Sağlık

Ebeveynler Maymun Çiçeği Hakkında Ne Kadar Endişelenmeli? Maymun Çiçeği Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Ebeveynler Maymun Çiçeği Hakkında Ne Kadar Endişelenmeli? Maymun Çiçeği Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Ebeveynler Maymun Çiçeği Hakkında

Ebeveynler Maymun Çiçeği Hakkında Ne Kadar Endişelenmeli?

Monkeypox (Maymun Çiçeği), ABD‘de ve dünyada devam eden yayılması sayesinde bu yaz manşetlere hakim oldu. Şu an itibariyle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) alınan verilere göre ülkede 5100’den fazla onaylanmış maymun çiçeği vakası var ve vaka sayıları her gün hızla artıyor. Ülkemizde şuanda 5 vaka görülmüştür. Bununla, ebeveynler de dahil olmak üzere herkesin endişeleri ve soruları olması anlaşılabilir.

Hastalığa , CDC’ye göre maymun çiçeği virüsü neden olur ve semptomları çiçek hastalığına benzer, ancak daha hafiftir. CDC, bunlar arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve şişmiş lenf düğümleri ve ardından genellikle yüzde başlayan ve şişlikler düşmeden önce vücudun diğer bölgelerine yayılan belirgin bir döküntü olabilir, diyor.

Monkeypox, bir kişiye bulaşıcı döküntü, kabuk veya vücut sıvıları ile doğrudan temas ettiğinde yayılır; uzun süreli yüz yüze temastan kaynaklanan solunum salgılarıyla temas; CDC’ye göre, bulaşıcı döküntü veya vücut sıvılarına dokunan giysiler veya çarşaflar gibi öğelere dokunmak. Ajans, hamile insanların virüsü plasenta yoluyla fetüslerine de yayabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus‘un bu topluluğun üyelerini seks partnerlerinin sayısını azaltmaya ve yeni partnerlerle seks yapmayı yeniden gözden geçirmeye teşvik etmesine neden olan vakalar büyük ölçüde erkeklerle seks yapan erkekler arasında meydana geldi. Ancak vakalar bu toplulukla sınırlı değil – ve CDC kısa süre önce Washington Post ile sanal bir etkinlik sırasında iki çocuğun hastalığa yakalandığını açıkladı.

CDC Direktörü Rochelle Walensky, her iki çocuğun da “iyi durumda” olduğunu söylerken, ebeveynlerin muhtemelen endişeleri var – özellikle CDC ayrıca çevrimiçi olarak 8 yaşından küçük çocukların, hamile veya bağışıklığı baskılanmış olanlarla birlikte şiddetli maymun çiçeği için yüksek risk altında olduğu konusunda uyardı. CDC, pediatrik doktorlar için genç hastalarda maymun çiçeği ile nelere dikkat edilmesi gerektiği ve onlara nasıl bakılacağı konusunda özel bir kılavuz bile yayınladı.

Bulaşıcı hastalık uzmanları ve çocuk doktorları, maymun çiçeği hastalığının ebeveynlerin aşırı strese girmesi gereken bir şey olmadığını söylüyor. Yine de bilgilenmek önemli. İşte bilmeniz gerekenler.

ABD'de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası
Maymun Çiçeği

Dikkat Edilmesi Gereken Maymun Çiçeği Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Genel olarak, CDC, maymun çiçeğinin iki ila dört hafta süren bir hastalık olduğunu söylüyor. Genellikle şu belirtilerle başlar:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Sırt ağrısı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Titreme
 • Bitkinlik

Birkaç gün sonra, enfekte bir kişi genellikle yüzünde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan bir döküntü geliştirir. Tümsekler farklı aşamalardan geçiyor, diyor CDC:

 • Maküller (düz, renksiz şişlikler)
 • Papüller (cildin kabarık bölgesi)
 • Veziküller (berrak sıvı ile dolu kabarcıklar)
 • Püstüller (irin içeren ve ortasında bir çöküntü bulunan küçük yumrular)
 • Kabuklar (kuru, kabuklu şişlikler)

Connecticut Children’s Specialty Group’ta pediatrik bulaşıcı hastalıklar ve immünoloji bölüm başkanı Dr. Ian Michelow, “Bu çok belirgin bir döküntü” diyor. “Döküntü, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da aynı görünüyor.”

Ancak çocuklarda maymun çiçeği hastalığının erken belirtilerini tespit etmek zor olabilir. Providence Saint John’s çocuk doktoru ve pediatri başkanı Dr. Danelle Fisher, “İşte sorun şu: Çocuklar, bebekler veya küçük çocuklar her zaman ‘Başım ağrıyor’ veya ‘ağrı hissediyorum’ gibi şeyleri ifade edecek kelimelere sahip değiller. Kaliforniya, Santa Monica’daki Sağlık Merkezi anlatıyor. “Ama bunlar, maymun çiçeği hastalığının ilk aşamalarında hissedebilecekleri duygular.”

Ebeveynler Ne Kadar Endişelenmeli?

Uzmanlar, maymun çiçeği hastalığının bu noktada ebeveynlerin endişelenmesi gereken bir durum olmadığını vurguluyor. Baylor College of Medicine’de tropikal tıp ve bulaşıcı hastalıklar alanında yardımcı doçent olan Dr. Jill Weatherhead, “Maymun çiçeği olan bir kişi veya hayvanla bilinen bir temas olmadan, ABD’de yaşayan çocuklarda maymun çiçeği enfeksiyonu riski şu anda düşük kalıyor” diyor. Ancak, “ebeveynler, çocukları maymun çiçeği teşhisi konmuş bir kişiyle veya maymun çiçeği ile uyumlu bir hastalığı olan bir kişiyle temas halindeyse, çocuklarının çocuk doktorunu veya halk sağlığı departmanını uyarmalıdır” diye ekliyor.

Fisher, maymun çiçeğinin çocuğunuzun dışarıdayken kaptığı bir şey olma ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekiyor. “Bir bakkala girdiğinizde, maymun çiçeği olan birinin hapşırdığı ve sizin veya çocuğunuzun kaptığı gibi olmayacak” diye açıklıyor.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli akademisyen olan bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Amesh Adalja da aynı fikirde. “Monkeypox’un yayılması için yakın kişisel temas gerekiyor – bu, muhtemelen kaynak olarak hane halkı üyeleri olduğu anlamına geliyor” diyor.

Maymun Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

CDC’ye göre, ABD’de maymun çiçeğini tedavi etmek için tecovirimat (TPOXX), cidofovir ve brincidofovir dahil olmak üzere çeşitli antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

Aileler Çocuklarını Korumak İçin Ne Yapabilir?

Michelow, ebeveynlerin maymun çiçeği hakkında “hiç endişelenmemesi gerektiğini” vurguluyor. “COVID gibi yayılmıyor” diyor. “Yakın temasa veya cilt temasına ihtiyacınız var.”

Ancak Fisher, ebeveynlerin bebekleri veya yeni yürümeye başlayan çocuklarıyla temas eden insanları “veterine” etmesi gerektiğini söylüyor. “İnsanların günlük aktiviteleri için ne yapmayı seçtikleri açısından hayatlarını değiştirmesi gerektiğini düşünmüyorum, ancak insanların çocuğunuzla etkileşime girmeden önce sağlıklı olduklarını doğrulamak istiyorsunuz” diyor.

Weatherhead, ebeveynlerin “çocuklarını el hijyeni de dahil olmak üzere rutin sağlık güvenliği uygulamalarına devam etmeleri için teşvik etmelerini” tavsiye ediyor ve “Şu anda ek bir önlem gerekli değil” diye ekliyor.

Genel olarak Fisher, ebeveynlerin COVID-19 hakkında maymun çiçeğinden daha fazla endişelenmesi gerektiğini söylüyor. “COVID, pediatrik toplulukta çok daha yaygın” diyor.

Ebeveynler Maymun Çiçeği Hakkında Ne Kadar Endişelenmeli? Maymun Çiçeği Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir