için yüksektir. İçmeyen kadınlarla karşılaştırıldığında, haftada üç alkollü içki tüketenlerin meme kanserine yakalanma olasılığı yüzde 15 daha fazlayken, kadınların her gün düzenli olarak tükettikleri her ek içki için bu risk yüzde 10 artıyor. Bununla birlikte, alkolün oluşturduğu kalp hastalığı risklerinin farkında olan ankete katılanlar, alkol-kanser bağlantısını bildiklerini söyleme olasılıkları daha yüksekti.

60 yaşın üzerindeki yetişkinler, 18 ila 39 yaşları arasındakilere göre kanser için bir risk faktörü olarak alkol konusunda daha düşük farkındalık gösterdiğinden, yanıtlar yaşa göre de farklılık gösteriyordu. Yazarlar, bunun yaşlı yetişkinler arasında daha uzun süredir devam eden içme alışkanlıklarından kaynaklanabileceğini kaydetti.

Son veriler, 65 yaş ve üstü Amerikalılar arasında alkol ve uyuşturucuya bağlı ölümlerin arttığını ve alkol kaynaklı ölüm oranlarının 2020’den 2021’e yüzde 18 arttığını gösteriyor

Klein, AACR çalışmasının bulgularının, “özellikle şarabın sözde kalp sağlığı yararları hakkında ulusal diyalogun yaygın bağlamında, alkol kullanımının kanser riskleri hakkında halkı eğitmek için müdahaleler geliştirme ihtiyacının altını çizdiğini” söyledi.

Araştırmacılar, müdahalelerin kitle iletişim kampanyalarını, özel mesajlaşmayı, kanser uyarı etiketlerini ve hastalar ile sağlayıcılar arasında artan iletişimi içerebileceğini söyledi. Bazı veriler, Amerikalıların normalden daha fazla içtiklerini bildirdiği COVID-19 salgını sırasında toplandı ve bu da çalışmanın bir sınırlaması oldu.

Az Sayıda İnsan Alkolün Neden Olduğu Kanser Risklerinin Farkında-Kaynak: thehill

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir