Altın Yatırımı

Altın Yatırımı ile İlgili Önemli Bilgiler

Ekonomi ve Para Haber Yaşam

Altın Yatırımı ile İlgili Önemli Bilgiler yazımızda altın yatırımı yapmak isteyenlerin dikkat edecekleri konular, altının saklanması, dolar ve altın arasında ilişki, altının artma nedenini yazdık.

Altın Yatırımı

Altın eski çağlardan beridir alışverişlerde kullanılmaktadır. Altın değerini hiç bir zaman kaybetmemektedir. İnsanların diğer maden türlerinden daha değerli tuttuğu altın iyi bir yatırım aracı olarak görülmektededir. Düğünlerde ve diğer önemli günlerde altın takılması da önemini göstermektedir. Altının değeri ise dünya üzerinde bir takım nedenlerden dolayı artmaktadır. Endişe arttığında altın fiyatları artmaktadır. Savaşların olma ihtimali, ekonominin kötüye gitme durumu ve dünya üzerindeki tüm kötü haberler altının fiyatını artırmaktadır. Bir nevi insanlar psikolojik olarak altının değerini artırmaktadır.

Genelde dolar attığı zaman altının değeri sabit kalmaktadır veya düşmektedir. Doların güçlenmesiyle yatırımlar dolara olduğu için altına olan yatırım düşmektedir. İnsanlar güçlü tarafa yatırım yapmayı severler. Tüm paranızı altına yatırmayın. Yatırımlık parası olanlar değişik yatırım araçlarına yönelmelidir. Yükselen bir para için tüm yatırımınızı yapmamalısınız. Dolar, Euro, altın, emlak gibi değişik yatırım yerlerine yönelmeniz gerekir.

Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Altını Saklamak

Altında borç alıp vermeyin. Altının fiyatının düşüp çıkacağı belli olmadığı için borç alımınızı altınla yapmayın. Altında al-sat yapmayın. Kuyumcular al-sat durumda komisyon aldıkları için sizin kazancınızı onlar almaktadır. Altında komisyon oranı %5-10’lar arasındayken dövizde bu oran %1’ler civarındadır.

Altını asla evde saklamayın. Hırsızların evinize girerse tüm birikiminizi kaptırabilirsiniz. Evdeki mallarınızın sigortalanması da altınınızın kasada olmasına bağlıdır. Kasada olmayan altınlar sigorta kapsamına girmemektedir. Kredi alıp altın almayın. Kredinin zararı altının karından fazla olacaktır. Altınınızı bankaların altın hesabına yatırabilirsiniz. Altın yatırımı yapacak olanlar mutlaka altını işlenmemiş almalıdır. Takacak olanlar işlenmiş altın alabilir fakat yatırımlık alacaklar mutlaka işlenmemiş altın almalıdır. Altını bozdururken işlenmemiş altınlar değerinde işlem görmektedir. Altın ne kadar işlenirse o kadar değeri düşer. Altının yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir.

Altın Pazarı

Altın Fiyatları

Çeyrek Altın: 262,3552 TL

Yarım Altın: 524,7104 TL

Tam Altın: 1.046,2116 TL

Cumhuriyet Altını: 1.068,0000 TL

Ata Altın: 1.085,0023 TL

Gram Altın: 160,5757 TL (15 Kasım 2017 bilgileridir.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir