Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın Başarısı

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın

Ekonomi ve Para

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın yazımızda kurmuş olduğu yemeksepeti.com ve daha fazla projeyi nasıl geliştirdiği ve hayatı hakkında yazdık.

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın ve yemeksepeti
Nevzat Aydın

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın, Fatsa’lı baba ve Trabzon’lu anne tarafından dünyaya gelmiştir. 1993 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği girişlidir. Üniversiteyi 6 yılda bitirip 1999 yılında mezun olmuştur. Amerika’ya gidip yüksek lisans eğitimi almış, fakat yüksek lisansı yarıda bırakıp yemeksepeti.com‘u kurmak için Türkiye’ye geri dönmüştür. Yılda 2000 milenyum yılı.

Amerika’da olan İnternet üzerinden yemek paket servislerini ülkemizde benzerini yapmak için kolları sıvamış. Yerli yaptığı bu online yemek siparişinde müşterilerden diğerlerine göre ücret talep etmiyordu. Sadece başarılı olan paket servislerinde anlaşmalı olduğu lokanta ve restorandan bu ulaştırma bedelini alıyordu. Bu hizmetin 2000’li yıllarda Türkiye yemek piyasasında benzeri yoktu. Yemek sepeti platformu, siparişini gönderdiği restorandan %10’luk bir komisyon almaktaydı. Bu sistem ile büyük bir kitleye yemek ulaştırılıyor ve lokantaların büyümesi çok hızlı oluyordu. Herkes bu geliştirilen sistemden karlı çıkmıştı.

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın-Girişim
Yemek Sepeti-Nevzat Aydın

Yemeksepeti.com Kuruluşu

Başlangıçta yemeksepeti.com‘un kurucusu Nevzat Aydın‘ın ortakları 4 kişiydi. Baş başa verip yemeksepetini kurdular. Sitenin kurulduğu yıllarda İnternet yeni yeni popüler oluyordu. İnternet alışverişi çok azdı ama bu 4 kişi yaptıkları ve hayata geçirdikleri projeyle bugünlere kadar geldiler. Şirketin ilk günlerinde 3-5 sipariş aldıklarını söyleyen Nevzat Aydın, sene sonu günde 250 siparişe kadar çıktıklarını söylüyor. 2006 yılına kadar yani 6 sene boyunca bu kurmuş oldukları dev projeden maalesef para kazanamamışlar, fakat vazgeçmeyerek bugün sefasını sürüyorlar.

Nevzat Aydın şirketi kendilerinden sonra kurulmuş bir başka firmaya satarak kazancına kazanç ekledi. Şuan da satmış olduğu yemek sepetinin hala CEO’luğunu yapmaktadır. Hala da yatırımlarına devam eden Nevzat bey, tam 19 adet projeye yatırım yapmıştır. Şirketi satmasının sebebi ise bir yere bağlanmamak olduğunu anlatan Nevzat bey, “kapıyı arkama vurup çıkabilmek isterim” diyor ve özgürlük onun için en önemli şey.

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın Hikayesi

Dünden Bugüne Değişen Yemek Sepeti

Yemek Sepeti 2000 yılından 2016’ya kadar çok büyümüştür. 3-4 kişiyle başlayan macera şuan 500 kişiyle devam ediyor. Şirketin kendine ait bir kurum kültürü oluştu. Nevzat Bey bütün iş görüşmelerine kendisinin de girdiğini söylüyor. 12 ülkeyle çalışması ne kadar büyüdüğünü göstermektedir. Nevzat bey başarısının sırrını tutkuya bağlıyor. Ne iş yaparsanız o işi tutkuyla yapın ki başarılı olasınız. En çok sevdiği tutkunu olduğu şeyler olan İnternet ve yemeği bir arada kullandığı yemeksepeti.com’u tutkusunun en büyük örneği olarak gösteriyor. Kuracağınız ekibi kaliteli yapın ki sizi başarıya götürsünler. Girişim yapacaksanız ortak olacağınız ekibinizi çok iyi seçin, fikirden önce ekip gelmelidir. O fikri yükseltecek veya yok edecek olan takımınızdaki kişilerdir.

Web site: www.yemeksepeti.com

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir