İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Yatırımı ile İlgili Önemli Bilgiler

Altın Yatırımı ile İlgili Önemli Bilgiler yazımızda altın yatırımı yapmak isteyenlerin dikkat edecekleri konular, altının saklanması, dolar ve altın arasında ilişki, altının artma nedenini yazdık.

Altın Yatırımı

Altın eski çağlardan beridir alışverişlerde kullanılmaktadır. Altın değerini hiç bir zaman kaybetmemektedir. İnsanların diğer maden türlerinden daha değerli tuttuğu altın iyi bir yatırım aracı olarak görülmektededir. Düğünlerde ve diğer önemli günlerde altın takılması da önemini göstermektedir. Altının değeri ise dünya üzerinde bir takım nedenlerden dolayı artmaktadır. Endişe arttığında altın fiyatları artmaktadır. Savaşların olma ihtimali, ekonominin kötüye gitme durumu ve dünya üzerindeki tüm kötü haberler altının fiyatını arttırmaktadır. Bir nevi insanlar psikolojik olarak altının değerini arttırmaktadır. Genelde dolar attığı zaman altının değeri sabit kalmaktadır veya düşmektedir. Doların güçlenmesiyle yatırımlar dolara olduğu için altına olan yatırım düşmektedir. İnsanlar güçlü tarafa yatırım yapmayı severler. Yatırım Aracı Altın yazımızı da inceleyebilirsiniz. Tüm paranızı altına yatırmayın. Yatırımlık parası olanlar değişik yatırım araçlarına yönelmelidir. Yükselen bir para için tüm yatırımınızı yapmamalısınız. Dolar, Euro ve altın, emlak gibi değişik yatırım yerlerine yönelmeniz gerekir.

altin-deger

Altını Saklamak

Altında borç alıp vermeyin. Altının fiyatının düşüp çıkacağı belli olmadığı için borç alımınızı altınla yapmayın. Altında al-sat yapmayın. Kuyumcular al-sat durumda komisyon aldıkları için sizin kazancınızı onlar almaktadır. Altında komisyon oranı %5-10’lar arasındayken dövizde bu oran %1’ler civarındadır. Altını asla evde saklamayın. Hırsızların evinize girerse tüm birikiminizi kaptırabilirsiniz. Evdeki mallarınızın sigortalanması da altınınızın kasada olmasına bağlıdır. Kasada olmayan altınlar sigorta kapsamına girmemektedir. Kredi alıp altın almayın. Kredinin zararı altının karından fazla olacaktır. Altınınızı bankaların altın hesabına yatırabilirsiniz. Altın yatırımı yapacak olanlar mutlaka altını işlenmemiş almalıdır. Takacak olanlar işlenmiş altın alabilir fakat yatırımlık alacaklar mutlaka işlenmemiş altın almalıdır. Altını bozdururken işlenmemiş altınlar değerinde işlem görmektedir. Altın ne kadar işlenirse o kadar değeri düşer. Altının yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir.

altinlar-bahreyn

Altın Fiyatları

Çeyrek Altın 262,3552 Tl

Yarım Altın 524,7104 Tl

Tam Altın 1.046,2116 Tl

Cumhuriyet Altını 1.068,0000 Tl

Ata Altın 1.085,0023 Tl

Gram Altın 160,5757 Tl (15 Kasım 2017 bilgileridir.)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir