Sağlık

Olağandışı 5 Covid Belirtisi ve Onlarla İlgili Yapılması Gerekenler

Olağandışı 5 Covid Belirtisi ve Onlarla İlgili Yapılması Gerekenler

Olağandışı 5 Covid Belirtisi ve Onlarla İlgili Yapılması Gerekenler

Salgının uzun uğraşında bu noktada, birçok kişi bir COVID-19 enfeksiyonunun belirgin semptomlarını biliyor: boğazınızda düzensiz bir ağrı, zararlı bir öksürük, tıkanıklık, ateş ve tüm vücut yorgunluğu. Ancak insanların küçük bir alt grubu, daha az yaygın semptomlar geliştirir; bunlar, kulağa bir çocuk masalından büyülenmiş gibi gelebilenler: kıllı diller, mor ayak parmakları, yüzlerinde filizlenen izler.

NYU Langone Health’te bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Mark Mulligan, “Her bulaşıcı hastalığın ortak ve nadir belirtileri vardır” dedi. Ve koronavirüs hakkında daha fazla şey öğrendikçe, bu nadir semptomların altında yatan nedenleri daha iyi anlayabileceğimizi söyledi – ancak o zamana kadar, büyük ölçüde tahminde bulundu.

Karıştırıcı semptomlar, pandeminin başlangıcından bu yana COVID’in bir bileşeni olmuştur; tat ve koku kaybı hastalığın rahatsız edici bir belirtisi haline gelmiştir. COVID ayrıca adet döngülerini bozma potansiyeline sahiptir, bu bazı kadınların aşılamadan sonra da bildirdiği bir yan etkidir.

COVID testi pozitif çıkan ve semptomlarını bildiren 60.000’den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, küçük bir yüzdede kulak çınlaması, gözlerde ağrı, kızarıklık, yüzlerinde veya dudaklarında kırmızı çizgiler, saç dökülmesi ve olağandışı eklem ağrıları yaşadığını buldu. Britanya‘da 600.000’den fazla insan üzerinde yapılan daha geniş bir analiz, COVID’li kişilerin bir kısmının diğer hastalıkların yanı sıra ayaklarında mor yaralar ve kabarcıklar ve vücutlarında uyuşma geliştirdiğini gösterdi.

Doktorlar, neden sadece bazı insanların bu olağandışı semptomları geliştirdiğinden emin değiller. Mulligan, genetiğin bir rol oynayabileceğini söyledi; Aşılanmamış bir kişi daha şiddetli bir enfeksiyon geçirebileceğinden, aşı durumunun da bununla bir ilgisi olabilir, bu da farklı bir semptom seyrine neden olabilir. Bilim adamlarının ayrıca koronavirüsün çok az insanda kan dolaşımına girebildiğini bulduğunu, bunun da virüsün vücuttaki çeşitli organlara girip solunum sisteminin ötesinde semptomlara neden olabilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Johns Hopkins Medicine’de bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Kelly Gebo, Paxlovid gibi antiviral tedavilerin, belki de kanınızdaki virüs miktarını azaltabildikleri için COVID ile ilişkili kızarıklık gibi semptomları potansiyel olarak hafifletebileceğini söyledi. Ancak bu semptomların doğrudan virüsten mi yoksa vücudun ona verdiği tepkiden mi kaynaklandığı net değil.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Peter Chin-Hong, iltihaplanmanın da bir suçlu olabileceğini söyledi. Chin-Hong, virüsün kan dolaşımına girmesi ve vücudun birçok bölümünü etkilemesi durumunda, bağışıklık hücrelerinin bu bölgelere akın ettiğini söyledi. Bu, örneğin virüsün tipik olarak etkilemeyeceği bir kulağın iltihaplanabileceği, iyi çalışmayabileceği ve potansiyel olarak ağrıyabileceği anlamına gelir.

Amerikan Sağlık Çalışanları

COVID ayrıca hastaları zayıflamış bir durumda bırakır

Bu da herpes veya zonaya neden olan virüs gibi önceki enfeksiyonlardan vücutlarında kalan patojenlerin yeniden aktifleşerek COVID’in ardından kızarıklıklara veya uçuklara neden olabileceği anlamına gelir.

Chin-Hong, üçüncü bir teorinin, bir COVID enfeksiyonu ile gelebilecek stresin – karantina kaygısı, gelir kaybı, uzun vadeli sağlık sonuçları korkusu – saç dökülmesi ve kurdeşen gibi semptomları da tetikleyebileceğini söyledi.

Bu semptomların her biri, COVID ile ilişkilendirildiğinde, genellikle birkaç hafta içinde ve genellikle tedavi olmaksızın düzelir, diye ekledi. Gebo, doktorların onlara nasıl davrandığına dair belirlenmiş kurallar olmadığını söyledi. “Nefes darlığını nasıl tedavi edeceğimize dair kesin yönergelerimiz var, ancak bunlar hakkında kesin yönergelerimiz yok” dedi.

İsrailli Bilim Adamları

İşte bu semptomların bazılarının nedenleri ve potansiyel tedavileri hakkında bilinenler

Kıllı Dil

Chin-Hong, sağlıklı dil hücrelerinin hızla kendilerini yenilediğini, ancak daha yaşlı hücrelerin oyalanıp birbirlerinin üzerine inşa edilmesi durumunda, genellikle kıllı dil olarak adlandırılan koyu renkli, kalın, bulanık bir aşırı büyüme oluşturduğunu söyledi. COVID’den önce bile doktorlar viral enfeksiyonlara, sigaraya, antibiyotik kullanımına ve kötü hijyene bağlı dili kıllı hastalar gördü ve “İnsanların düşündüğünden daha yaygın” dedi.

“İnsanlara gerçekten korkutucu göründüğünü biliyorum,” dedi, ancak rahatsızlık genellikle geçicidir. Bazı insanlar da ağızlarının içinde bir yanma hissi hissedebilir. Chin-Hong, bu belirtiye sahip olanların “çıldırılmaması” gerektiğini söyledi. Kıllı dili olan kişiler, bu dil hücrelerini kazımak için bir dil kazıyıcı veya diş fırçası kullanabilir ve daha fazla birikmeyi önlemek için iyi bir ağız hijyeni uyguladığından emin olabilirler.

Nadir durumlarda, COVID’li kişilerde ayrıca ağız kandidiyazı olarak bilinen ve ağzınıza bir mantar bulaştığında ortaya çıkan pamukçuk gelişebilir. Chin-Hong, baskılanmış bir bağışıklık sistemi veya antibiyotik kullanımı ile bağlantılı olduğunu söyledi. Doktorlar tipik olarak yanağınızda, dilinizde veya ağzınızda filizlenebilen beyaz lezyonları inceleyerek pamukçuk teşhisi koyar; tedavi genellikle 10 ila 14 günlük bir antifungal ilaçtır.

Karıncalanan Sinirler

Chin-Hong, insanların ciltlerinde karıncalanma hissi geliştirdiğinde, bunun nedeni sinirlerinin enfeksiyonla savaşırken bağışıklık hücreleri tarafından iltihaplanması olabilir. Gebo, virüsün kendisinin ellerinize ve ayaklarınıza gidenler gibi periferik sinirlere zarar vermesinin de mümkün olduğunu söyledi; bu aynı zamanda zona enfeksiyonu ile de ortaya çıkar.

“Virüsün kendisinin doğrudan etkisinin veya iltihaplanmanın ne olduğunu bilmediğimiz şey” dedi. “Bunlar çözmeye çalıştığımız şeyler.”

Louis’deki Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, COVID testi pozitif çıkan kişilerin ellerinde ve ayaklarında ağrı, karıncalanma ve uyuşma bildirme olasılığının, testi negatif olanlara göre kabaca üç kat daha fazla olduğunu buldu.

Gebo, birçok insan için bu karıncalanma hissinin birkaç gün içinde kaybolduğunu söyledi. Hastalar ağrı çekiyorsa, Tylenol veya Motrin almayı önerebilecek doktorlarına danışmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Northwestern Medicine Kapsamlı COVID-19 Merkezi’nin eş direktörü Dr. Marc Sala, sürekli sinir ağrısı olan kişilerin, virüsten kurtulduktan sonra bile doktorlarına danışmaları gerektiğini söyledi.

Döküntüler

Sala, virüslerin kızarıklığa neden olabileceğinin iyi bilinen bir şey olduğunu söyledi ve COVID’li hastalarda çok çeşitli cilt rahatsızlıkları gördüğünü kaydetti. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği, COVID ile bağlantılı potansiyel cilt koşulları olarak kaşıntılı şişlikler, suçiçeği benzeri kabarcıklar, ciltte dantelli desenler oluşturan döküntüler ve kabarık şişliklerden bahsediyor. Sala, COVID’den kurtulduktan sonra da devam eden bir kızarıklık geliştirirseniz bir dermatoloğa danışmanızı önerir.

Saç Kaybı

Cleveland Clinic’te dermatolog olan Dr. Shilpi Khetarpal, herhangi bir fiziksel veya duygusal sıkıntının saçınızın dökülmesine neden olabileceğini söyledi. COVID’in kendisi ile ilgili bir enfeksiyonun mu yoksa bununla ilgili stresin bazı insanlarda saç dökülmesine mi yol açtığının tam olarak net olmadığını söyledi. Kendinizi bir COVID enfeksiyonu sırasında veya sonrasında bir miktar saç kaybedenler arasında bulursanız panik yapmayın, dedi ve ekledi, “Yara izi değil; geri geliyor sadece zamana ihtiyacı var.”

Covid Ayak

Bilim adamları, bazı insanların enfekte olduktan sonra ayaklarında ve parmaklarında oluşan, ayak parmaklarının ve parmak uçlarının şişip morarmasına neden olan donma benzeri döküntü ve kabarcıklar olan “COVID ayak parmağı”na neyin neden olduğu konusunda hala çelişki içindeler. Sala, bir teorinin, COVID’li kişilerin vücudunuzdaki en küçük kan damarlarında meydana gelen ve kan akışını bloke ederek bu renk bozulmasına neden olan mikrovasküler pıhtılar yaşayabileceğini söyledi.

COVID ayak parmağı geliştiren hastalar bunu genellikle bir enfeksiyonun akut fazında yaparlar ve semptomlar kısa süre sonra düzelme eğilimindedir. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği, tedavi etmek için bir hidrokortizon kremi kullanılmasını önerir. Nadir COVID semptomlarının çoğunda olduğu gibi, ne kadar sinir bozucu olursa olsun, şişlik tipik olarak doktorların tam olarak emin olmadığı nedenlerden dolayı kendi kendine düzelir.

Mulligan, “Hala COVID hakkında bir şeyler öğreniyoruz,” dedi. “Her şeyi anlamıyoruz.”

Olağandışı 5 Covid Belirtisi ve Onlarla İlgili Yapılması Gerekenler-Kaynak: nytimes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir