You are currently viewing ABD, Ölümcül Bir Hastalığa Karşı Bal Arılarının İlk Aşılanmasını Onayladı
Arıcılık

ABD, Ölümcül Bir Hastalığa Karşı Bal Arılarının İlk Aşılanmasını Onayladı

ABD, Ölümcül Bir Hastalığa Karşı Bal Arılarının İlk Aşılanmasını Onayladı

ABD, Ölümcül Bir Hastalığa Karşı Bal Arılarının İlk Aşılanmasını Onayladı

Arılar zor durumda ve bu insanlar için kötü bir haber – ekinlerimizi tozlaştırmak için arılara ihtiyacımız var. Şimdi, ABD Tarım Bakanlığı, bal arılarını bu canlılara yönelik en büyük tehditlerden biri olan ölümcül bulaşıcı bir hastalığa karşı aşılamak için bir biyoteknoloji şirketine yeşil ışık yaktı.

Dalan Animal Health, yakın zamanda USDA’dan şartlı lisans alan ve bal arılarını Amerikan yavru çürüklüğü enfeksiyonlarına karşı korumak için tasarlanan aşıyı geliştirdi. Amerikan yavru çürüklüğü, Paenibacillus larvae bakterisinin neden olduğu ölümcül bir hastalıktır; bal arılarını yaşam döngülerinin pupa öncesi veya pupa döneminde öldürebilir. Hastalık bakteri sporları yoluyla yayılır ve bütün bir koloniyi yok edebilir.

“Tozlayıcılarımızı korumak ve sürdürülebilir tarımı desteklemek için yenilikçi çözümler sunmaya kararlıyız. Dalan Hayvan Sağlığı CEO’su Anette Kleiser bir basın açıklamasında, küresel nüfus artışı ve değişen iklimler, gıda arzımızı güvence altına almak için bal arısı tozlaşmasının önemini artıracak. “Aşımız bal arılarını korumada bir dönüm noktasıdır. Küresel ölçekte gıda üretimini etkileyerek böceklere nasıl baktığımızı değiştirmeye hazırız.”

Yavru arılara aşı yapmak zor olacaktır, bu nedenle işçi arılar tarafından yenen yiyeceğe bakterinin ölü bir versiyonu eklenecektir. Bu arılar daha sonra aşıyı, koloninin kraliçesine beslenen sütlü bir salgı olan arı sütüne geçirirler. Aşı buradan kraliçenin yumurtalıklarına geçerek gelişen larvalara bağışıklık kazandıracak.

California Eyaleti Arı Yetiştiricileri Derneği yönetim kurulu üyesi Trevor Tauzer, “Sınırlı etkinliği olan ve kovanlarımıza uygulamak için çok fazla zaman ve enerji gerektiren antibiyotik tedavisine güvendiğimiz için bu, şirketin serbest bırakılması, arıcılar için ileriye doğru heyecan verici bir adım” dedi.

Bal arıları, yaban mersinden avokadoya ve agav’a kadar her şeyi tozlaştırır. Ancak arı popülasyonları düşüşte ve potansiyel olarak dünyanın gıda üretimini ve hassas ekosistemleri tehdit ediyor.

Yazıya Gelen Yorum

Bir arıcı olmak, bu sadece büyük tarım için bir para yapıcıdır. Arılarla ilgili sorun akarlar, böcekler ve arıları öldüren zehirli herbisit/böcek ilacıdır. Arıların zehirli GDO kimyası ile büyük tarım tarafından öldürülmesini önlemek için arı sorununa hiçbir çözüm yok.

Kaynak: gizmodo

Bir yanıt yazın