İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Astım Alerjisi Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Astım Alerjisi Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda çocuklarda görülen alerjik rahatsızlıklara neden olan şeyler ve çözüm yollarını uzman Prof. Dr. Ahmet Akçay yardımıyla yazdık.

astim

Astım nedir?

Alerji ve çevremizdeki çeşitli nedenlerden dolayı akciğerlerde harabiyet ile iltihaplanma sonucu aşırı bir hassasiyet gelişir. Bu hassasiyetle birlikte hırlama, öksürük, nefes alırken sıkışma gibi belirtiler gösteren hastalığa astım denir.

Astımın belirtileri

Her öksüren tabi ki de astım hastası değildir. Bu öksürüklerden gece uykunuzdan kaldıranlar varsa astım hastalığınıza yakalanmış olabilirsiniz. Sabah kalkınca öksürük oluyor ise bu da belirtiler arasındadır. Uyuduktan 1 -2 saat sonra öksürmeye başlıyorsanız bu da astım hastalığının belirtilerindendir. Kokudan etkilenme var ise bu da astım belirtisidir.

mayt-alerjisi

Astımı olan çocuğa neler yapılmalıdır?

Çocukların eline verdiğimiz peluş oyuncaklarda mayt(akar) denilen bakteriler vardır. Maytlar tozların içerisinde yaşar. Bunlar çoğunlukla tekstil ürünlerinde yaşarlar. Oda da bulunan peluş oyuncaklar, çocuklarda mayt alerjisini tetiklerler. Çoğunlukla deniz kenarlarında yaşayan çocuklarda görülür. Peluş oyuncakları olan çocukların oyuncaklarını hafta bir yıkamak bu alerji tipini yok etmek için ideal çözümdür. Ya da derin dondurucu da bir gün bekletip ardından suya tutup ıslattıktan sonra kurulayıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu işlemi de haftada bir kez tekrarlamakta fayda vardır. Bu işlemler mayt alerjisine karşı yapılır.

allerji-testleri

Astımlı Çocuğun Odası Nasıl Olmalı?

Çocukların odalarında tekstil ürünlerini en aza indirin. Ne kadar az kumaş vs. olursa o kadar alerjiye yakalanma olasılığı azalır. Oda da halı ve kilim olmaması gerekir. Çocuğun yattığı yatağın yorganını sıklıkla en az 60 derece de yıkayın, çünkü mayt bakterileri de artıklarıyla beslenir ve çoğunlukla maytlar yattığı yatak da bulunur. Bu bakteriler nemli ve sıcak ortamları severler. Kış mevsiminde ev sıcak ve nemli olacağından daha da fazla çoğalırlar. Evi soğuk veya ılık tutmak bakteri üremesini engeller. Maytların yastıklardan dışarı çıkmasını engellemek için antialerjik kılıflar yastıklara geçirilmelidir. Onun üzerine de normal yastık kılıfı geçirilir. Antialerjik kılıflar 6 ayda bir 60 derece de normal kılıflar hafta da bir 60 derecede yıkanır.

nebulizator1
nebulizatör

Alerji testleri kaç yaşları aralığında yapılır? Alerjiden korunma tedavileri nelerdir?

Alerji testi her yaşta yapılabilir. Astım hastalıklarında ise 2 yaş ve üzerinde yapılması uygundur. Alerji teşhisi koyulan hastaya 3 farklı şekilde tedavi yapılır. Bunlar korunma tedavisi, ilaç tedavisi ve alerji aşı tedavisidir. Korunma tedavisini yukarıda anlatmıştık. İlaç tedavisinde astım spreyleri kullanılır. Astım tedavisinde spreyli ilaç kullanımında 4 yaşından küçükler sprey+maske kullanır. 4 yaşında büyükler ise sadece spreyli ilaç kullanmakta da dır. Spreyi çalkalayıp kapağını açtıktan sonra içinize çekerek kullanabilirsiniz. Spreyi kullandıktan sonra derin ve ağırdan 5 kere nefes alıp verilir. Eğer spreyiniz  kortizonluysa ağzınızı suyla çalkalayın. Normal spreyse bir şey yapmanıza gerek yok. Günde ez az 4 kere çekilir. 3. tedavide buharlı ilaç tedavisidir. Küçük çocuklarda buharlı cihaz olan nebulizatör kullanılarak astım ilaç tedavisi uygulanır. Kompresörlü olmasına dikkat edin.

Astım Alerjisi Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir